دومین همایش و جشنواره ملی بهار نارنج و فضای سبز شهری به همت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری ساری با همکاری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی در ساری برگزار شد.

 

استاندار مازندران در دومین همایش و جشنواره ملی عرق‌گیری بهار نارنج اظهار داشت: موضوع بهار نارنج از مهمترین مواردی است که می‌تواند گردشگران زیادی را به مازندران جذب کند.

سید علی اکبر طاهایی به افزایش آگاهی مردم نسبت به خواص دارویی عرق بهار نارنج اشاره کرد و افزود: بررسی‌ها نشان داده عطر بهار نارنج برای سلامت روانی موثر است و بنا به تحقیق یکی از حقوقدانان کشور در زمان شکوفا شدن درختان نارنج شاهد کاهش پرونده‌های دعوا و درگیری در مراجع قضایی هستیم.

طاهایی با اشاره به رونق باغداری و کشاورزی در مازندران، تصریح کرد: مازندران دارای اقلیم خاصی است که کشت نهال نارنج می‌تواند در این استان به درستی توسعه یابد.

وی  افزود: با توجه به فراوانی باغ نارنج از شرق تا غرب استان، برگزاری این جشنواره به منظور افزایش آگاهی مردم با خواص درمانی این درخت بسیار مهم است.

نماینده دولت در مازندران با اعلام اینکه تغییر اراضی کشاورزی به باغداری عمل غیرقانونی نیست، اظهار داشت: هدف توسعه کشاورزی است و باغداری نیز به توسعه کشاورزی کمک می‌کند.

وی ادامه داد: بنا به اهمیتی که رشته باغبانی در استان مازندران دارد به عنوان یکی از رشته تخصصی در دانشگاه کشاورزی تدریس می‌شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه شمیم عطر بهار نارنج در مازندران از اول تا پانزدهم اردیبهشت جلوه خاصی به این استان می‌دهد، افزود‌: با برنامه‌ریزی‌های خوب در این زمینه می‌توانیم گردشگران زیادی را به این استان جذب کنیم.

وی درخت نارنج را در مقابل سرمای زمستان مقاوم دانست و یادآور شد: باید با افزایش سطح آگاهی از درخت‌های نارنج در مازندران صیانت شود و این رویکرد به نسل‌های بعدی نیز تسری یابد.

طاهایی با اشاره به اینکه دانشجویان ظرفیت‌های خوبی برای ترویج فضای سبز و باغداری به ویژه توسعه نهال نارنج در مازندران هستند، بیان داشت: اساتید به دانشجویان کمک کنند تا انگیزه کارآفرینی در آنان زیاد شود.

وی با تاکید براینکه توسعه باغ‌های بهار نارنج در تمامی شهرهای مازندران باید احیا شود، تصریح کرد: در حوالی شهر چالوس که زادگاه من است باغ نارنج داشت اما الان اثری از آن نیست و تیر آهن در آنجا شمع کشید.

نماینده دولت در مازندران در پایان سخنانش عرق بهار نارنج را داروی مناسبی برای بیماری های قلبی و عروقی دانست و اذعان داشت: روز گذشته فردی برای دیدن رئیس‌جمهور  آمد و شیشه کوچکی عرق بهار نارنج هدیه کرد.

در ادامه شهردار ساری با اشاره به انتخابات پیش روی شوراها، گفت: شهروندان ساروی با انتخاب افراد متدین و پرتلاش، می‌توانند شهرداری را در ارائه‌ خدمات هرچه بهتر کمک کنند.

مهدی عبوری اظهار داشت: برای معرفی فرهنگ و آداب و رسوم ساری که بی‌تردید با فرهنگ و رسوم حاکم بر استان مشترکات بسیاری دارد این جشنواره را به یک فرصت تاریخی تبدیل می‌کنیم.

وی افزود: با به نمایش گذاشتن بخش‌های بسیاری از فرهنگ و رسوم ساری و مازندران در تلاش هستیم تا این جشنواره به روزهای خاطره‌انگیزی برای میهمانان که از نقاط مختلف کشور هستند به ارمغان بیاوریم.

شهردار ساری با اشاره به مناسب نبودن مکان جشنواره، بیان کرد: جشنواره بعدی را در مکانی درخور شان مردم ساری برگزار می‌کنیم.

دبیر دومین جشنواره ملی عرقگیری بهارنارنج، ادامه داد: این جشنواره با همت همکاران ما در سازمان پارک‌ها و فضای سبز به مدت دو روز در حال اجرا است.

وی اظهار کرد: همایش علمی بهارنارنج با ارائه بیش از 1500 مقاله از سراسر کشور در دانشگاه علوم کشاورزی ساری برگزار شد.

شهردار ساری با بیان اینکه دبیرخانه جشنواره ملی عرقگیری بهار نارنج در ساری از ماه‌ها قبل خود را برای برگزاری جشنی به یادماندنی و موثر آماده کرده است، افزود: کمیته‌های مختلفی مسئولیت برگزاری باشکوه این جشن را بر عهده دارند.

عبوری گفت: هرچند این خدمات ناچیز، در شان شهروندان ساروی نیست اما امیدوارم در انتخابات پیش روی، با انتخاب افراد خوب، متدین و پرتلاش این خدمات را استمرار دهید.

در ادامه مدیرعامل سازمان فضای سبز شهرداری ساری اظهار داشت: جشنواره بهار نارنج در کشور با نام استان مازندران به ثبت ملی رسید.

علیرضا حمیدی، عرقگیری بهار نارنج در مازندران را دارای قدمتی چند ساله دانست و افزود: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری ساری با هدف جلوگیری از فراموش شدن این سنت و تغییر نگاه بعضی از مردم نسبت به درختان،  از سه سال پیش تصمیم گرفت تا فعالیتی چند منظوره را با برپایی جشنواره عرقگیری بهار نارنج شروع کند.

وی با اشاره به اینکه استقبال از این جشنواره در کشور چشمگیر بوده است، گفت: امسال این جشنواره در پنج شهر استان مازندران و یک شهر در استان گیلان در حال برگزاری است.

مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری ساری متذکر شد: مقرر شد سالهای آینده این جشنواره به صورت یکپارچه در شهرهای استان مازندران برگزار شود.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما