مدیر کل پزشکی قانونی استان با اشاره به اینکه  ضربه به سر و شکستگی‌های متعدد علت بیش از 93 درصد مرگ‌های موتورسیکلت سواران است و این در حالیست که بیش از 53 درصد کشته‌های موتورسیکلت سواران، زیر 30 سال هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان ،دکتر علی عباسی تصریح کرد : بخش قابل توجهی از تلفات حوادث رانندگی در هر سال، مربوط به موتورسیکلت سواران است به نحوی که مطابق آمارهای موجود در هشت ماهه سالجاری 129نفر موتورسیکلت سوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم 24درصد از کل قربانیان حوادث رانندگی را در برمی‌گیرد .

عمده‌ترین علت مرگ موتورسیکلت سواران، ضربه به سر

براساس این گزارش، بیشترین علت مرگ موتورسواران، ضربه به سر با 56 درصد و پس از آن شکستگی‌های متعدد با 37 درصد گزارش شده است.

از سویی درصدی از موتورسواران در همان محل وقوع حادثه درگذشته‌اند که تمامی این موارد لزوم استفاده از لوازم ایمنی مانند کلاه ایمنی، لباس مناسب و در کنار آن احتیاط بیشتر در رانندگی و حفظ سرعت مطمئنه را بیش از پیش روشن می‌کند.

53 درصد کشته‌ها زیر 30 سال

همچنین در این گزارش آمده است که از نظر سنی نیز افراد 10 تا 30 سال با 53 درصد موارد بیشترین کشته‌های تصادفات موتورسیکلت را به خود اختصاص داده‌اند. 
بر اساس این گزارش در این مدت، 96 درصد کشته‌های تصادفات موتورسیکلت سواران مرد و4درصد آنان زن بوده‌اند، این در حالی است که 79درصد این افراد راکب موتور و 21درصد افراد  ترک موتورسیکلت گزارش شده‌است.

بیشترین کشته‌های تصادفات موتورسیکلت‌ها در تابستان

بیشترین تصادفات منجر به مرگ موتورسواران در فصل تابستان و در ماه‌های شهریور با 17 مورد، مرداد با 24 مورد و تیرماه با 16 نفر و کمترین آن مربوط به فصل زمستان بوده‌است. 
وضعیت شغلی و تحصیلی متوفیات تصادفات موتور سیکلت

همچنین در این گزارش در مورد میزان وضعیت شغلی و تحصیلی متوفیان آمده است که از جهت تحصیلات نیز 26 درصد افراد متوفی دارای تحصیلات راهنمایی، 18درصد با تحصیلات ابتدایی، 16 درصد با تحصیلات دبیرستان و12 درصد بی‌سواد، 22درصد دیپلم ،4درصد دانشجو و 2 درصد لیسانس بوده‌اند 
بیش از 71 درصد کشته‌های موتورسیکلت‌ها در راه‌های برون شهری

عباسی افزود ؛ هرچند به موتور به عنوان وسیله‌ای نه چندان ایمن و به دیده وسیله نقلیه درون شهری نگریسته می‌شود اما جالب است بدانیم 71درصد کشته‌های موتورسیکلت‌ها مربوط به راه‌های برون شهری و 29درصد آن‌ها مربوط به معابر درون شهری گزارش شده است.

اما در میان شهرستان‌هایی که بیشترین کشته‌ها را داشته‌اند بابل (25)،ساری(20) ،بهشهر (13)در صدر جدول و نور(یک)،چالوس(3) در انتهای جدول قرار دارند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تصریح کرد : در مجموع به نظر می‌رسد با توجه به ایمنی پایین این وسیله نقلیه و به تبع آن درصد بالای کشته‌های ناشی از تصادفات موتورسیکلت‌ها و تعداد قابل توجه مجروحان، مصدومان و معلولان این نوع تصادفات که طبق آمار، بیشترین آن‌ها از افراد نوجوان و جوان کشور هستند، توجه جدی دستگاه‌های تصمیم گیرنده و نظارتی به اتخاذ تصمیمات مناسب از یک سو و هموطنان استفاده کننده از این وسیله نقلیه به نکات و توصیه‌های ایمنی از سوی دیگر کاملاً ضروری به نظر می‌رسد.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما