احمد حسین زادگان سرپرست فرماندار مرکز استان گفت : در جامعه ما ازمیزان مطالعه مردم آمار دقیقی موجود نیست و این از مهجوریت کتاب و کتاب خوانی در جامعه ما می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ساری ،احمد حسین زادگان سرپرست فرمانداری مرکز استان ،در افتتاحیه نمایشگاه کتاب ساری با اشاره به اینکه کتابخوانی و مطالعه ، تفکر را پرورش میدهد، تصریح نمود : باید در جامعه کتاب خوانی احیا و همه را علاقمند به مطالعه نمود .

سرپرست فرمانداری شهرستان ساری با تاکید بر اینکه کشور ما از سالیان دور کشوری با قدمت فرهنگی بالا بوده و نویسندگان و شاعران درخشانی داشته است ،اظهار داشت : متأسفانه سرانه مطالعه و کتابخوانی، زیبنده مردم  وفرهنگ ما نیست و نبود آماردقیق ازمیزان مطالعه در جامعه ،نشان از مهجوریت کتاب و کتابخوانی است .
وی افزود : جامعه ایی که با مطالعه مانوس بوده و کتاب و کتاب خوانی درمیان مردم رواج بیشتری داشته است،ازفرهنگی ماندگار و پویا برخوردار بوده است .

مسئول ارشد شهرستان ساری خانواده را از عوامل و نهادهای بسیار موثری در ایجاد عادت به مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی برشمرد و اظهار نمود : محیط خانواده، روش تربیتی والدین، طرز تفکر و نگرش والدین در رابطه با مطالعه و کتابخوانی، وجود کتب و نشریات قابل دسترس و همچنین سطح اقتصادی و اجتماعی خانواده، نقش بسزایی در تقویت عادات مطالعه و کتابخوانی دارد.
وی با تاکید براینکه والدین باید شوق مطالعه را در فرزندان تقویت کنند، ابراز داشت :پس از خانواده، دشوارترین وظیفه در اشاعه کتابخوانی در هر جامعه‌ای بر عهده نظام آموزش و پرورش است، اگر دانش آموز در مدرسه با کتاب آشنا شده و لذت مطالعه، خودآموزی و افزایش معلومات عمومی را درک کند و به مطالعه خو بگیرد، در تمام دوران زندگی، باکتاب دوست  خواهد بود .
این مسئول در ادامه کتابخانه‌ها را از عوامل مؤثر دیگر در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مطرح و برخورداربودن  کتابخانه‌های عمومی از کتاب‌های مناسب و کتابداران متخصص و توجه به نیازهای مراجعین  را نیز عامل موثری در تشویق اقشار مختلف مردم به مطالعه  اعلام کرد و اذعان داشت : کتابخانه‌های عمومی اگر جایگاه واقعی خود را بیابند و امکانات لازم و گستردگی متناسب با رشد جمعیت را به دست آورند،نه تنها برآورنده نیاز اطلاعاتی هر متقاضی و زمینه ساز رویکرد مردم به سوی مطالعه و کتابخوانی است، بلکه می‌تواند به عنوان پشتیبان امر تحقیقات در کشور و ضمانتی مطمئن برای سلامت جامعه باشند.

فرماندار شهرستان ساری تاکید نمود :توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، یک عزم همگانی را می‌طلبد چرا که فقدان فرهنگ و فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، اهریمن خشونت و ویرانگری توانست زندگی مردم ما را به کام خود بکشدوبا این سلاح نرم چون موبایل و فضای مجازی ،بدون سرو صدا همه را نابود نماید .

حسین زادگان خاطر نشان نمود :برای رفع موانع و ایجاد زمینه و بستر لازم جهت ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه، دستگاهها ونهادها باید با رفع مشکلات موجود، هم سو و هم هدف، به سمت مشخصی حرکت کنند.
این مسئول با تاکید به برگزاری جمعه بازار کتاب، تصریح کرد: دائر کردن جمعه بازار کتاب هم یکی از اقداماتی است که می‎‌تواند با سوق دادن مردم به سمت کتاب و آشتی با کتاب‌خوانی، دغدغه‌های مقام معظم رهبری را هم در این زمینه کاهش دهد.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما