سرپرست نهاد کتابخانه‌های مازندران با اشاره به اینکه یک‌ میلیارد و 500 میلیون تومان به حساب انجمن کتابخانه‌های شهرستان‌ها واریز شد، گفت: این رقم نسبت به سال قبل از آن 207 درصد رشد داشت.

حسین باقری در نشست خبری به مناسبت بیست‌ و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی در سالن اجتماعات اداره‌ کل کتابخانه‌های مازندران، اظهار داشت: کتاب، نتیجه تمدن بشری است.

وی با اشاره به اینکه تاریخ تمدن بشری حکایت از این دارد که کتابخانه‌ها جزو اصلی جوامع متمدن بودند، افزود: هرگاه شرایط رشد کتابخانه‌های عمومی فراهم شود آن جامعه رو به رشد و تعالی است.

این مسئول با بیان اینکه کتابخانه عمومی نهاد اجتماعی برای ذخیره‌سازی و اشاعه افکار اندیشمندان در جامعه است، متذکر شد: کتابخانه عمومی نقش تاثیرگذار در توسعه سیاسی، علمی، اجتماعی و ... جوامع دارد.

باقری با اشاره به اینکه باید با به‌کارگیری فناوری نوین، علوم روز دنیا را در کتابخانه‌های عمومی به انتشار بگذاریم، افزود: کتابخانه‌های عمومی از این منظر دارای نقاط ضعف هستند.

وی با بیان اینکه مازندران از نظر شاخص‌های کتابخانه عمومی در کشور از رتبه خوبی برخوردار است، گفت: 101 کتابخانه عمومی در استان داریم و رتبه مازندران از نظر داشتن فضای کتابخانه‌ای در ردیف دهم کشور است.

باقری با اعلام اینکه بر اساس تحقیقات سال گذشته از میان 56 کشور جهان، کشور ما از نظر فضای کتابخانه‌ای در ردیف 41 و مازندران در ردیف 45  قرار دارد، تصریح‌ کرد: از نظر منابع هم ایران در ردیف 41 و مازندران در ردیف 47 قرار گرفته است.

وی ادامه‌ داد: از نظر شاخص عضو هم ایران در ردیف 33 و مازندران در ردیف 28 قرار گرفته است.

باقری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در هشت ماه اخیر، در همه شاخص‌های کتابخانه عمومی رشد هفت درصدی داشتیم، خاطرنشان‌ کرد: برای 52 پروژه نهاد کتابخانه‌های عمومی تاکنون 5 میلیارد تومان هزینه شده و نیازمند 16 میلیارد تومان اعتبار دیگر هستیم.

سرپرست نهاد کتابخانه‌های مازندران با اشاره به اینکه یک میلیارد و 500 میلیون تومان از محل نیم درصد بودجه فرهنگی 57 شهرداری استان به حساب انجمن کتابخانه‌های شهرستان‌ها واریز شد، گفت: این رقم نسبت به سال قبل از آن 207 درصد رشد داشت.

باقری با بیان اینکه در نظر داریم حق عضویت کتابخانه‌های عمومی، یکسان‌سازی شود، متذکر شد: اگر مشارکت خیران افزایش یابد حق عضویت کتابخانه‌های عمومی را حذف می‌کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه هفته کتاب جمهوری اسلامی با شعار " با کتاب زندگی کنیم" آغاز می‌شود، گفت: شنبه 24 آبان همایش تجلیل از خادمان کتاب در شهرستان ساری برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه یک‌هزار و 760 عنوان برنامه اجرایی برای هفته کتاب، ابلاغ شده است، افزود: 30 میلیون تومان اعتبار برای خرید کتاب از مولفان مازندرانی اختصاص دادیم که در هفته کتاب انجام می‌شود.

باقری با اشاره به افتتاح 20 ایستگاه سازه مطالعه در مازندران، یادآور شد: اهدای کتاب و توسعه کتابخانه‌های روستایی از اهداف ما است.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما