شامگاه چهارشنبه 12 شهریور نخستین زنگ نمایش استان مازندران با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان و علاقه‌مندان به این هنر در نخستین شب اجرای نمایش «رستم و سهراب» در سالن سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نواخته شد.

دکتر «علیرضا یونسی رستمی» در این مراسم با بیان این‌که هنر، زبان جان و فطرت انسان است، گفت: هرچه فطرت پاکتر خدایی‌تر باشد حقیقت در مخاطبان آن هنر بهتر جلوه می‌کند. امروز یکی از جلوه‌های هنر در قامت تئاتر متجلی می‌شود که باید از این ظرفیت بالای هنری برای القای مفاهیم پاک انسانی و اجتماعی بهره بگیریم.
وی با اشاره به اجرای نمایش «رستم و سهراب» توسط گروه تئاتر «چشمه» اظهارکرد: شاهنامه فردوسی یکی از حماسی‌ترین ارزش های تاریخی ما و محور بسیاری از اندیشه‌های تاریخی، ملی، حماسی، ارزشی و فرهنگی ما محسوب می‌شود. این اثر جاودان سرشار از مفاهیم انسانی است که برای هر دوره‌ای از زندگی‌ می‌تواند قابل استفاده باشد. در شاهنامه می‌بینیم رستم که مظهر همه جوانمردی‌ها و مبارزه و نبردها در مسیر احیای حق و حقیقت بود، وقتی دچار غرور و تکبر می‌شود، حادثه‌ای تلخ و را رقم می‌زند و دستش به خون پسرش آلوده می‌شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: جامعه باید ارزش‌های تاریخی به ویژه تاریخ حماسی خود را بشناسد و بداند که هویت تاریخ‌اش سرشار از ارزش‌هایی است که جلوه در فرهنگ و باورهای انسانی این ملت دارد. وقتی شاهنامه را به زبان‌های مختلف ترجمه کردند بسیاری از اندیشمندان دنیا مبهوت ارزش‌های سحرآمیز این اثر شدند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت: خوشبختانه امروز می‌بینیم که جوانان و جامعه ما با تلاش تعدادی از هنرمندان با زبان هنر و تئاتر این ارزش‌ها را می‌شناسند که در نوع خود اقدامی ارزشمند و قابل تحسین است.
دکتر یونسی اظهارکرد: رویکرد استاندار محترم و مجموعه استانداری پشتیبانی از اقدامات فرهنگی و هنری در جامعه است. بر همین اساس حمایت از گروه‌های هنری در همه جلوه‌ها اعم از موسیقی، نقاشی، خوشنویسی، عکاسی، تئاتر و سایر هنرها در دستور کار استانداری قرار دارد. استاندار نیز بارها بر حمایت از این ظرفیت اجتماعی موجود در جامعه تأکید داشتند و اعلام کردند که با همه توان از این گروه‌ها و اقدامات هنری که در مسیر حفظ و ترویج‌ ارزش‌های جامعه گام برمی‌دارند حمایت می‌کنیم. وظیفه حاکمیتی ما این است که از هنرمندان که عصاره فضایل جامعه ما هستند حمایت کنیم.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما