معرفی اجمالی شهید والامقام آیت الله قاسمی:

بسمه تعالی

مختصری از زندگینامه ، تحصیلات و مجاهدت­های شهید والامقام آیت الله قاسمی

«من المؤمنین رجال صدقو ما عاهدو الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلو تبدیلا»

شهید آیت الله عبدالوهاب قاسمی در تاریخ 19/7/1312 در قصبه مرتفع و زیبای لفورک از بخشهای تابعه سوادکوه چشم به جهان گشود. آثاری که در سال 1383 توسط کاوشگران میراث فرهنگی از منطقه لفورک بدست آمد بیانگر قدمت این منطقه به 2800 سال می باشد.

اجداد و نیاکان شهید  قاسمی : بیت و خاندان شهید قاسمی رضوان الله علیه از بیوت اصیل سوادکوه مازندران می باشد و در سلسله آباء و اجداد و نیاکان این خانواده ی بزرگ ، رجال دینی و سیاسی و نظامی هم بوده­اند. که هر یک در عصر خود در ساختن تاریخ کشور ، نقش و اثر ارزنده­ای داشته­اند. مانند حاج عزیز اله قاسمی ، آیت اله حاج حسین فرقانی ، ثقه­الاسلام شیخ ابوالقاسم سوادکوهی ، آیت اله حاج میرزا صفا ، خلد آشیان محمدخان دادو ، مهدی خان دادو و حسن خان دادو که هر سه نفر در عصر کریم خان زند استاندار مازندران بودند و به دست یاغیان قاجار کشته شدند. تحصیلات شهیدآیت الله قاسمی: در همان نوجوانی نزد عموی بزرگوارش ، مقدمات علوم ادبیات عرب را آموخت و سپس نزد افاضل حوزه علمیه بابل ادامه تحصیل داد و سپس راهی تهران شد و در دو مدرسه شیخ ابوالحسن و حاج میرزا ابوالفتح به تحصیل علوم دینی اشتغال داشت و در سال 1334 جهت تکمیل تحصیلات علوم دینی راهی مشهد مقدس گردید و در مدرسه مبارکه سلیمان خان رحل اقامت افکند. بعد از پایان درس سطح ، به درس خارج اساتید حوزه علمیه مشهد و در محضر اساتید و آیات عظام ، حضرت آیت الله سیدهادی میلانی ، آیت الله حاج شیخ کاظم دامغانی ، حضرت آیت الله حاج آقا حسن قمی و حضرت آیت الله وحید حضور یافت. این شخصیت بزرگوار در شمار شاگردان ممتاز درس آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی این عالم متفکر و فقید زاهد و نیز آیت الله حاج سید هادی میلانی قرار گرفت و تا مرز اجتهاد پیش رفت.شهید قاسمی در زبان و ادبیات عرب تا حد استادی مهارت داشت و صاحب نظر بود. شهید قاسمی علاوه بر کسب موفقیت در علوم حوزوی دیپلم مدرسی را هم کسب نمود. شهید قاسمی ، فقه را به خوبی آموخته بود و از علم تفسیر قرآن بهره­ای کافی داشت و قسمت مهمی از قرآن کریم را حافظ بود. علم حدیث و توابع آن ، از تخصص او بود. شهید قاسمی ، سروده­های بسیار زیبای خود را در دو جلد با خط زیبا بصورت دست نویس نوشته بود که مامورین ساواک در تابستان 1357 به­منزل ایشان یورش برده و آن دو جلد را به همراه تعدادی از کتب ارزشمند و نوارهای سخنرانی او مورد دستبرد قرار دادند.

شهید قاسمی ، مکاتیب و آثار قلمی بسیاری داشت که قسمتی از این آثار ارزنده دستخوش تاراج مأموران ساواک قرار گرفت و قسمتی هم که موجود بود متأسفانه به صورت پیش نویس باقی ماند. من الجمله :

1- جزواتی از آیات ، روایات ، اشعار و کلمات حکماء و عرفا و علما و شعرا

2- جزواتی در لطایف ادبی همراه با خاطراتی از حوادث و سوانح عمر

3- جزواتی در تقریر مباحث اصول فقه

4- جزواتی در تقریر مباحث فقه

مبارزات شهید قاسمی علیه فسق ، استکبار و فریاد برای احقاق حق و ابطال باطل از سال 1341 در مشهد مقدس به رهبری حضرت امام خمینی (ره) آغاز شد.

شهید قاسمی در زمره نخستین فریادگر حرکت نهضت بود و آیت الله قمی او را طلبه ای فاضل و کوشا و موفق
می­شناخت . شهید قاسمی نخستین شکار عمال منحوس پهلوی بود و بدنبال درگیری شدید با مأموران طاغوت در جلوگیری از تعرض آنان به منزل آیت الله قمی در مشهد مقدس در ماجرای 15 خرداد 1342 دستگیر، بازداشت وشکنجه شد. شهید قاسمی در سال 1344 بر حسب دعوت جمعی از مؤمنین خطه مازندران و ساری و تاکید علمای بزرگ وقت رضوان الله علیهم ، در شهر ساری رحل اقامت افکند و از زمان ورودش به ساری تا پیروزی انقلاب اسلامی ، با جوش و خروش فراوان و شجاعتی کم نظیر اقدام به آگاهی و آشنائی مردم نسبت به دو قطب غرب و شرق و حکومت طاغوت نمود و درجریان مبارزات ، 21 مرتبه دستگیر و روانه کمیته شهربانی کل کشور و زندان ساواک شد .شهید قاسمی در ادامه خدمات مذهبی و سیاسی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سفری به کویت بعنوان نماینده حضرت آیت الله العظمی وحید داشت و سفری به سوریه و مصر و چند سفری هم به عربستان داشته است. شهید والامقام آیت الله قاسمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با صداقت کامل در مسیر اسلام ناب محمدی (ص) و ولایت فقیه حرکت می نمود و به هیچ فردی اجازه نمی داد تحت لوای اسلام و قرآن و نهضت امام (ره) رفتار تند و افراطی و خارج از شرع و موازین قانونی داشته باشد و با اینگونه افراد به طور جد برخورد می نمود.

شهید آیت الله قاسمی پس از سالها تلاش برای اعتلای اسلام و انقلاب اسلامی در شامگاه هفتم تیرماه 1360 در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران به همراه شهید دکتر بهشتی و یارانش به آرزوی دیرین خود رسید و به لقاءالله نائل آمد.

«روحش شاد و راهش پر رهرو باد»

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما