مدیرعامل شرکت آبفای شهری مازندران در نشستی خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته صرفه جویی در مصرف آب (یکم تا هفتم تیرماه) در ساری برگزار شد، توزیع آب سالم و بهداشتی را از دغدغه این شرکت دانست و تصریح کرد: آب تولیدی و توزیع شده در بین مشترکان سالم و از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آبفاشهری مازندران، مهندی ذبیح الله ذاکری در این نشست با بیان اینکه 90درصد آبهای مازندران زیرزمینی و 10درصد سطحی است، گفت: در این استان در هر ثانیه  9هزار لیتر آب تولید می شود.

وی، با اشاره به وجود 870 کیلومتر خط انتقال در مازندران، افزود: 427 هزار متر مکعب حجم مخازن ذخیره کننده آب استان است.

مدیرعامل شرکت آبفاشهری مازندران، ادامه داد: 6هزار و 560 کیلومتر شبکه توزیع آب در استان  وجود دارد که این شرکت در 52 شهر استان به بیش از 2میلیون و 570هزار نفر آبرسانی می کند.

مهندس ذاکری، با بیان اینکه 40 ایستگاه پمپاژ  در این استان فعال است، تصریح کرد:  300 حلقه چاه دراین استان وجود دارد.

وی، با اشاره به اجرای طرحهای جمع آوری فاضلاب های خانگی در مازندران اظهارداشت:  طرحهای جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه ، به 29 هزار و 700 مشترک  در 6 شهر ساری، جویبار، بابل، بابلسر، نوشهر و چالوس و در شهرک نساجی قائمشهر اجرا شد.

مهندس ذاکری، با بیان اینکه در شهرهای قائمشهر، آمل، محمودآباد و تنکابن طرحهای فاضلاب در دست اقدام است، تصریح کرد: تا پایان امسال طرح فاضلاب شهر رامسر نیز اجرایی خواهد شد.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، کنترل کیفی آب را یکی از اولویتهای شرکت آبفاشهری دانست و گفت: علاوه بر کارشناسان این شرکت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز بر کنترل آب نظارت دارند.

مدیرعامل شرکت آبفاشهری مازندران،  به وجود 10 آزمایشگاه  کنترل کیفی آب در استان اشاره کرد و اظهار داشت: آزمایشات کنترل کیفی آب به صورت روزانه انجام می شود.

وی،  افزود: با آزمایشات صورت گرفته اثبات شد آب شرب شهرستان ساری قابلیت شرب دارد و شهروندان ساری بدون نگرانی می توانند آب را مصرف نمایند.

مهندس ذاکری، در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه میزان اعتبار این شرکت 25 هزار و 167 میلیارد ریال پیش بینی شده، افزود: از مجموع این اعتبارات 5 هزار و 259 میلیارد ریال مربوط به بخش آب  و 19 هزار و 908 میلیارد ریال مربوط به بخش فاضلاب بوده است.

مدیرعامل شرکت آبفاشهری مازندران، ادامه داد: از  133 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته در سال گذشته 43 میلیارد تومان آن تخصیص یافت که 16.7 میلیارد تومان آن در بخش آب و 16.2 میلیارد تومان در  بخش فاضلاب  هزینه شد.

وی، با اشاره به اینکه امسال میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است، گفت: در پی کاهش میزان بارندگی و نزولات جوی، میزان آبهای زیرزمینی نیز کاهش یافته است.

مهندس ذاکری، با بیان اینکه میزان پرتی آب در مازندران29 درصد  است، ادامه داد: 6 هزار کیلومتر شبکه آب در مازندران وجود دارد که 27 درصد آن فرسوده است.

مدیرعامل شرکت آبفاشهری مازندران، تامین منابع آب را یکی از معضلات استان دانست و افزود: به منظور خروج از این معضل برای نخستین بار برنامه تامین آب استان در سال گذشته تهیه شد.

مهندس ذاکری، ادامه داد:در بخش آب شرب 39 پروژه در دست اقدام است که 14 پروژه به دلیل کمبود اعتبارات  راکد است که در سالجاری با تخصیص اعتبارات فعال می شود.

وی، با اشاره به تخصیص اعتبار 75 میلیون دلاری از سوی بانک جهانی گفت: 90 درصد این اعتبارات جذب شد به طوری که تصفیه خانه فاضلاب ساری و بابل از محل این اعتبارات اجرا شد.

معاون خدمات مشترکین  ودرآمد شرکت آبفاشهری مازندران نیز در این نشست، تعداد مشترکین آب در استان را 540 هزار و 860 فقره دانست و افزود: 905 هزار و 79 آحاد مشترک در استان وجود دارد.

رضا جانباز، با بیان اینکه 29 هزار و 700  مشترک فاضلاب و 59 هزار و 162 احاد مشترک فاضلاب در استان وجود دارد، تصریح کرد: نرخ فروش خانگی آب در سال گذشته  1874 ریال در هر متر مکعب بوده است که امسال با 20 درصد افزایش به 2234 ریال رسید.

وی، ادامه داد: مجموع مطالبات شرکت آبفاشهری تا پایان اردیبهشت امسال، 21 میلیارد تومان است.

معاون خدمات مشترکین  ودرآمد شرکت آبفاشهری مازندران با بیان اینکه امسال برای سهمیه بندی آب برنامه ای نداریم، اظهارداشت: مازندران در لیست سهمیه بندی آب قرار ندارد.

جانباز، ادامه داد: اگر شهروندان مازندرانی 20 درصد در زمانهای پیک مصرف، صرفه جویی کنند استان با مشکل جیره بندی در آب مواجه نخواهد شد.

گفتنی است در این نشست مدیرعامل و معاونان شرکت آبفاشهری مازندران به سوالات خبرنگاران در حوزه آب  و فاضلاب پاسخ دادند.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما