اولین مجمع معاونین بهبود تولیدات دامی کشور با حضور معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، معاونین بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و ... در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار گردید.

در این جلسه رضا عظیمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران طی سخنانی ضمن خیر مقدم به حاضرین، به بیان پتانسیل ها و ظرفیت ها و توانمندی های بخش کشاورزی استان مازندران پرداخت و اظهار داشت : استان مازندران با ضریب کشت 35/1 (دو برابر کشور)، ضریب مکانیزاسیون 6/1 و بیش از 5/10 درصد ارزش افزوده اقتصادی تولیدات بخش کشاورزی، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و نقش بسیار مهمی را در عرصه تولیدات محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی کشور بر عهده دارد.

او با بیان اینکه مازندران در تولید 22 محصول کشاورزی رتبه اول و برتر را در کشور در اختیار داشته، مسئولیت بخش کشاورزی استان را در تأمین امنیت غذایی کشور که یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ثبات و استقلال کشور می باشد، بسیار مهم و حیاتی دانست.

وی وجود تنها مرکز مرغ لاین آرین در استان مازندران را به عنوان مرکز هسته ای طیور کشور و پشتیبان واقعی و مطمئن صنعت طیور در استان مازندران در شرایط تحریم ها بسیار حائز اهمیت عنوان داشت و خاطر نشان ساخت : تحریم ها فرصت طلایی را برای بخش کشاورزی فراهم نموده و نگاه به این بخش را تغییر داده به طوریکه فعالترین وزارتخانه در سال 91 به جهت تشکیل کارگروه توسعه بخش کشاورزی و ارائه اعتبارات و تسهیلات بسیار ارزنده به بهره برداران و فعالان این بخش، وزارت جهادکشاورزی بوده است.
او با بیان اینکه طرح تأمین علوفه از جمله طرح هایی است که به طور ویژه در حال پیگیری است افزود : مازندران رتبه دوم تولید و تأمین علوفه را در کشور دارد.
وی یکی از موضوعات مهم در تولید و تأمین علوفه استان را، سیلاژ و نگهداری و بهبود و توسعه علوفه بیان داشت که با اجرای طرح زهکشی در سطح 150 هزار هکتار از اراضی زراعی استان، می توانیم 70 هزار هکتار از این سطوح را به کشت علوفه اختصاص دهیم تا در یک دوره سه ساله در تولید و تأمین علوفه استان به خودکفایی برسیم و در پایان برنامه پنجم علوفه سیلاژ شده کشور را تأمین کنیم.
وی در پایان مدیریت واحد در بخش طیور را یکی از عوامل مهم رفع مشکلات علوفه ای در استان عنوان داشت.
در ادامه رضا ترکاشوند مدیرکل دفتر بهبود تولیدات طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم وزارت جهاد کشاورزی طی سخنانی وضعیت تولید مرغ در کشور را مناسب دانست و افزود : ماهانه به طور متوسط 92 میلیون قطعه مرغ گوشتی در کشور تولید می شود که 15 درصد آن مازاد مصرف داخل است.
وی به ذخیره سازی بیش از 107 هزار تن مرغ در سال جاری اشاره کرد و در ادامه از صادرات بیش از چهل هزار تن مرغ در سال جاری خبر داد.
ترکاشوند با اشاره به افزایش قیمت گوشت قرمز در کشور افزود : قیمت گوشت قرمز از اول سال تا پایان دی ماه امسال 12 درصد و از دی ماه تا پایان بهمن ماه 23 درصد رشد داشته است.
او یکی از دلایل افزایش قیمت مرغ را تقاضای بالا بدلیل عرضه کم گوشت قرمز دانست و با اشاره به اهمیت حمایت از تولید مرغ اجداد در کشور گفت : اکنون 80 تا 90 درصد مرغ اجداد وارداتی است که بایستی حمایت جدی از تنها واحد صنعتی مرغ لاین کشور در بابلکنار استان مازندران گردد.
همچنین حسین نگهدار معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران طی سخنانی، استان مازندران را قطب تولید فرآورده های دامپروری و صنعت پرورش طیور کشور عنوان داشت و افزود : مازندران با تولید بیش از 286 میلیون قطعه جوجه یکروزه و 200 هزار تن گوشت سفید مرغ مقام اول را در سطح کشور به خود اختصاص داده است و با تولید روزانه 597 تن، 66 درصد آنرا به سایر استان های کشور، خصوصاً تهران ارسال می کند.
وی هزینه کم پرورش مرغ گوشتی در استان مازندران نسبت به سایر استان ها به میزان 10 درصد و میزان تلفات کمتر مرغ گوشتی استان مازندران نسبت به سایر استان ها بمیزان حدود 4 درصد و ضریب تبدیل بهتر نسبت به سایر استان ها و افزایش 5 درصدی هچ در کارخانجات جوجه کشی استان (مازندران با هچ 85 درصد) را از امتیازات پرورش طیور در استان مازندران بر شمرد و افزود : استان مازندران تنها استان کشور بوده که زنجیره صنعت طیور در آن کامل می باشد.
او در ادامه با اشاره به اینکه رویکرد بخش دامپروری استان، گذر از دامپروری سنتی به دامپروری صنعتی و مدرن است، تولید شیر استان در یازده ماهه امسال را بالغ بر 582 هزار تن و گوشت قرمز را بالغ بر 61800 تن اعلام داشت و افزود : تلقیح مصنوعی به روش لاپاراسکوپی، تولید و انتقال جنین در گاو میش و ... از جمله طرح های مهم بخش دام استان می باشند که در حال انجام است.
وی در پایان وجود دامداری های سنتی که بیش از 75 درصد تولیدات بخش دام از این واحدها بوده و روند سرمایه گذاری در این بخش، نوسانات شدید قیمت نهاده ها و محصولات دامی، پایین بودن ظرفیت واحدهای تولیدی، پایین بودن سطح سواد بهره برداران و عدم شناخت آنان از ظرفیت های ژنتیکی دام نهاده های دامی مشکلات مرتبط به بازار رسانی محصولات دامی و ... را از جمله چالش ها و مسائل و مشکلات بخش دام و طیور بر شمرد و تخصیص تسهیلات بانکی سرمایه در گردش بلند مدت و کوتاه مدت بمنظور حمایت از بخش تولید کننده، افزایش اعتبارات مصوب بخش دام و طیور، افزایش امنیت سرمایه گذاری با افزایش تعهدات بیمه ای، تعیین قیمت خرید تضمینی مناسب با هزینه تولید و کوتاه نمودن دست واسطه ها و ... را از جمله راهکارها و پیشنهادات برون رفت از مشکلات این بخش عنوان داشت.
همچنین برزو بی غم مدیر عامل اتحادیه تعاونی های خوراک دام و طیور و آبزیان کشور طی سخنانی با اشاره به اینکه تولید خوراک دام و طیور و آبزیان کشور حدود 5 میلیون تن است، از وجود 748 واحد تولید خوراک دام و طیور و آبزیان در کشور بظرفیت 17 میلیون تن خبر داد و افزود : 12 میلیون تن ظرفیت آن بلا استفاده است.
وی با بیان اینکه اگر واحدهای تولید دام، طیور و آبزیان از خوراک آماده استفاده کنند ما تضمین می کنیم که نوسانات شدید قیمت نهاده های خام دامی را برطرف کنیم تصریح نمود : برخی از واحدهای تولیدی که در کشور ایجاد شده از آن بهره برداری مناسب نمی شود و اراده جمعی برای استفاده از خوراک دام آماده کشور بوجود نیامده است.
وی به تأسیس یازده شرکت تأمین هماهنگی کارخانجات خوراک دام و طیور و آبزیان در استان ها اشاره کرد و افزود : تلاش می کنیم شرکت های تعاونی در همه استان های کشور ایجاد تا برنامه لازم برای بهسازی و نوسازی کارخانجات صورت گیرد.
گفتنی است در این مجمع کلیه معاونین بهبود تولیدات دامی استان های سراسر کشور و مسئولین حاضر به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
این مجمع به مدت دو روز به میزبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در محل این سازمان برگزار گردید. همچنین شرکت کنندگان در این مجمع از مجتمع مرغ لاین بابلکنار بازدید به عمل آوردند. /فائزه نصرتی،خبرنگار مازنا

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما