"جذب بیش از 1066088 میلیون ریال از اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی شهرستانی"
سرپرست معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از جذب بیش از 1066088 میلیون ریال از اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی شهرستانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سید محمد جعفری طی گفتگویی در خصوص چگونگی توزیع اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی در استان و شهرستان های سراسر استان اظهار داشت: از مجموع 1235280 میلیون ریال اعتبار توزیع شده از محل اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی شهرستانی توسط بانک کشاورزی، بیش از 1066088 میلیون ریال جذب گردیده است.
وی در ادامه اعتبار توزیع شده از محل اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی برای طرح های شاخص از محل متمرکز استانی را بالغ بر 233720 میلیون ریال اعلام داشت که 190030 میلیون ریال آن جذب شده است.
وی تصریح نمود: مبلغ 396000 ریال نیز برای طرح های شاخص از محل متمرکز استانی توزیع شده است.
جعفری در ادامه در خصوص چگونگی توزیع اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی استانی در سایر بخش ها گفت: در سالجاری بیش از 150500 میلیون ریال در زیر بخش تولیدات گیاهی، 275480 میلیون ریال برای تولیدات دامی، 595929 میلیون ریال در بخش صنایع کشاورزی و مبلغ 205500 میلیون ریال نیز در زیر بخش شیلات توزیع گردیده است.
وی مبلغ توزیع اعتبارات کارگروه توسعه از محل صندوق حمایت را در بخش تولیدات گیاهی مبلغ 21450 میلیون ریال، تولیدات دامی 203240 میلیون ریال، صنایع کشاورزی 53300 میلیون ریال و شیلات 81500 میلیون ریال اعلام داشت و افزود: در سالجاری از محل فعالیت زیربنایی در بخش کشاورزی از مجموع 20524 نفر اشتغال تعهد شده این بخش در استان 18400 نفر اشتغال محقق شده که حدود 70 درصد را شامل می شود.
وی اشتغال محقق شده در بخش زراعت را 595 نفر، باغبانی 3500 نفر، تولیدات دامی 4000 نفر، شیلات و آبزیان 2400 نفر و سایر موارد را 7905 نفر اعلام داشت.
****************************************************
"انجام عملیات خزانه گیری در بیش از 10600 هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان آمل"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سید مرتضی امینی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل طی گفتگویی از انجام عملیات خزانه گیری در بیش از 10600 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان خبر داد و افزود: در این راستا 2500 هکتار از اراضی بذرپاشی انجام گردیده است.
او با بیان اینکه عملیات شخم و شیار اراضی شالیزاری این شهرستان همچنان ادامه دارد تصریح نمود: تاکنون در بیش از 18000 هکتار بدون احتساب کشت دوم و 27900 هکتار با احتساب کشت دوم، عملیات شخم و شیار انجام شده است که از این میزان 920 هکتار (5/23 درصد) عملیات آب تخت نیز صورت گرفته است.
او در پایان عنوان داشت: برای تشخیص میزان کودی اراضی شالیزاری این شهرستان، 12 نمونه آزمون خاک انجام و بیش از 23 تن و 750 کیلوگرم انواع بذر ارقام پر محصول یارانه ای برنج خریداری و در آینده نزدیک تحویل کشاورزان خواهد شد.
*****************************************************
"جذب بیش از 80 درصد اعتبارات کارگروه توسعه کشاورزی در بخش دامپروری شهرستان ساری"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری از جذب بیش از 80 درصد اعتبارات کارگروه توسعه کشاورزی در بخش دامپروری این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، طهمورث قاسم نژاد طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق افزود: تاکنون بیش از 38470 میلیون ریال (80 درصد) از اعتبارات کارگروه توسعه کشاورزی در بخش دامپروری در این شهرستان جذب گردیده است.
او طرح های این بخش را شامل، گاوداری شیری، پرواربندی بره، بهسازی، تولید زنبور عسل، احداث مرغداری گوشتی، سکوی جمع آوری شیر و ... اعلام داشت که بازدید دوره ای از روند جذب اعتبارات فوق با همکاری هیئت نظارت بر مصرف اعتبارات ابلاغی و معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان و کارشناسان امور دام این شهرستان انجام گردید.
****************************************************
"برگزاری 420 ساعت کلاس آموزشی ترویجی بخش کشاورزی با شرکت 2200 نفر بهره بردار در شهرستان نکا"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا از برگزاری 420 ساعت کلاس آموزشی ترویجی بخش کشاورزی با شرکت بیش از 2200 نفر بهره بردار این بخش در سالجاری در شهرستان نکا خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن سلیمی طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: در راستای برنامه های آموزشی این مدیریت و جهت توانمندسازی بهره برداران بخش کشاورزی و به منظور بستر سازی مناسب و ارتقاء سطح دانش و آگاهی تولید کنندگان این بخش و حرکت به سوی کشاورزی پایدار و انتقال تجربیات نوین کارشناسان و محققین بخش کشاورزی، در سالجاری 420 ساعت کلاس آموزشی ترویجی برای 2200 نفر بهره بردار مرد و زن در بخش های مختلف زراعی، باغی، دامی تحت عنوان مدرسه در مزرعه مرکبات و برنج، روز مزرعه گندم، کلزا و سویا، آموزش های کوتاه مدت مهارتی، کلاس های آموزشی و ترویجی یک روزه، کارگاه های آموزشی در سطح روستاها و مراکز جهاد کشاورزی دهستان های این شهرستان برگزار گردید.
او برگزاری این کلاس ها و دوره های آموزشی ترویجی را یکی از ضروریات در ایجاد تحول در عرصه های مختلف تولید کشاورزی و گذر از کشاورزی سنتی و معیشتی به کشاورزی مدرن و دانش بنیان عنوان داشت که با هدف ارتقاء سطح تولید، در توسعه اقتصاد کشاورزی بسیار حائز اهمیت می باشد.
*****************************************************
"برگزاری کارگاه های آموزشی یکروزه پروژه اصول مقدماتی نسخه نویسی گیاهپزشکی در سطح استان"
سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از برگزاری کارگاه آموزشی یکروزه پروژه اصول مقدماتی نسخه نویسی گیاهپزشکی با محوریت I.P.M (مدیریت مبارزه تلفیقی با آفات) در دهه سوم اسفند ماه سالجاری در سطح استان مازندران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مرتضی مس شناس طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود: به منظور ارتقاء دانش فنی و مهارتی کارشناسان شبکه مراقبت، از سوی مدیریت حفظ نباتات این سازمان و ادارات ترویج شهرستان های تابعه استان و مسئولین فنی کلینیک های گیاهپزشکی با هدف بهینه سازی مصرف سموم و تولید محصول سالم کشاورزی، کارگاه آموزشی یکروزه، پروژه اصول مقدماتی نسخه نویسی گیاهپزشکی با محوریت I.P.M در روز یکشنبه 20 اسفند ماه سالجاری با حضور 43 نفر در شهرستان های گلوگاه، بهشهر و نکا در میانکاله کوهستان شهرستان بهشهر برگزار می گردد.
او با اشاره به اینکه این دوره در روز سه شنبه مورخ 22/12/91 با شرکت شهرستان های ساری و میاندرود در مجتمع آموزشی شهید فروزنده استان با شرکت 54 نفر فراگیر برگزار می گردد، از برگزاری این دوره در روز پنج شنبه 24 اسفند ماه سالجاری با شرکت 40 نفر فراگیر از شهرستان های جویبار، قائمشهر و سوادکوه در کوهساران نوکنده کا شهرستان قائمشهر خبر داد.
****************************************************
"برگزاری جلسه ستاد برنج در شهرستان بهشهر"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهشهر، توسعه کشت ارقام پر محصول، بهبود عملکرد در واحد سطح، توسعه کشت مکانیزه و بیمه، کاهش مصرف سموم و کود شیمیایی و تولید محصول ارگانیک و سالم را از برنامه های در دستور کار این مدیریت در کشت برنج اعلام داشت.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، غلامرضا قنبری طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق در جلسه ستاد برنج این شهرستان اظهار داشت: در برنامه افزایش تولید برنج، توسعه کشت ارقام پر محصول، بهبود عملکرد در واحد سطح، توسعه کشت مکانیزه و توسعه بیمه، کاهش مصرف سموم و کود شیمیایی و تولید محصول ارگانیک و سالم از اهدافی می باشند که به طور جدی در دستور کار این مدیریت قرار دارد که در تحقق اهداف فوق و عملیاتی نمودن آن از هیچ کوششی دریغ نمی گردد.
او در ادامه در خصوص حجم ابلاغی بهزراعی برنج شهرستان بهشهر اظهار داشت: سطح زیر کشت ابلاغی بهزراعی برنج این شهرستان در سال 92 بالغ بر 8221 هکتار می باشد که 1721 هکتار آن به ارقام محلی و 6500 هکتار به ارقام پر محصول اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه سطوح ابلاغی کشت مکانیزه این شهرستان 6500 هکتار و سطح بیمه 2300 هکتار می باشد، از توزیع مقدار 76200 کیلوگرم بذر ارقام پر محصول برنج بین کشاورزان شالیکار این شهرستان خبر داد و پیش بینی نمود با توجه به سطح ابلاغی کشت برنج این شهرستان در سال 92، بیش از 55000 تن شلتوک برنج از اراضی زراعی این شهرستان استحصال گردد.
*****************************************************
"بازدید نماینده مردم شهرستان بابل در مجلس شورای اسلامی از نخستین بذرپاشی خزانه برنج در این شهرستان"
نیاز آذری نماینده مردم شهرستان بابل و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از نخستین بذرپاشی خزانه برنج در این شهرستان بازدید بعمل آوردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مسعود غلامی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود: حسین نیاز آذری نماینده مردم شهرستان بابل و عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بهمراه بخشدار مرکزی این شهرستان و جمعی از مسئولین اجرایی شهرستان بابل از نخستین بذرپاشی خزانه برنج در سطح یک هکتار از نوع رقم فجر در روستای آغوزبن از توابع مرکز جهاد کشاورزی بیشه شمالی و نیز از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی این شهرستان بازدید بعمل آوردند.
گفتنی است شهرستان بابل دارای 49120 هکتار اراضی شالیزاری می باشد که تاکنون بالغ بر 30 درصد از این اراضی عملیات شخم و شیار انجام گرفته است.
****************************************************
"تغییر کاربری اراضی کشاورزی موجب کاهش ارزش افزوده و باروری اراضی مستعد و حاصلخیز می گردد"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، معاون عمرانی استانداری مازندران طی سخنانی در جلسه شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی مازندران که با حضور مدیر کل دادگستری استان مازندران، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، جمعی از معاونین و مدیران ستادی و شهرستانی جهاد کشاورزی، ادارات کل و شرکت های وابسته به جهاد کشاورزی در استان و ... در سالن جلسات این سازمان برگزار گردید، اظهار داشت: در حال حاضر تغییر کاربری اراضی، بخش کشاورزی کشور بویژه استان مازندران را تهدید می‌کند.
وی افزود: تغییر کاربری اراضی کشاورزی موجب کاهش ارزش افزوده و باروری اراضی مستعد و حاصلخیز می‌گردد.
او با اشاره به وجود ابزار و قانون لازم برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی، مهیا کردن ساز و کارهای لازم و برنامه ریزی مناسب و خوب در این خصوص را مورد تاکید قرار داد.
هاشمی با بیان اینکه استان مازندران می تواند با بکارگیری از همه ظرفیت ها و پتانسیل بخش کشاورزی غذای 75 میلیون نفر جمعیت کشور را تامین کند، به برخورد جدی با پدیده شوم تغییر کاربری اراضی و ریشه کن کردن آن تاکید کرد.
او با اشاره به اینکه در جلسه شورای حفظ بیت المال نیز بشدت این موضوع پیگیری می شود، خاطر نشان ساخت: ما نباید اجازه بدهیم تا شن و ماسه و بلوک در اراضی کشاورزی خالی شده و ساخت و ساز انجام گردد.
وی تصریح نمود: این موضوع از سوی مسئولین قوه قضائیه از حساسیت ویژه ای برخوردار بوده و روسای قوا بشدت این موضوع را پیگیری می کنند.
معاون عمرانی استانداری مازندران در ادامه افزود: امروز این عزم جزم شده و رئیس دادگستری بخشنامه ای را به همه دستگاهها ارسال کردند که قضات نیز مکلف شدند به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشند.
او در پایان با اشاره به اینکه مسئولین ارشد استان در تمامی صحنه ها از بخش کشاورزی حمایت قاطع خواهند داشت، عزم مسولین استان را برای مقابله با این موضوع بسیار جدی عنوان داشت و افزود: اراضی که مستعد کشاورزی نمی‌باشند، می‌توانند برای امور توریستی و تفریحی مورد استفاده قرار گیرند.
همچنین حجت الاسلام طالبی رئیس کل دادگستری استان مازندران طی سخنانی با اشاره به موقعیت حساس کشور و وجود تحریم های همه جانبه دشمنان علیه نظام اسلامی و ملت ما، نقش بخش کشاورزی را در این دوران بسیار مهم و تعیین کننده دانست و افزود: در زمان تحریم ها کشاورزی در اولویت اول قرار دارد.
او در ادامه با بیان اینکه نیاز به ساخت و ساز با توجه به افزایش جمعیت، ضروری است خاطر نشان ساخت: حکومت با وضع قانون حفظ کاربری اراضی می خواهد، ساخت و سازها را ساماندهی کند.
او با بیان اینکه تشخیص کاربری اراضی و صدور مجوز با کمیسیون تبصره یک ماده یک و در رأس آن سازمان جهاد کشاورزی می باشد تاکید کرد: جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و تغییر کاربری و قلع و قمع بایستی در همان مرحله اول انجام شود.
او در پایان با بیان اینکه قانون را بصورت دستورالعمل به همه دستگاه ها ابلاغ و به مسئولین قضایی نیز جهت همکاری ابلاغ نمودیم، عزم مسئولین در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی را بسیار جدی و راسخ عنوان داشت.
گفتنی است در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و جمعی از مدیران کل ادارات و شرکت های وابسته و پیوسته بخش کشاورزی در استان و ... به ایراد سخنرانی پرداختند.
*****************************************************
"برگزاری روز مزرعه مرکبات در شهرستان قائمشهر"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، در راستای فعالیت های مشترک ترویج و تحقیقات کشاورزی، برنامه روز مزرعه مرکبات با شرکت جمعی از مسئولین، محققین، کارشناسان شرکت های خدمات مشاوره ای کشاورزی و ... در ایستگاه تحقیقات کشاورزی شهرستان قائمشهر برگزار گردید.
در این برنامه دکتر سید وحید علوی و دکتر معافی از اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران در رابطه با کنترل تلفیقی پوسیدگی ریشه و طوقه (گموز) مرکبات بصورت تئوری و عملی و مدیریت کنترل آفات و روغن پاشی زمستانه مرکبات مطالبی را برای شرکت کنندگان در این برنامه ارائه نمودند.
در پایان نیز ضمن بحث و بررسی و تبادل نظر، مسائل و مشکلات مخاطبین، محققین و مروجین ارائه گردید.
****************************************************
"اجرای سایت الگویی ترویجی برنج برای اولین بار در شهرستان آمل"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل از اجرای سایت الگویی ترویجی، با موضوع برنج در این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سید مرتضی امینی طی گفتگویی با اشاره به مطلب بالا اظهار داشت: به منظور گسترش سطح پوشش خدمات ترویجی، افزایش بهره وری از منابع تولیدات کشاورزی و انسجام زیر بخش‌های سازمانی و در راستای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه کشاورزی، برای نخستین بار طرح سایت الگویی ترویج با موضوع برنج در شهرستان آمل مرحله درآمده است.
او تصریح نمود: این طرح با شرکت 35 نفر از مددکاران ترویجی، محققین، کارشناسان و کشاورزان در سال جاری در اراضی شالیزاری یکی از کشاورزان روستای کرسیکلای دابودشت از حوزه عمل مرکز خدمات جهاد کشاورزی رئیس آباد شهرستان آمل اجرا می‌گردد.
****************************************************
"اجرای دو فقره قلع و قمع بناهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان فریدونکنار"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار از اجرای دو فقره قلع و قمع بناهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن رزاقی طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: در راستای اجرای احکام از سوی مراجع قضایی در خصوص قلع و قمع بناهای غیر مجاز، با حضور همکاران این مدیریت و نماینده نیروی انتظامی منطقه، حکم دو فقره قلع و قمع ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی روستاهای بنه کنار و کاردگر محله شهرستان فریدونکنار به اجرا در آمد.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما