دکتر میرزاده در جلسه هیات امنای استان مازندران: طرح های دانش‌بنیان باید به یک فرهنگ تبدیل شود

شمشمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری رییس محترم بازررسی در فتر مقام معظم رهبری و عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ، دکتر میرزاده ریاست عالی دانشگاه، حضرت آیت ا... طبرسی ، دکتر ربیع فلاح جلودار استاندار محترم مازندران ، دکتر نیاز آذری دبیر هیات امنای استان مازندران و سایر اعضا در واحد ساری برگزار شد.

دکتر نیاز آذری دبیر هیات امنای استان مازندران با ارائه آمار های دقیق از تعداد دانشجویان ، تعداد رشته ها ،  درآمده و هزینه ها و ... گفت: متاسفانه دانشگاه در یک دوره زمانی روند نزولی را طی می کرده که با حضور و مدیریت دکتر میرزاده نجات یافته است.

دکتر نیاز آذری در ادامه توضیحاتی در مورد جلسات هیات امنای استان و مصوبات آن که همه این جلسات در دوره مدیریت آقای دکتر میرزاده برگزار شد داد و گفت: جلسات هیات امنا به هیچ وجه تشریفاتی نیست و تمامی مصوبات با دقت بررسی و انجام می گیرد.

وی در ادامه طرح های دانش بنیان و اقتصادی که توسط واحد ساری و سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی  استان آماده اجرا و بهره برداری بوده را مطرح تا در مورد آن تصمیم گیری شود.

درادامه دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: طرح های دانش بنیان باید در هیات امنای استانی به یک فرهنگ تبدیل و از ایده‌ها و طرح‌ها برای اجرای این امر مهم حمایت شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، دکتر حمید میرزاده در ششمین جلسه هیات امنای استان مازندران با توجه به اینکه در هیات امنای مرکزی مصوب شده واحدهای دانشگاهی تا 35 درصد در طرح های دانش‌بنیان مشارکت کنند، اظهار کرد: مصمم هستیم تا پایان سال 96 وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه بیشتر از  60 درصد نباشد، بنابراین از طرح‌های دانش‌بنیان حمایت می کنیم.

وی با بیان اینکه حرکت دانش‌بنیان در دانشگاه حرکتی نو است و می‌خواهیم دانشگاهی کارآفرین داشته باشیم، تاکید کرد: طرح های دانش‌بنیان باید در هیات امنای استانی به یک فرهنگ تبدیل شود؛ هیات امنای استانی می‌توانند به واحدهای دانشگاهی مجوز دهند تا در طرح های دانش‌بنیان تا 35 درصد مشارکت کنند و اگر واحدی تمایل داشته باشد بیش از 35 درصد در این طرح‌ها مشارکت داشته باشد، باید مجوز هیات امنای مرکزی را اخذ کند.

میرزاده با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران باید بتواند استان را از نظر اقتصادی آباد کند، متذکر شد: این ماموریت هیات امنای استان است و ما هم کمک می‌کنیم. در این راستا اگر استانداری به ما زمین بدهد، پارک علم و فناوری را در استان مازندران راه‌اندازی می‌کنیم چراکه با انجام این مهم چند مرکز رشد در این پارک فعال می‌شود و با وجود 220 هزار فارغ التحصیل دانشگاه در این استان، اگر 10 درصد آنان در طرح ها مشارکت داشته باشند، مشکلات قابل حل است.

حجت الاسلام المسلمین ناطق نوری مرکز رشد واحد ساری دانشگاه آزاد اسلامی را افتتاح کرد

بعد از جلسه هیات امنای استان، حضرت حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری که توسط دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر فلاح استاندار استان مازندران و دکتر نیاز آذری رئیس واحد ساری همراهی می شد، مرکز رشد واحدهای فناور تخصصی واحد ساری را افتتاح کرد.

شایان ذکر است در مرکز رشد واحدهای فناوری اطلاعات در صنعت واحد ساری، هسته های فناور پکیج شوفاژ دیواری و زمینی نوژان، ربات پرنده عمود پرواز،سامانه کنترل و تردد، قفل هوشمند و بهینه ساز مصرف انرژی نمونه سازی شده تا در آینده ای نزدیک به تولید انبوه برسد. همچنین هسته های فناورِ لامپ کم مصرف، امنیت ساز صفحه کلید و دستگاه موقعیت یاب خودرو در این مرکز نمونه سازی شده است.

گفتنی است در این بازدید مسئولان مرکز رشد و هسته های فناور توضیحاتی را در ارتباط با طرح های خود به حجت الاسلام ناطق نوری ، دکتر میرزاده و استاندار محترم ارائه دادند.

در ادامه این بازید، دکتر میرزاده به همراه حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری ، دکتر ربیع فلاح و دکتر نیازآذری و جمعی از معاونان و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفناوری واحد ساری بازدید به عمل آورد.

واحد ساری یک نمونه موفق

دکترمیرزاده در نشست خبری با برشمردن ویژگی های شاخص واحد ساری خاطرنشان کرد: امروز شاهد یک نمونه موفق از دانشگاه آزاد اسلامی با استانداردهای علمی و شاخص های برجسته آموزش عالی هستیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: امروز در بازدید از واحد ساری امکانات و تجهیزاتی را مشاهده کردم که در بسیاری از واحدهای بزرگ دانشگاهی و حتی واحد تهران هم مانند آن را نداریم.

وی با بیان اینکه واحد ساری به خاطر مدیریت موفق جزو واحدهای برتر دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: به همین جهت از تلاش های صادقانه دکتر نیاز آذری رئیس واحد ساری صمیمانه قدردانی و تشکر می کنم.

دکتر میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر در واحد ساری 66 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 22 رشته در مقطع دکتری به تصویب رسیده، گفت: با پیگیریهای رییس واحد ساری جناب آقای دکتر نیاز آذری این امر محقق شد که می تواند زمینه ساز توسعه همه جانبه کیفی در استان مازندران شود. افزایش تعداد رشته در حالی است که در سال 92 تنها یک رشته  دکتری تخصصی وجود داشت.

وی با تأکید بر اینکه یکی از بزرگترین دستاوردهای توسعه تحصیلات تکمیلی این بود که دانشجویان بتوانند در محل زندگی خود تحصیل کنند، افزود: امروز که از نزدیک با دانشجویان صحبت می کردم، بسیار از این موضوع ابراز رضایت و خرسندی داشتند.

واحد ساری عامل آبادانی و رونق اقتصادی استان

دکتر میرزاده در ادامه با اشاره به جلسه هیأت امنای استان مازندران بیان کرد: در این جلسه امروز تصمیمات خوبی در ارتباط با شرکت های دانش بنیان و توسعه کارآفرینی گرفته شد و همانطور که می دانید نسل جدید دانشگاه های پیشرفته، دانشگاه های کارآفرین هستند.

وی از تأسیس پارک علم و فناوری با همکاری استانداری استان مازندران خبر داد و گفت: از دیگر تصمیمات جلسه هیأت امنا، امضای تفاهم نامه اجرای طرح مدیریت پسماند با تکنولوژی پلاسما میان دانشگاه آزاد اسلامی و استانداری مازندران بود.

دکتر میرزاده با اشاره به بازدید از کارگاه ها و آزمایشگاه های واحد ساری گفت: بسیار خرسندم که امروز اعلام کنم واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در استان مازندران و مخصوصاً واحد ساری پتانسیل هایی دارند که می توانند باعث آبادانی و رونق اقتصادی استان شوند.

دانشگاه آزاد اسلامی پرچمدار توسعه تحصیلات تکمیلی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در نظر داریم طی یک برنامه چهارساله حداکثر ظرفیت را برای توسعه تحصیلات تکمیلی انجام دهیم، گفت: تا پایان سال 96، 20هزار PHD در دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه تحصیلات تکمیلی استخدام خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: در پایان سال 96 دانشگاه آزاد اسلامی پرچمدار توسعه تحصیلات تکمیلی خواهد بود. دانشگاه آزاد اسلامی دو حرکت علمی را بطور موازی و همزمان پیش می برد؛ توسعه تحصیلات تکمیلی و اقتصاد دانش بنیان به عنوان ضرورت های توسعه علمی و اقتصادی ایران.

در ادامه این نشست دکتر میرزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر تفاوت رویکرد آموزشی در این دوره و دوره قبل گفت: دانشگاه آزاد اسلامی و به طور کلی تمامی دانشگاهها باید یک محیط لطیف، ساکت و آرام توأم با نشاط علمی، سیاسی و دینی داشته باشند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه علمی و اسلامی است، گفت: اگر در دانشگاه آرامش و نشاط علمی، سیاسی و دینی نباشد، توسعه در زمینه های علمی و پژوهشی به دست نخواهد آمد.

دکتر میرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص پیشنهاد دکتر فرهادی به عنوان وزیر علوم گفت: بنده از سالها پیش با ایشان آشنا هستم و گواهی می دهم دکتر فرهادی بهترین گزینه برای وزارت علوم است که اغلب دانشگاهیان نیز ایشان را قبول دارم.

وی با بیان اینکه دکتر فرهادی سابقه مدیریت در وزارت علوم و بهداشت و درمان را دارد، گفت: دکتر فرهادی را مرد علم و عمل می دانم.

وی همچنین به مناسبت درگذشت آیت الله شجاعی کیاسری نماینده چهار دوره مجلس شورای اسلامی به خانواده آن مرحوم و عموم مردم استان مازندران تسلیت گفت و برای آن مرحوم علو درجات و برای خانواده ایشان طلب صبر و شکیبایی کرد.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما