ولایتی در جمع مردم ساری اعلام کرد : بازسازی اقتصادی وبازسازی روابط خارجی ,2 اصل برنامه من است.
ولایتی گفت::مهم ترین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول کشور ونظارت بربانک ها است ,مردم بایدبدانند که حفظ ارزش پول تضمین شده است ,مابه مردم اعلام کردیم که ظرف مدت 100روز این مشکلات را حل می کنیم .
برای اینکه این مسایل در پول ووضعیت بحرانی در مسایل اقتصادی و.تشنج را متوقف کنیم ,برنامه ای داریم که ظرف هفته آینده منتشر خواهد شد.
مشاور عالی رهبر در امور بین الملل در جمع مردم ساری گفت:از حضور شما در مراسمی که به مناسبت تولد امام جواد (ع) ترتیب داده شده است تشکر می کنم .
علی اکبر ولایتی در مسجد جامع ساری افزود:وقتی انسان به مازندران سفر می کند ,هوشمندگری ,مهمان نوازی وبرخورد صمیمانه مردم جلب توجه می نماید.بنده هم پیش از انقلاب وهم پس از آن بارها به مازندران سفر نموده ام وهم اکنون نیز بسیاری از دوستانم مازندرانی هستند.
وی ادامه داد:ماکه اهل شمیران هستیم ,ناطق نوری به من می گوید:توکه اهل شمیران هستی ,یقینا اهل مازندران هستی .وقتی لهجه مردم شمیران را می شنوی ,می بینی شباهت های بسیاری بازبان مازندرانی دارد. بنابراین احساس من با مردم مازندران احساس قرابت مضاعفی است. .
ولایتی بیان داشت: مقام معظم رهبری د ر آغازسال ,شعار امسال را در دو فراز,حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی خلاصه کرده اند.در حقیقت این شعار به معنای چراغ راهنمایی است,شعارهایی که ایشان از زمان تصدی مقام رهبری تاکنون انتخاب نمودند ,مبدا حرکت هایی بوده که باید صورت بگیرد,براساس شناخت آسیب شناختی از مشکلات وواقعیت های جامعه و آرمانهایی که ما در پیش داریم.
ارزش های جمهوری اسلامی,پرچم بیداری اسلامی نگاهی به داخل ونگاهی به بیرون دارد.وقتی صحبت از حماسه سیاسی می شود این هم دومسیر دارد.
وی ادامه داد:امام فرمودند که انتخابات مجلس یک مصراع حماسه سیاسی امسال است.اگر کل حماسه سیاسی یک دوبیتی باشد25درصد تجلی آن درانتخابات است.
اگر حماسه سیاسی یک بیت باشد,50درصد آن در انتخابات است.امااحداقل می خواهیم دید واقع بینانه ای داشته باشیم ,انتخاب 50درصد حماسه سیاسی را تشکیل می دهد.برای اینکه انتخابات ,سرنوشت کشور را برای 4سال تعیین می نمایدوبخش عمده اقدامات کشور,بالای 90درصد بردوش قوه مجریه می باشد.
مشاور عالی رهبر در امور بین الملل اظهارداشت:اگر این انتخابات مثبت در جهت انتخاب رییس جمهور وکابینه ای که باید این خدمت را برعهده بگیرد,سخن گزافی نیست که بگوییم 50درصد حماسه سیاسی ,انتخابات است.
وی افزود:یکی از سوالاتی که در مکان های مختلفی که سفر می کنم از من می پرسند این است که می گویند :تو ودوستانت تاکنون چه اقداماتی انجام داده اید یا می خواهید انجام دهید؟به عنوان کسی که سابقه کار اجرایی دارید,دراین چشم اندازی که داریم تحلیل شما چیست؟
ما با تجربه ای که در مجلس هشتم ونهم داشتیم به این نتیجه رسیدیم که در جهت اتحاد اصولگرایان تلاش کنیم ,تعاریف متعددی از اصولگرایی می شود,این تعریف می تواند خیلی تنگ نظرانه ومحدود یا وسیع وهمراه با سعه صدر باشد.
ولایتی بیان داشت:بنده معتقدم تعریف اصولگرایی ,همانطور که مدنظر مقام معظم رهبری می باشد,تعریف وسیع همراه با سعه صدر باید باشد.
مقام معظم رهبری فرمودند :در هرکجا ,هرشخصی که می خواهد مسولیتی را بپذیردباید جذب حداکثری ودفع حداقلی داشته باشد,یعنی باید دافع خودمان را کم کنیم ,معنی آن نادیده گرفتن اصول وارزش های اسلام نیست.
تعریف اصولگرایی این است که هرکسی ,چه زن چه مرد,در هرسنی که هست مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران را قبول داشته باشد.
وی افزود:جمهوری اسلامی ,قانون اساسی وولایت فقیه را درعمل وهم در دل قبول داشته باشد.اگرعده ای این تعریف را محدود کنند که عده محدودی بمانند این نه به مصلحت کشور است ونه مصلحت اصولگرایی ,دید مقام معظم رهبری هم همین است که بارها فرمودند:ماباید میان اصولگرایان اتحاد داشته باشیم.
وی ادامه داد:اولین چیزی که باید توجه داشته باشیم همین است,به خاطر همین انتلاف تشکیل دادیم ,بنده اول شروع کردم وانتلاف تشکیل دادم,با اشخاص مختلف که داوطلب رییس جمهوری بودند یا نبودند مانند دکترباهنر,دکتر آل اسحاق ,حجت الاسلام پور محمدی ,عسگری اولادی ,دکترلاریجانی ودوستان متعدد دیگر,بنده صحبت هایی داشتم ,قالیباف وبقیه هم هم چنین.
ولایتی ادامه داد:این آغاز کار است باید سعی کنیم به اتفاقی برسیم که دولتی داشته باشیم که به معنای واقعی اصولگرا باشد,سعه صدرداشته باشدوآدم های متعهد به نظام را با انگ زدن های بی جهت از نظام دور نکنیم.
از من می پرسند کی نتیجه انتلاف مشخص می شود؟تا زمانی که همه با هم جمع شویم ,مایک رییس جمهور بیشتر نمی خواهیم ,ولی همه یک رییس جمهور تنها نیست,بالاخره شما یک گروه اقتصادی که به مسایل اقتصادی رسیدگی کند,یک گروه متخصص در روابط خارجه می خواهید که موضوع روابط خارجی را سامان دهد.
وی افزود:روابط خارجه جدا از سیاست خارجی است ,اگر درست عمل کنیم وبتوانیم در مجامع بین المللی کارمدبرانه انجام دهیم,می توانیم روابط خودرابا دیگر کشور هاحل کنیم ودرچارچوب مبانی نظام تقویت کنیم.
من 16سال وزیر امور خارجه بودم ,16سال نیز مشاور رهبر در امور بین الملل می باشم ,به روابط بین الملل آشنا هستم.
عقیده دارم :می توان مسایل هسته ای رابا حفظ حقوق هسته ای صلح آمیز حل کرد,می شود اول جلوی تحریم هارا گرفت,همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند:با حفظ 3اصل عزت ,حکمت ,مصلحت.
می توان توسط اشخاصی که زبان بین المللی را می فهمند ومی توانند با آنها مبادله کنند ,زبان بین الملل خود روش داردکه فرد باید بداند که کجا جلو برود ,روابط بین الملل مثل کار ظریف بلورسازی ,باید ذره,ذره کنارهم چیده شوند,آدم باید 2,3سال کار سخت انجام دهد تا به نتیجه برسد وبعد کسی که به کار آشنایی ندارد مثل این است که چوب به دستش بدهیم وبیاید همه شیشه هارا بشکند.
هرچقدر مقام دیپلمات ها بالاتر باشد بهتر است,اگر درجهت مثبت باشد نتیجه مثبت واگر در جهت منفی باشد نتیجه منفی دارد,هرچقدر حرف حساب شده تر باشد در جهت پیشبرد روابط خارجی خواهدبود.
مسیله مهم دیگر موضوع اقتصادی یا حماسه اقتصادی است ,دلیل مشکلاتی که ما در طی این سالها داشتیم که نتیجه تحریم یابی تدبیری بودچندقسمت دارد1:کوتاه مدت 2:میان مدت 3:بلندمدت
اولین کار این است که جلوی افزایش سریع وبی حساب قیمت هارابگیریم,در حال حاضر شاهدیم که قیمت شی بی ارزشی ظرف مدت کوتاهی بالا می رود ,درآمد مردم که همین طور بالا نمی رود.
ولایتی اظهارداشت:براساس گزارش بانک مرکزی ,تورم نقطه به نقطه 40در صد می باشد که میانگین سالیانه آن 30درصد است.این تورم سبب مشکلات معیشتی مردم می شود,اولین کاری که درکارکوتاه مدت دولت باید انجام دهیم اعتمادسازی بین مردم ودولت است. بین دولت ومردم ,مردم ودولت وبین خود مردم نیز باید اعتماد ایجادشود.
مشاور عالی رهبر دراموربین الملل بیان داشت:نیاز است تعهدی که به کشورهای خارجی در قراردادها می دهیم به درستی انجام شودتا آنها به ما اعتماد کنند.اگر قولی به مردم کشورمان می دهیم انجام دهیم تا اعتماد آنان را به دست آوریم .
کشاورزان باید وام های مورد نیازخود را دریافت کنند تا به سبب اینکه نتوانستند دستگاهی که نیاز دارند خریداری کنند دچار زیان نشوند.
وی افزود:ما به محض اینکه دولت تشکیل دادیم به مردم می گوییم به ما اعتماد کنند مردم زود متوجه می شوند چه کسی اهل وفای به عهد است وچه کسی نیست .اگر بتوانیم اعتماد از بین رفته را ایجادکنیم بخش مهمی از این راه حل کوتاه مدت را پیموده ایم.
نیاز است دولت به کسانی که مرکبات ومحصولات کشاورزی تولید می کنند یاری رساندوتا فلان قیمت خرید تضمینی به مردم دهد.,محصولات کشاورزی رابیمه کند.
هم اکنون طوری شده که بانک خصوصی که باید زیر نظر بانک مرکزی کارکند,اینطور عمل نمی کند,کنترل قیمت ها که بااین سرعت بی حساب پیش نرود,شخصی که می خواهد کالایی را خریدار ی وتبدیل به ارزش افزوده کند دچار مشکل می شود.
ولایتی ادامه داد:مهم ترین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول کشور ونظارت بربانک ها است آمردم بدانند که حفظ ارزش پول تضمین شده است ,مابه مردم اعلام کردیم که ظرف مدت 100روز این مشکلات را حل می کنیم .
برای اینکه این مسایل در پول ووضعیت بحرانی در مسایل اقتصادی و.تشنج را متوقف کنیم ,برنامه ای داریم که ظرف هفته آینده منتشر خواهد شد.
ولی اساس کار براساس برنامه 5ساله که مجلس بر روی آن کارکرده است می باشد,دولت باید قانونمند باشد قانون را اجرا کند ,مشکل اساسی این است که قانون اجرا نمی شود.
وی افزود:مردم براساس اجرا شدن قانون , زندگی خود رابرنامه ریزی می کنند ,اگر دولت اعلام کند قانون را اجرا می کند,مردم متحد شوند این جزو کارهای کوتاه مدتی است که باید انجام شود.
اگر بخواهیم برنامه های آینده را دردو کلمه خلاصه کنیم :بازسازی اقتصادی وبازسازی روابط خارجی .اگر این دو کار انجام شود شعار مااخلاق مداری وثبات در مدیریت است.
ما اگر می خواهیم از برنامه های خود صحبت کنیم باید اثباتی حرف بزنیم نباید دیگران را تخریب کنیم.اگر کسی خواست بنده را تخریب کند ,هیچ عکس العملی نشان نمی دهم,براساس آیات قرآن :اگر حرف نابه جا از کسی می شنوید با کرامت از آن دور شوید.
مشاور عالی رهبردراموربین الملل ادامه داد:مطلب مهم دیگر ثبات مدیریتی است ,یک مثلی مردم می گویند دولت ها اتوبوسی می آیند واتوبوسی می روند,اگر کسی رییس جمهور شود تغییر معاون وزیر اشکالی ندارد ,شخصی که سمتی را قبول کند ممکن است بیاید تا آبدارچی اداره را عوض کند ,دراینجا خسارت واقعی رامردم می دهند وضرر می کنند.
ممکن است شخصی تازه کار در جایی خدمت می کند باید مدتی سیاه مشق بنویسد تا تجربه کسب کند ولی همین که مدتی گذشت وتجربه کسب نمود با دولت جدیدی که روی کار می آید برداشته می شود,این یعنی اتوبوسی آمدن ورفتن.
از این بدتر این است که شخصی را به عنوان مدیر کل یا استاندار انتخاب کنید بعد می بینید که باشما گرم صحبت نمی کند ,کسی که مطمین نیست فرداصبح که به سرکار می آید در مقام خود خواهد بود چطوربه خود زحمت می دهد تا برنامه 4ساله برای دولت بریزدتا عملیاتی شودوسودش رادولت ببرد.
وی بیان داشت:بنابراین ثبات مدیریتی مهم است ومدیران باید حس کنندارزشمندند تابتوانند کارکنند .
اما سوال که می پرسند نتیجه خروجی اصولگرایان چیست؟کسی که پرچم انتلاف را بلندکرد من بودم ,با سه نفر شروع کردم ,ما با نمایندگان مجلس و..مشورت کردیم ,بالاخره در آینده باید با این افراد کارکنیم ,چون ما گفتیم هرکسی رییس جمهور می شود با یک تیم می آید,مردم می دانند که مسولان مختلف با چه شخصی می آیند.
ولایتی ادامه داد:شخصی که به عنوان مسول کشاورزی می آید باید کشاورزی رابشناسد ,این سینوس حرکت کردن است,بنده در 4دولت دارای مسولیت بوده ام ,دودولت درزمان امام راحل ودودولت در زمان مقام معظم رهبری ,هر دو بزرگوار براین تاکید داشتند که ما باید در بخش کشاورزی خودکفاشویم .
دربسیاری از کشورها مانند یونان ,ایتالیابراین مسیله تاکید دارندکه در غذا ,محصولات کشاورزی ولبنیات باید خودکفا باشیم .مدتی درمحصول گندم خودکفا شده بودیم ولی باز یکی از واردکنندگان آن شدیم.
وی افزود:یکی از کارهایی که انتلاف باید انجام دهد این است که ماومجلس یاد بگیریم که با هم کارکنیم,یکی از مشکلات این است که باهم کار نمی کنیم ,یکی کار می کند ,دیگری آن کار را خنثی می کند.
من می دانم بنای کار مجلس براساس همکاری بادولت است,اگر قرار است کاری انجام دهیم باید با همدیگر متحد باشیم.هرکس باید برنامه خود را معرفی کند,مردم نیز باید باشناخت از اشخاص رای دهند
فردی که انتخاب می شود باید مشروعیت ,محبوبیت وکارآمدی داشته باشد,چون شورای نگهبان صلاحیت اشخاص راتایید می کند,
وقتی مقام معظم رهبری فرمودند که بناندارند در انتخابات مداخله کنند, باید از مجامعی که تبلور علمای حامی انقلاب می باشند نظر خواست , آن زمان که وارد مجلس شدم با پیشنهاد جامعه روحانیت تهران بود.ما باید پایبند هرآنچه که جامعه روحانیت وجامعه علما تصمیم گرفتند باشیم.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما