به میزبانی اتاق مازندران، نشست اعضای کمیسیون تخصصی صنایع اتاق ایران در ساری برگزار شد.

نشست اعضای کمیسیون تخصصی صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با دستگاه‌های اجرایی و فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بازرگانی مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران، غلامرضا عشریه رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی مازندران در نشست اعضای کمیسیون تخصصی صنایع اتاق ایران با اشاره به اینکه عمده ترین مشکل تولیدکنندگان در عدم همکاری بانک های خصوصی است، گفت: بانک های خصوصی با مجوز بانک مرکزی فعالیت می کنند ولی به هیچ کدام از بخشنامه های بانک مرکزی عمل نمی کنند.

وی، استفاده از ظرفیت بانک های خصوصی را برای رشد و توسعه تولید استان ضروری دانست و افزود: در حال حاضر زمین فوتبالی بدون دروازه بان برای بانک های خصوصی ایجاد شده است که به راحتی گل می زنند.

عشریه، خواستار پیگیری مسئولان امر برای تمکین بانک های خصوصی از بخشنامه های بانک مرکزی شد و گفت: مازندران به واسطه مشکلات ایجاد شده نیازمند استفاده از ظرفیت های بانکی و اقتصادی کشور برای رشد و توسعه مناسب است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران هم در سخنانی با اشاره به اینکه سال گذشته مشکلات نزدیک به هزار تولیدکننده در قالب ستاد تسهیل بررسی شد، گفت: سیاست‌های تک قطبی کشاورزی در دهه گذشته در استان باعث عقب‌ماندگی از صنعت شد در سال‌های اخیر صنعت به عنوان موتور محرکه اقتصادی نیز برای رشد و توسعه مازندران بکارگیری شد.

مرتضی هاشم‌پور، صنعتی شدن کشاورزی را یکی از راهکارهای اصلی رشد کشاورزی دانست و افزود: مازندران یکی از استان‌های برجسته در صنایع سلولوزی است که بیش از 45 درصد ام دی اف کشور در این استان تولید می‌شود.

هاشم‌پور با بیان اینکه در سال گذشته پایه‌گذاری محکمی برای اقتصاد کشور انجام شد، تصریح کرد: اقتصاد کشور سال سختی را پشت سرگذاشت، ولی کارهای صورت گرفته در بلند مدت تاثیر بسزایی در اداره اقتصاد کشور بدون نفت خواهد داشت.

وی با تبیین برخی مشکلات تولیدکنندگان استان، ادامه داد: عدم پرداخت مطالبات واحدهای صنعتی از سوی دستگاه‌های اجرایی، افزایش شدید قیمت مواد اولیه، تحریم، سیاست انقباضی بانک‌ها و ناامنی در فضای کسب و کار از عوامل تهدیدکننده در تولید است.

احمد پورفلاح رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران با تاکید بر تصویب سریع‌تر طرح حمایت از تولید در مجلس، گفت: با اجرایی شدن طرح حمایت از تولید، مالیات از 25 به 15 درصد کاهش می‌یابد و سه سال تنفس برای بدهکاران سیستم بانکی برای گذر از بحران صورت می‌گیرد.

وی افزود: یکی از اساسی‌ترین پروژه‌ها در کمیسیون صنایع، تدوین دوباره قانون کشور از صفر بوده که دوازده کشور آن را بررسی کرده که دو نسخه آن آماده است.

رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران با اشاره به اینکه استراتژی توسعه صنعتی یک پدیده مناسب برای تولیدکنندگان است، تصریح کرد: با تغییر وزرا نباید به دنبال تدوین استراتژی توسعه صنعتی جدید باشد.

وی بیان داشت: طرح راهبردی استراتژی توسعه صنعتی وزارت صنعت، ناکافی بوده و مشاورت‌ها و مشارکت‌های لازم از بخش خصوصی نگرفته است بنابراین باید نگاه سیستمی به این موضوع شود.

احمد پورفلاح با اشاره به اینکه تامین سیستمی و پایدار واحدهای صنعتی را در جلسات کمیسیون صنایع برگزار کردیم، افزود: مشکلات تامین اجتماعی واحدهای تولیدی را در اتاق ایران بررسی کردیم.

مدیرعامل بزرگترین کارخانه تولید کاغذ خاورمیانه با اعلام اینکه داشتن یک استراتژی برای تولید کاغذ نیاز ضروری کشور است، یادآور شد: کشورهایی نظیر هند با تدوین آمایش سرزمینی و تهیه استراتژی بزودی به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر کشور محسوب می‌شوند.

ابوالفضل روغنی مدیرعامل شرکت چوب کاغذ مازندران گفت: اگر به مشکلات حوزه کاغذ رسیدگی نشود، تا چند سال آینده حوزه تولید کاغذ به مانند صنعت نساجی، بحرانی می‌شود.

روغنی گلپایگانی با بیان اینکه توسعه زارعت چوب در استان نیاز ضروری است، افزود: ظرفیت لازم برای زارعت چوب در مازندران وجود دارد ولی نیازمند پرداخت تسهیلات بانکی هستیم که مسئولان باید توجه کنند.

به گفته وی، تولید کاغذ به سرمایه زیاد و حاشیه سود کمی دارد که نیاز به حمایت کشور دارد.

این فعال صنعت کاغذ کشور با اشاره به اینکه منابع چوبی استان، پاسخگوی تولید کاغذ نیست، تصریح کرد: بزرگترین مشکل واردات چوب و تامین مواد اولیه، ضوابط سختگیرانه سازمان حفظ نباتات کشور است.

سید هادی حسینی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با اشاره به اینکه مازندران نیازمند توسعه تجارت است، اظهار داشت: تجارت مسئله اساسی برای تولیدکنندگان استان است.

وی به وجود ظرفیت های بکر اقتصادی در کشورهای حاشیه دریای مازندران اشاره کرد و افزود: باید با همکاری نمایندگی وزارت امور خارجه و نهادهای مرتبط، بتوانیم در افزایش حمل و نقل مستقیم از مازندران به کشورهای سی آی اس موثر باشیم.

حسینی گفت: در جلسه شب گذشته کارگروه صنعتی و معدن استان با حضور رئیس جمهور، موضوع توسعه تجارت در مازندران مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

در پایان این نشست علاوه بر قرائت بیانیه، عشریه رئیس اتاق بازرگانی مازندران از سوی اتاق ایران و کمیسیون صنایع این اتاق به پاس تلاش ها و مدیریت مطلوب و میزبانی این نشست با اهدای لوح تقدیری مورد تقدیر قرار گرفت

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما