دکتر حمیدرضا صالحی: ارتباط دانشگاه با صنعت در مازندران صفر است.

جشنواره خوارزمی امسال دو برگزیده از استان مازندران داشت. استعداد‌هایی که در شوره زار دانش و پژوهش سرسبزترین استان کشور، اعتباری برای این استان بود. وقتی نام دانشمند 29 ساله مازندرانی در میان 17 برگزیده جشنواره ابتکارات و نو آوری از سوی گوینده مراسم اعلام شد بار دیگر بر وجود استعداد‌های ناب در این دیار مهر تائید زده شد. وجود چنین جوانانی در صورت توجه از سوی دولت مردان مازنی می‌تواند دروازه‌های توسعه و پیشرفت را به روی این سرزمین و ساکنانش بگشاید. اتفاقی که تاکنون با کج سلیقگی‌های دست‌اندرکاران خیلی به چشم نیامده است. فرزندانی از این مرز و بوم که با اتمام تحصیلات دوران متوسطه و ورود به مقطع تحصیلات عالیه به کلی فراموش شده‌اند. هزینه تحصیل این افراد از بودجه مردم مازندران تامین شده است و حالا که باید آنها در راستای توسعه مازندران به کارگیری شوند متاسفانه ندید گرفته می‌شوند. وقتی به گفته حمید رضا صالحی بیش از 80 درصد این نخبگان در سایر استان‌ها بکارگیری می‌شوند به راحتی می‌توان پی به نگاه کم اثر مسئولان مازندرانی برد. نگاهی که نیازمند جراحی است تا علم این اندشمندان برای مازندرانی مورد استفاده قرار گیرد که امروز بیش از همیشه نیازمند حرکت علمی در مسیر پیشرفت است.
این نابغه مازندرانی در بیان خاطره‌ای در باره دلایل عدم بازگشتش به استان به مواردی اشاره می‌کند که درد کم‌توجی به اندیشندان و بهره‌گیری از علم آنها در کار علمی و پژوهش را به خوبی نمایان می‌سازد. او می‌گوید: برای حضور در هیات علمی یکی از دانشگاه‌های معتبر مازندران اقدام کردم. همه کارهای مربوط به این موضوع انجام شد اما در آخرین مرحله ناگهان اعلام شد که امکان پیوستن من بعنوان هیات علمی ممکن نیست.
حالا این جوان اندیشمند جزو 17 برگزیده جشنواره جوان خوارزمی قرار گرفته و اختراع او ایران را در رده 6 کشور دارنده این اختراع قرار داده است. حالا دکتر صالحی شرایطی را در تهران برای خود بوجود آورده که امکان بازگشت به مازندران دور از ذهن است.
اختراع او در زمینه مخازن تحت فشار نانو کامپوزیت است. این نوع مخازن فوق سبک بوده. در جاهای مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز است فلزی با وزن کم. سبک توان تحمل فشارهای بالا را داشته باشد. این فن‌آوری اکنون در کشورهای آمریکا، روسیه، آلمان، ژاپن وانگلیس وجود دارد و با تأیید تولید و دست‌یابی به این فن‌آوری کشور ما نیز در رده دارندگان این فن‌آوری قرار گرفته است.
حمیدرضا 40 مقاله در ژرنال‌ها و کنفرانس‌ها داشته و 10 ثبت و اختراع در حوزه‌های مختلف داشته است که 7 اختراع جزو پروژه‌های صنعتی طرح ملی بوده است. او در رشته مهندسی مکانیک تا دو ماه دیگر در رده دکترا از دانشگاه امیرکبیر فارغ‌التحصیل خواهد شد. بر اساس اعلام او برخی از استان‌ها امروز در حوزه پژوهش عملکرد خوبی داشته‌اند اما مازندران کمترین بهره را از این رهاورد برده است. وی معتقد است زیرساخت‌ها در استان مازندران برای بهره‌گیری از توان علمی نخبگان مهیا نشده است. نیروهای با استعداد مازندران به سرعت از سوی سایر استان‌ها جذب و بکارگیری می‌شوند اما مازندران در این عرصه رقابت تنها تماشاگر است. با این شرایط به نظر می‌رسد در سال‌های آینده با مشکلات عدیده‌ای روبروخواهد شد.
او اعتقاد دارد مسئولان استان باید در این عرصه چارچوب‌های مشخصی را تعریف کنند تا بتوان بر اساس آنها فعالیت کرد. مازندران بخاطر وضعیت زیست‌محیطی که دارد باید تلاش بیشتری در این راستا داشته باشد. تنها این نخبگان هستند که قادرند بهترین نوع فعالیت‌ها را در حوزه‌های مختلف شناسایی کرده و بر اساس آن راهکار ارائه کنند. اگر این اتفاق زودتر رخ ندهد به زودی در زمینه‌هایی مثل اشتغال و کارآفرینی مازندران با بن بست مواجه خواهد شد.
به گفته دکتر صالحی ارتباط دانشگاه با صنعت در استان مازندران بسیار ضعیف و نزدیک به صفر برآورد شده است. در مقایسه با استان‌ها دیگر محققان و دانشمندان اصلاً دیده نمی‌شوند. او بر این باور است که محقق و دانشمند نباید طرحش را برداشته و به دنبال مسئولان بدود. باید وضعیتی بوجود بیاید که او به راحتی قادر به عرضه توان خود باشد.
"دکتر حمیدرضا صالحی محقق و پژوهشگر ساروی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با طرح، طراحی و ساخت مخازن تحت فشار نانوکامپوزیتی با قابلیت تحمل فشار بسیار بالا که کاربردهای وسیعی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همینطور صنایع خودرو و هوایی دارد، برگزیده بخش پژوهش‌های توسعه‌ای این جشنوراه معتبر شد. این پژوهش به عنوان یکی از طرح‌های معتبر این جشنواره توجه بسیاری از محققان و مسئولان این جشنواره را به خود جلب کرد. این طرح نیاز روزافزون کشور به استفاده از کپسول‌ها و مخازن سبک کامپوزیتی تحت فشار مانند کسپول‌های سبک بیمارستانی، آتش‌نشانی، مخزن سبک CNG خودرو و کپسول‌های سوخت هیدروژن به منظور استفاده در خودروهای نسل بعد را برآورده نموده و دانش طراحی، ساخت و تست این محصولات را به‌طور کامل بومی‌سازی نموده است. شایان ذکر است که این طرح در چارچوب شرکت دانش‌بنیان آتی کامپوزیت ایرانیان به تولید انبوه نیز رسیده است. همچنین مهندس سید رامین میرعمادالدین دیگر پژوهشگر ساروی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با طرح، طراحی و ساخت سیستم کنترلر گازی فشار بالا (MFC) حائز کسب جایزه این جشنواره شد."

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما