در بخش اکتشافات مواد معدنی دولت باید درکنار دانشگاه و بخش خصوصی به عنوان ضلعی از این مثلث حضوری پرتحرک داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مازندران: رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مازندران با بیان این مطلب در اولین همایش معدن و صنایع معدنی در سوادکوه اظهار داشت: مشکلاتی از جمله پوشش گیاهی و کوهستانی و صعب العبور بودن مناطق مطالعاتی و فقدان اکتشافات سیستماتیک و عدم وجود بانک اطلاعاتی اکتشافی و معدنی و فقدان زیر ساخت های زیربنایی و عدم وجود صنایع فرآوری مواد معدنی و کمبود تخصص و وسیله نقلیه موجب کندی پیشرفت برنامه های اکتشافی مواد معدنی می شود.
مرتضی هاشم پور با بیان اینکه مواد معدنی یکی از منابع اصلی درآمد اقتصادی و ارزی کشور محسوب می شود گفت: مواد معدنی به عنوان مواد اولیه مورد نیاز بخشهای صنعتی و تولیدی زیربنای مناسب اقتصادی می باشد.
وی با اشاره به وجود 13 نوع ماده معدنی در استان اظهار داشت: مواد معدنی مختلفی از جمله: فلورین،زغالسنگ (حرارتی و کک شو) سنگ آهک،شن و ماسه،گچ،سرب،باریت،پوکه معدنی،سنگ لاشه،سیلیس،سنگ تزئینی و مرمریت در استان وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مازندران به مهمترین محصولات گروه صنایع معدنی اشاره کرد و گفت: سیمان،شستشو و دانه بندی شن و ماسه، آسفالت بتن آماده،پخت سوم چینی و سرامیک،ظروف چینی،آجر ماشینی،گچ ساختمانی،سنگبری مقره سیلیکونی،سپتیک تانک،آجرهای نسوز،فرآورده های بتونی،کنسانتره زغال سنگ،کنسانتره سرب،سیلیس،سفال بام،ورق های موج دار سیمانی و مصنوعات سنگی به عنوان مهمترین صنایع معدنی در استان می باشند.
مرتضی هاشم پور تصریح کرد: با توجه به تنوع محصولات مواد معدنی تعداد 1206 واحد با اشتغال بالغ بر 12645 نفر و با سرمایه گذاری 5139449 میلیون ریال در استان وجود دارد.
وی سیمان،کلینکر،سفال بام،ظروف چینی،سرب،زغال سنگ حرارتی را از مهمترین محصولات صادراتی صنایع معدنی استان برشمرد.
رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مازندران در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به جداسازی سره و ناسره در معدن گفت: معدنکارنی که جان خود را در معدن می گذرانند باید نامحرمان را از معدن جدا کنند.
مرتضی هاشم پور با اشاره به شرایط و جایگاه صنایع معدنی در سوادکوه اظهار داشت: تعداد 58 واحد کانی غیر فلزی با تعداد 779 نفر اشتغال و با حجم سرمایه گذاری 33 میلیارد تومان در سوادکوه وجود دارد.
وی افزود: تعداد واحدهای دارای استاندارد در بخش کانی غیر فلزی شهرستان سوادکوه 6 واحد می باشد.
رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مازندران با اشاره به ارزش افزوده مواد معدنی گفت: اگر از خام فروشی جلوگیری شود ارزش افزوده ی حوزه معدن، بخش های دیگر اقتصادی را فعال ساخته و بر رشد اقتصادی به طور غیر مستقیم بیشتر از تجارت و صنعت تاثیر گذار است.
وی تصریح کرد: حجم عظیم اقدامات معدن،رونق ترانزیت و ترابری و اشتغال پایدارتری را به خصوص  در مناطق محروم به همراه دارد.
مرتضی هاشم پور با اشاره به اینکه سوادکوه از لحاظ جایگاه زمین شناسی و ساختار ویژه و تنوع زیاد سنگها و رسوبات،توان بالقوه معدنی و در خور توجه ای دارد گفت: زغال سنگ،فلورین،باریت،سرب،سنگ آهک،سیلیس،شن و ماسه در اقتصاد منطقه رشد ویژه ای را می تواند در بر داشته باشد. /لیلا ناطقی،خبرنگار مازنا

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما