دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان مازندران مطرح کرد:
معتادین کشته های ما در جنگ نرم هستند/ 36 توزیع پراکندگی 36درصدی کشفیات مواد مخدر در بابلسر
دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان مازندران با بیان اینکه معتادین و اعتیاد کشته های ما در جنگ نرم هستند گفت: در سال گذشته بیشترین کشفیات تریاک در شهرهای بابل و آمل بوده و توزیع پراکندگی مواد در شهرهای بابلسر(36درصد) و چالوس (31درصد) بوده است.
در آستانه هفته مبارزه با مواد مخدر ،نشست مطبوعاتی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران صبح روز سه شنبه 27خرداد ماه در محل سالن کنفرانس این شورای برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مازنا، علیرضا مرادی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، ضمن گرامیداشت یاد شهیدان و امام شهیدان وبا بیان اینکه استان مازندران 85شهید را در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است اظهار نمود: با توجه به تغییر و تحولاتی که بعد از انتخابات سال گذشته در کشور صورت گرفت و وزیر کشور به عنوان دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور انتخاب شد اجتماعی تر کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: استاندار مازندران نیز معاون سیاسی امنیتی خود را در این طرح اختیار داد تا بر پیگیری امور مرتبط با مبارزه با مواد مخدر در استان ورود پیدا کند.
بیش از یک تن مواد مخدر در استان در سال 92 کشف شد/ رشد 28درصدی کشفیات شیشه
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، در ادامه از همکاری و ورود 20دستگاه استان در طرح مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: 90درصد از اقدامات ما در حوزه مبارزه اقدامات فرهنگی و پیشگیری است .
مرادی، از ورود نیروی انتظامی استان مازندران در پاکسازی برخی از مناطق آلوده به مواد مخدر و خرده فروش ها در برخی از شهرهای استان مازندران اشاره کرد و افزود: با تلاشهایی که در سال 92 توسط دستگاه های قضائی و ضابطین قوه قضائیه( سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی واداره اطلاعات )صورت گرفت یک تن و 835کیلوگرم مواد مخدر در استان کشف و ضبط شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه به طور متوسط در هر روز 5کیلوگرم مواد مخدر در استان مازندران کشف می شود تصریح کرد: 51درصد مواد کشف شده در سال 92، تریاک بوده است.
به گفته این مسوول علی رغم رشد 23درصدی مواد مخدر سهم تریاک 11درصد کاهش داشت و این در حالی است که در سال 92 کشفیات شیشه در مقایسه با سال قبل از آن 28درصد افزایش داشته است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، در بحث توزیع پراکندگی مواد در شهرهای استان ، ابراز داشت: در غرب مازندران و در شهرهای بابلسر و چالوس بیشترین توزیع پراکندگی را داشتیم و این در صورتی است که در سال 92 بیش از 10هزار نفر در بحث توزیع و مصرف مواد دستگیر شدند که 34درصد آنها توزیع کننده و 64درصد نگهدارنده مواد بودند.
پلیس مواد مخدر در کلانتری ها فعال شد/ اعتبار100میلیونی به NGOها / درب ورود به اعتیاد استفاده از قلیان است
مرادی اضافه کرد: از بین افراد دستگیر شده 97درصد مرد و 3درصد زن بودند و این در حالی است که در استان مازندران به طور میانگین 22نفر به جرم نگهداری و 8نفر به جرم مصرف مواد دستگیر می شوند.
وی خاطرنشان کرد: در سال 92 حدود 554 عملیات توسط دستگاه مقابله با مواد مخدر در استان انجام شد که نسبت به سال قبل از آن 89درصد رشد داشته است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر از کشف 28باند تهیه و توزیع مواد در سال 92 خبر داد و ابراز کرد: جهت پیگیری مجدانه طرح مبارزه ا مواد مخدر در استان به کلیه کلانتری ها سهمیه داده شد تا کار پلیس مواد مخدر را انجام دهند که رقابت خوبی بوجود آمده بود.
مرادی، با اشاره به اینکه در امر مبارزه با مواد مخدر اعتباراتی را نیز به برخی دستگاه ها می دهیم گفت: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر به منظور نهادینه کردن این امر با مشارکت حداکثری مردم و مسوولین، طرح ها و جمع آوری خرده فروش های مواد مخدر، ایجاد مصونیت فرهنگی – اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت های رسانه های ملی، مکتوب و مجازی و نیز بهره گیری از ظرفیت های مراکز علمی و دانشگاه های کشور و سمن ها و ngoها از اهداف طرح مبارزه با مواد مخدر است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، افزود: وجود سمن ها و ngoها می تواند ما را در رسیدن به هدفمان کمک کند و این در صورتی است که در این مبحث در سال گذشته تاکنون 100میلیون تومان اعتبار داده شده است.
مرادی، در ادامه یادآور شد: در سال گذشته تنخواه اقامتی کوتاه مدت نیز در قالب ngoها بوده و اعتبارات داده شده غیر از اعتباراتی است که استانداری و بهزیستی استان در این رابطه هزینه می کند.
وی در بحث بهبودیافتگان از اعتیاد اظهار داشت: درب ورود به اعتیاد ، ازکشیدن قلیان و سیگار باز می شود و بر طبق قوانین موجود باید شرایطی برای افراد معتاد بوجود بیاوریم و آنها را بیمار تلقی نمائیم و این در حالی است که توزیع کنندگان و نگهدارنده مواد ، مجرم و مصرف کننده بیمار تلقی شده و مجازات نمی شود.
دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان مازندران در پاسخ ه سوال خبرنگار مازنا در خصوص رواج قلیان در اماکن عمومی ، پارکها و سفره خانه ها ، اظهار کرد: جلوگیری از استفاده کردن قلیان جزء سیاست ها ی نیست و به عهده کمیته درمان که شامل دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی می باشد و اینکه چرا در این زمینه یک مقدار سهل انگاری می شود را نمیدانیم.
مرادی ادامه داد: با تحقیقاتی که در بین معتادین شد ابراز داشتند که قبل از اعتیاد از سیگار و قلیان مصرف میکردند و برخی نیز مدعی بودند بدون اینکه تریاک مصرف کنند بعد از سیگار و قلیان از کراک و شیشه مصرف کردند.
وی از رشد 15درصدی اعتیاد در بین بانوان خانم ها خبر داد و تصریح کرد: تعداد کمپ های با مجوز استان 60تا است و 20کمپ دیگر نیز مراحل دریافت مجوز را طی میکنند.
روزانه 9نفر در کشور بر اثر مصرف مواد می میرند/ وجود 415مرکزMMT در سطح استان مازندران
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ضمن اشاره به اینکه به طور میانگین روزانه 9نفر در کشور بر اثر مصرف مواد مخدر کشته می شوند تصریح کرد: پراکندگی این آمار در استانهای مختلف است.
مرادی با اشاره به اینکه خانواده حلقه مفقوده ای است که بسیاری از اقدامات فرزندان خود را در امر اعتیاد به گردن جامعه می اندازند ابراز داشت: تفاهم نامه هایی با آموزش و پرورش استان داریم که برای امر پیشگیری از اعتیاد در مدارس آموزش هاو آگاهی سازی از پائین ترین سطوح علمی صورت می گیرد و اگر انحرافی در این موضوع وجود دارد از رسانه ها می خواهم با ستاد درمیان بگذارند.
وی با تاکید بر اینکه وزیر کشور به عنوان دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفتند که در بحث مواد مخدر هیچ مورد محرمانه ای وجود ندارد معتادین کشته های ما در جنگ نرم هستند و در مبارزه با مواد مخدر عزم ملی لازم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، با بیان اینکه در سال 92 جهت پاکسازی مناطق آلوده توسط نیروی انتظامی بیش از یک میلیارد تومان هزینه شد اظهار داشت: چرا مرکز استان مازندران با همه هزینه هائی که بابت پیشگیری از مصرف، توزیع و نگهداری مواد مخدر صرف می شود باید 4مرکز بهبودیافتگان را داشته باشد ؟
مرادی با بیان اینکه اگر در کارگاهی 30گرم شیشه پیدا شود حکمش اعدام است افزود: در سال گذشته 8کارگاه شیشه در سطح استان داشتیم که در سال جاری این آمار 4کارگاه بوده است.
وی ابراز داشت: با افزایش و نفوذ و نقش مبارزه با مواد مخدر در کشور به جای استفاده از دوربین های مدار بسته در مناطق پاکسازی شده به سبب اهمیت موضوع ، از نیروی انسانی استفاده می کنیم هرچند هزینه زیادی را نیز در بردارد.
این مسوول اظهار داشت: کارشناسان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نظارتهای فعالی را در عطاریها در خصوص فروش متادون و استفاده از برخی مواد مخدر و روان گردان ها در آرایشگاه ها داشتند و این در حالی است که در استان 4صد و 15مرکز MMT( توزیع شربت متادون) وجود دارد که به صورت دولتی متادون را توزیع می کند.
بهبودیافتگان از مواد مخدر، تجلیل می شوند/ همایش بزرگ هزار نفری از مبلغین در مرکز استان
در ادامه این نشست منصور علیرضائی، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، ، با بیان اینکه هفته مبارزه با مواد مخدر از 31شهریور ماه آغاز شده و تا اوایل تیر ادامه می یابد در تشریح برنامه های این هفته اظهار داشت: در این هفته در راستای اهداف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برنامه هائی در دست اقدام است که همگی در حوزه پیشگیری و اطلاع رسانی است.
وی با بیان اینکه در هفته مبارزه با مواد مخدر در حدود 30برنامه داریم افزود: برگزاری 3همایش بهبودیافتگان، همایش بزرگ شرق استان مازندران در نکاء، تجلیل از افراد بهبودیافته، امحاء بیش از یک تن مواد مخدر کشف شده در سال 92 در شهرستان آمل، اجرای برنامه های ورزشی، فرهنگی شامل کوهنوردی، اسکیت و همایش بزرگ مبلغین با حضور هزار مبلغ در مرکز استان مازندران از برنامه های این هفته هستند.
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، ابراز داشت: سیاست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بر محور اقدامات فرهنگی و پیشگیری بوده و در راستای پیشگیری برنامه های آموزشی هم در سطح دانشگاه ها و هم محیط های کاری در دست اقدام است.

به گزارش مازنا؛ 31خرداد لغایت6تیرماه هفته مبارزه با مواد مخدر در تقویم ملی کشور نامگذاری شده است.

 

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما