مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشورخواستار توسعه همکاری های بندری و دریایی کشورهای حاشیه دریای خزر شد و گفت : برای اجرای طرح های توسعه بندری وتسهیل تردد شناورها در خزر ایجاد مرکز منطقه ای برای مبادله اطلاعات تجاری و دریانوردی در بین این کشورها ضروری است.

محمد سعیدی نژاد در هفتمین اجلاس مدیران بنادر پنج کشور حاشیه دریای خزر در ساری اظهار داشت : برای ایجاد مرکز مبادله اطلاعات تجاری و دریای نوردی در بین کشورهای منطقه باید هماهنگی لازم از طریق دبیرخانه نشست مدیران بنادر ساحلی دریای خزر صورت گیرد.
وی اضافه کرد : سرنوشت تجارت و دریانوردی در حوزه دریای خزر تا زیادی وابسته به وضعیت بنادر سایر کشورهای منطقه دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت : ما بر این باوریم توسعه پایدار منطقه ای در گرو ایجاد منافع مشترک اقتصادی و روابط متقابل تجاری در دریای خزر است و کشورهای این حوزه با باز طراحی مجدد در مناسبات خود توسعه اقتصادی و رفاه جمعی را برای کشورهای منطقه فراهم کنند.
سعیدی نژاد با اشاره به توافق ایران با کشورهای 1+5 یادآور شد : با لغو تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و گشایش قابل توجه در توسعه روابط بین ایران و سایر کشورهای جهان هم اکنون شاهد مذاکرات زیادی با هیات های تجاری با کشورهای مختلف جهان هستیم، اما اولویت اصلی تجارت خارجی ایران با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای حاشیه خزر است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریا نوردی اظهار داشت : متاسفانه با توجه به ظرفیت های زیادی که در بین کشورهای حاشیه خزر وجود دارد، حجم مبادلات تجاری آنها رضایت بخش نیست و با توجه به ظرفیت های موجود، باید توسعه ترانزیت و ایجاد سرمایه گذاری های کلان در بین بنادر کشورهای حاشیه خزر مورد توجه جدی قرار گیرد.
سعیدی نژاد گفت : در سال های اخیر توسعه و تجهیز بنادر انزلی، نوشهر، فریدونکنار، امیر آباد و آستارا در دستور کار خود قرار گرفت و با توجه به خطوط ریلی و جاده ای و ارتباط این بنادر با بنادر خلیج فارس ، جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش محوری در بین کشورهای حاشیه خزر در اتصال به آبهای آزاد ایفاء کند.
وی اظهار داشت : برنامه ایران در این حوزه تجهیز و افزایش میزان تخلیه و بارگیری در بنادر دریای خزر تا مبادی کریدور تراسیکا سالانه 25 میلیون تن است و بنادر ایران به دلیل نزدیکی با کشورهای آسیای مرکزی می تواند نقش محوری را در این خصوص ایفاء کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان بر همگرایی های منطقه ای کشورهای خزر تاکید کرد و گفت : صیانت از محیط زیست دریایی، افزایش ایمنی دریانوردی در پهنه دریای خزر ، رعایت الزامات و ایمنی دریا نوردی ، توسعه همکاری های بندری و دریا نوردی و توسعه همکاری های تجاری به منظور رسیدن به اهداف توسعه پایدار در منطقه از اولویت های مهم ما در دریای خزر است.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما