معاون برنامه‌ريزي ونظارت راهبردي رئيس جمهور در دو ابلاغ جداگانه اعتبارات اوليه به منظور عمليات راهداري زمستاني واجراي پروژه‌هاي مقابله با بحران ناشي از برف سنگين، جمعاً بالغ بر 200ميليارد ريال را به استانداري به صورت تنخواه ابلاغ نمود

علي، احساني، معاون برنامه‌ريزي واشتغال استاندار مازندران و دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، در پانزدهمین جلسه اين شورا، برآورد اوليه خسارات وارده دراثر طوفان و برف را اعلام نمود.

به گزارش روابط عمومي استانداري، عين متن گزارش معاون برنامه‌ريزي واشتغال استاندار به شرح زير است:

- بدنبال افزايش قدرت وگسترش جريان‌هاي سرد شمالي به سمت جنوب در ارتفاعات بالا و از طرف ديگر افزايش فشار مركزي و پرفشار سيبري و گسترش آن در ارتفاعات پايين‌تركه افزايش سرما را موجب شد، از پنج‌شنبه شب مورخ 1392/10/11 با نفوذ توده هواي پر فشار بسيار سرد از عرض‌هاي شمالي به علت وجود رطوبت موجود جو، بارش برف به همراه  وزش باد شديد وكاهش محسوس دما (حدود 15 تا25 درجه ) تشديد شد.

از روزجمعه مورخ 1392/11/11 با برودت سريع و شديد دماي هوا با استقرار سامانه بارش برف تا سه‌شنبه ادامه يافت. درمجموع بارش برف در منطقه غرب استان بي‌سابقه بوده است(ميزان بارندگي محاسبه شده ناشی از برف در منطقه از تاريخ 1392/11/11 لغايت 1392/11/15 معادل 170 ميلي‌متر از سوی اداره کل هواشناسی استان گزارش شده است).

- براساس آمار، جمعیت شهری و روستایی هفت شهرستان منطقه غرب با،17 بخش ،23شهر و 1247 روستا درگير طوفان و برف بالغ بر 700000 نفربوده كه خسارات زيادي به اماكن مسكوني، تجاري و بهداشتي (بيمارستان‌ها ودر مانگاه‌ها و مراكز بهداشت )واحد‌هاي آموزشي، تأسيسات زيربنايي و ساختمان‌هاي عمومي، دولتي اعم از ادارات دولتي، اماكن ورزشي ،فرهنگي و هنري، مذهبي و حسينيه‌ها، تأسيسات آبرساني، مخابراتي و تلويزيونی، برق‌رساني، فاضلاب شهري و روستايي، تأسيسات شهرداري و تأسيسات كشاورزي، هم‌چنين طول راه‌هاي اصلي و فرعي و بيشترين خسارت به بخش كشاورزي شامل :

توليدات دام و طيور، آبزيان و زنبورداري، توليدات كشاورزي و زراعي، باغي و گلخانه‌ها و منابع آبي، ابنيه و تأسيسات كشاورزي بالغ بر  8500 ميليارد ريال بر آورد شده است.

قابل ذكر است كه بيمه محصولات باغداران تا پايان دي ماه سال 1392بوده كه پرداخت خسارات مستلزم اتخاذ تصميمات مقتضي از سوي دولت محترم مي باشد. هم‌چنين به دليل سرماي شديد خسارات پنهان باغات مركبات هنوز ارزيابي دقيق نشده است. انتظار مي‌رود براي اصلاح و بازسازي باغات خسارت ديده تدابير لازم اتخاذ گردد.

نتيجتاً، با توجه به حجم بالاي خسارات: استمهال وام كشاورزان، پرداخت خسارت به كشاورزان خسارت ديده فاقد پوشش بيمه‌اي، اعتبارات بلاعوض جهت بازسازي اماكن شهري و روستايي، اعطاي تسهيلات بانكي جهت بازسازي واحدهاي توليدي و صنعتي و بازسازي و نوسازي تأسيسات زيربنايي مورد انتظار است.

هم‌چنین تمهيدات لازم از سوي هیات محترم وزیران از منابع ماده (12) قانون تشكيل سازمان مديريت بحران كشور موضوع بند (ش) ماده(224)قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه و منابع ماده (10) قانون تنظيم بخشي ازمقررات مالي دولت و اعطاي تسهيلات بانكي اتخاذ و دردستوركاردولت محترم در روز چهارشنبه مورخ 1392/11/30 قرار گرفت، لذا اعتبارات به صورت تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه ای به استان مازندران برای جبران خسارات برف اخیر و اعطای تسهیلات بانکی شامل: تسهیلات روستایی جهت کمک در احداث واحدهای روستایی، پرداخت خسارات به بخش کشاورزی، خرید لوازم خانگی و کمک به مسکن روستایی و شهری و هم‌چنین اعتبار تملک‌دارایی سرمایه‌ای  جهت زیرساخت‌ها و تآسیسات زیربنایی، بهداشتی و اموزشی، ساختمان های عمومی و اداری، راه‌های اصلی و فرعی ‌اختصاص خواهد یافت.

قابل ذكراست كه معاون محترم برنامه‌ريزي ونظارت راهبردي رئيس جمهور در دو ابلاغ جداگانه اعتبارات اوليه به منظور عمليات راهداري زمستاني واجراي پروژه‌هاي مقابله با بحران ناشي از برف سنگين جمعاً بالغ بر 200ميليارد ريال به استانداري به صورت تنخواه ابلاغ كه ان شاءالله با اخذ تخصيص، مقدمات انجام هزينه‌ها، برابر قوانين و مقررات انجام خواهد شد .

برآورد اولیه خسارات بخش های مختلف:

ردیف


میزان خسارت(میلیارد ریال)

1

خسارات به اماکن عمومی و تجاری

2030

2

خسارات تأسیسات زیربنایی

3324

3

خسارات تأسیسات بهداشتی و آموزشی

369

4

خسارات ساختمانهای عمومی و اداری

925

5

خسارات راه ها، پل ها و معابر شهری و روستایی

605

بخش کشاورزی

6

باغات مرکبات

بالغ بر 5720

7

دام و طیور و شیلات

366

8

گلخانه – تأسیسات کشاورزی- زنبور عسل

2900

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما