"پیش بینی تولید بیش از 1956000 تن علوفه سبز از 45500 هکتار اراضی کشت شبدر برسیم و ... در استان مازندران"
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از پیش بینی تولید بیش از 1956000 تن علوفه سبز از 45500 هکتار اراضی زراعی کشت شبدر برسیم و مخلوط شبدر با غلات در سال جاری در استان مازندران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن عنایتی طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : شبدر برسیم از محصولات علوفه ای کشت پاییزه استان مازندران بوده که بعنوان کشت دوم بعد از برداشت برنج اقدام به کشت آن می‌گردد.
او تصریح نمود : در سال جاری حدود 45500 هکتار از اراضی شالیزاری استان به کشت این نبات علوفه ای اختصاص یافته که باتوجه به شرایط مساعد جوی، سطح سبز آن بسیار مطلوب بوده، بطوریکه تاکنون چین اول و یا چرای اول آن به اتمام رسیده و حتی چین دوم نیز شروع شده است.
عنایتی با اشاره به اینکه بالغ بر 9000 هکتار کشت مخلوط شبدر با غلات انجام گرفته که علوفه تولیدی بصورت سیلویی قابل برداشت است، تصریح نمود : بمنظور توسعه سطح زیر کشت مخلوط شبدر برسیم با غلات مبلغ 6 میلیون ریال برای هر هکتار تسهیلات بانکی پیش بینی شده که کشاورزان می توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های مربوطه از این تسهیلات فوق برخوردار گردند.
او افزود : برای تحقق سطح بالا، تاکنون بیش از 800 تن بذر شبدر برسیم با هماهنگی این سازمان و مابقی از طریق دیگر منابع در سطح استان تامین و توزیع شده است.
وی در پایان پیش بینی نمود : از 455000 هکتار کشت شبدر برسیم و مخلوط شبدر با غلات در استان در سال جاری بالغ بر 1956000 تن علوفه سبز برداشت گردد که در مقایسه با سال گذشته 6/8 درصد افزایش خواهد داشت.
 
****************************************************
"تولید سالانه بیش از 300 تن قارچ خوراکی در شهرستان ساری"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری از تولید سالانه بیش از 300 تن قارچ خوراکی در این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، طهمورث قاسم نژاد طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : با توجه به نقش مهم تولید قارچ خوراکی در تأمین بخشی از نیازمندی های پروتئینی غذایی، در حال حاضر تعداد سه واحد تولیدی قارچ دکمه ای در شهرستان ساری مشغول فعالیت می باشند.
وی با اشاره به اینکه از مجموع سطوح 5/4 هکتار پرورش قارچ خوراکی در 34 سالن این شهرستان، سالانه بالغ بر 300 تن قارچ خوراکی تولید می گردد، ارزش اقتصادی قارچ خوراکی این شهرستان را بیش از 12 میلیارد ریال اعلام داشت.
 
*****************************************************
"برگزاری کلاس آموزشی مدرسه در مزرعه زراعت گندم در روستای جامخانه شهرستان میاندرود"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سید شبر موسوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندرود طی گفتگویی از برگزاری یکدوره کلاس آموزشی مدرسه در مزرعه(FFS)  زراعت گندم با شرکت بیش از 30 نفر از کشاورزان گندمکار در روستای جامخانه این شهرستان خبر داد و افزود : در این کلاس آموزشی موضوعات مختلفی نظیر، اهمیت تغذیه گیاهی، مصرف کود سرک و محلولپاشی ریز مغذی ها در افزایش کیفیت و کمیت محصول توسط کارشناسان این مدیریت ارائه گردید.
 
****************************************************
"وضعیت کشت گندم در شهرستان جویبار"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار  از سطح سبز گندم در بیش از 4128 هکتار از اراضی زراعی این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سلیمان حاتم نژاد طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق افزود :  مدیریت مزرعه گندم با حضور جدی کارشناسان ادارات تخصصی مراکز خدمات جهاد کشاورزی تابعه از مرحله کاشت، مبارزه با آفات و بیماری ها و علف های هرز تغذیه و ... در حال پیگیری است.
او با اشاره به اینکه گندم یک محصول استراتژیک برای کشور می باشد، سطح سبز گندم این شهرستان را بالغ بر 4128 هکتار اعلام داشت و تصریح نمود : طی بازدیدهای بعمل آمده، این زراعت در شرایط رشد مرحله پنجه دهی حدود 35 درصد و 65 درصدی در مرحله ساقه دهی قرار دارد.
 
*****************************************************
"تشکل ها بایستی بر مبنای دانش فنی به سمت اهداف بلند مدت مرتبط با فعالیت خود گام بردارند"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، رضا عظیمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی طی سخنانی در گردهمایی تشکل های مردم نهاد بخش کشاورزی استان که با حضور مدیران تشکل های بخش کشاورزی استان، جمعی از معاونین و مدیران ستادی، ادارات کل استانی مرتبط با بخش کشاورزی و ... در سالن جلسات این سازمان برگزار گردید اظهار داشت : برای ایجاد تعامل و هماهنگی بیشتر بین تشکل های مردم نهاد بخش کشاورزی استان و این سازمان و در جهت پیشبرد بیشتر اهداف هدایت و حمایت از تشکل های مرتبط، امور تشکل های بخش کشاورزی در این سازمان تشکیل گردید.
او در ادامه با معرفی آقای کاردگر بعنوان نماینده رئیس سازمان در این واحد و مسئول امور تشکل های بخش کشاورزی استان، از حمایت سازمان و بخش دولتی از تشکل های مردم نهاد و مرتبط با این بخش خبر داد و اظهار امیدواری نمود که تشکل ها بر مبنای دانش فنی به سمت اهداف بلند مدت مرتبط با فعالیت خود گام بردارند، به گونه ای که با اتحاد و وحدت رویه در جهت حمایت از تولید و تولید کنندگان، بعنوان نیرومندترین تشکل های استان و کشور مد نظر قرار گیرند.
گفتنی است در ادامه پس از بحث و بررسی و تبادل نظر حاضرین در جلسه مصوباتی در جلسه بتصویب  رسید که ساماندهی تولیدات اعضا برای عرضه به بازار در جهت کاهش نقش واسطه ها توسط شرکت ها و اتحادیه ها، انجام بازدیدهای بین استانی برای انتقال تجارب از سوی اتحادیه ها و تشکل ها، انجام اقدامات لازم برای متشکل شدن تشکل های مرتبط با بخش کشاورزی استان در قالب انجمن و ... انجام پیگیری جهت ورود تشکل های صنفی برای صدور مجوزها در جهت کاهش تصدی گری ساختارهای دولتی از سوی شرکت ها و اتحادیه های مرتبط و ... از جمله این مصوبات بوده اند.
 
****************************************************
"انجام عملیات شخم و شیار در بیش از 105 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان مازندران"
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از انجام عملیات شخم و شیار در بیش از 105 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، یحیی ابطالی طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : تا دوازدهم اسفندماه سال جاری در بیش از 105 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان مازندران، عملیات شخم و شیار، 32 هزار هکتار آب تخت و 380 هکتار خزانه گیری و بذرپاشی صورت گرفته است و سطوح بیمه شده نیز بالغ بر 4000 می باشد.
وی در ادامه به کشاورزان برنجکار استان توصیه نمود، در انجام عملیات آماده سازی اراضی بمنظور استفاده بیشتر از هرز آب ها، کنترل بهتر مرحله زمستان گذاران پروانه کرم ساقه خوار برنج، شروع بموقع عملیات نشاکاری و فرار از خسارت نسل اول پروانه کرم ساقه خوار و امکان انجام کشت دوم و سوم و مناسب تر شدن شرایط برای انجام پرورش رتون و ... تسریع بعمل آورند و ترجیحاً از ارقام پر محصول کیفی برای کشت استفاده کنند.
وی در ادامه کشاورزان را به انجام نشاء مکانیزه و پرورش نشاء به شیوه مکانیزه و استفاده از ماشین نشاءکار برای کاهش هزینه ها و تسریع در انجام نشاء کاری توصیه نمود.
ابطالی در ادامه با اشاره به حجم عملیات بهزراعی برنج استان در سال 92، پیش‌بینی نمود در سال آینده بیش از 221 هزار هکتار از اراضی زراعی استان مازندران به زیر کشت اول برنج برود که از این میزان 95 هزار هکتار به کشت ارقام پر محصول اختصاص پیدا کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه 450 تن بذر گواهی شده ارقام پر محصول جهت کشت برنج در سال92 تامین گردیده، از توزیع بیش از 390 تن از این بذور در مرحله اول در استان خبر داد وپ یش بینی کرد بیش از 50 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان در سال آینده بصورت مکانیزه کشت گردد و پرورش رتون در سطح 60 هزار هکتار و نشاء مجدد در سطح 20 هزار هکتار پس از کشت اول در استان صورت پذیرد و سطوح بیمه نیز به بیش از 60 هزار هکتار برسد.
او در پایان پیش بینی نمود : از مجموع سطوح کشت اول برنج، پرورش رتون و کشت مجدد در اراضی شالیزاری استان در سال آینده (92) بیش از یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک تولید گردد.
 
*****************************************************
"برگزاری دوره آموزشی قوانین و مقررات اصلاحات ارضی ویژه کارشناسان و روسای ادارات امور اراضی استان مازندران"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر از برگزاری یکدوره آموزش چهار روزه قوانین و مقررات اصلاحات ارضی با شرکت روسای ادارات و کارشناسان امور اراضی سراسر استان در مرکز جهاد کشاورزی علی آباد شهرستان خبر داد.
علی درویش نیا طی گفتگویی با اشاره به مطلب بالا اظهار داشت : در راستای افزایش آگاهی کارشناسان و روسای ادارات امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های استان مازندران این دوره 4 روزه در مرکز فوق برگزار گردید.
وی با تاکید بر نقش اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم در کاهش اقدامات افراد نسبت به تخلف تغییر کاربری اراضی کشاورزی تصریح نمود : در این دوره آموزش در خصوص مراحل 3 گانه اصلاحات ارضی و اراضی خالصجات، اراضی مسلوب المنفعه، بایرو موات در اصلاحات ارضی مطالبی ارائه گردید.
گفتنی است در آغاز این کلاس آموزشی اصغری سرخی رئیس اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر طی سخنانی در خصوص نقش اطلاع رسانی بموقع به مردم اظهار داشت : عدم آگاهی بسیاری از مردم نسبت به قوانین جاری تغییر کاربری اراضی باغی و زراعی با آگاهی و اطلاع رسانی از عواقب پیگیرد های قانونی افرادی که بطور غیر مجاز اقدام به تغییر کاربری اراضی نموده و یا قصد چنین کاری را داشته، می تواند در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی اثر بخش باشد.
 
****************************************************
 
روابط عمومی
سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما