نوشته شده توسط مهدی زاده   

هفته هنر استان مازندران با هدف شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های هنرمندان برجسته این استان با همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل ارشاد اسلامی استان مازندران15 تا 19 مهرماه به میزبانی فرهنگسرای نیاوران در تهران برگزار می‌شود.

هفته هنر استان مازندران با هدف شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های هنرمندان برجسته این استان با همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل ارشاد اسلامی استان مازندران15 تا 19 مهرماه به میزبانی فرهنگسرای نیاوران در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزاری هفته‌های هنر استان‌ها از اواخر سال 1389 با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران آغاز شد که با استقبال قابل توجه علاقمندان مواجه شد.

معرفی جلوه های فرهنگی و هنری استان به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی و افزایش تعلق خاطر مردم استان به ویژگی های هنری، ارائه بسته های توسعه فرهنگی و هنری استان، توجه ویژه به خرده فرهنگ ها و اقوام مختلف، برنامه ریزی استرتژیک برای مدیریت و انسجام ملی، حفظ، احیاء آداب و رسوم محلی، ایجاد مصونیت فرهنگی جوانان به عنوان قشر آسیب پذیر از طریق توسعه فرهنگ و هنر استانها از اهداف برگزاری هفته های هنر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره این هفته گفت:صیانت از میراث هنری و آشنایی مردم باپیشینه فرهنگی ،تاریخی و مفاخر استان های اجرا کننده، از مهم ترین دلایل برگزاری این هفته است.

حجت الاسلام دکتر عباسعلی ابراهیمی افزود:مازندران پایتخت زیبایی های ایران است و هنرمندان در ارائه داشته های این استان ، رسالت بزرگی برعهده دارند.

وی افزود: مازندران  به‌دلیل موقعیت‌های زیست محیطی و جغرافیایی همواره خود از گزند پذیرش فرهنگ اغیار مصون مانده است.  به‌همین اعتبار می‌توان به‌فرهنگ این قوم به‌عنوان فرهنگی اصیل توجه داشت و آیین، سنن و باورهای ایرانی اصیل را در آن جستجو کرد.

در این هفته غرفه‌های آثار هنری و صنایع دستی، مطبوعات، ساخت ساز، معرفی مشاهیر استان و غذاهای محلی استان مازندران در فضای باز فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد شد. همچنین یک غرفه با موضوع دفاع مقدس پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
فضاسازی بومی با استفاده از کلبه های مختلفی که در کوه ها و دشت ها، شالیزارها و دامداری های استان دیده می شوند، از جمله برنامه های هفته هنر استان مازندران به شمار می رود.
اجرای موسیقی محلی، شامل تک نوازی و گروه نوازی با سازهای کوبه ای و سورنا جهت استقبال از بازدیدکنندگان و برگزاری آئین‌های نمایشی خاص استان مازندران مانند «رقص برنج» و «عروس بران» در جدول برنامه‌های این هفته هنری قرار دارد.
در بخش گالری 150 تابلوی هنری و 20 اثر حجمی گوشه هایی از ذوق و مهارت هنرمندان این استان هنر پرور را به نمایش می گذارد.

اجرای موسیقی مقامی و اجرای نمایش محلی و مراسم آیینی ویژه استان مازندران، از جمله بخش های مراسم افتتاحیه هفته هنر استان مازندران است. 

برپایی نمایشگاه آثار برگزیده هنرهای تجسمی و همچنین نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان این استان، نمایش خیابانی و نمایش‌های ویژه آیینی سنتی استان، شعر خوانی و اجرای موسیقی محلی، برنامه‌هایی است که در طول روزهای برگزاری هفته هنر مازندران اجرا خواهد شد.

هفته ‌هنر استان‌ها برنامه‌ای است که می‌تواند بین مردم از مقبولیت بالایی برخوردار باشد.

خصوصاً برای شهروندان تهرانی که با زندگی در شهر و مناسبت‌های جامعه شهری از آداب و سنن تاریخی و بومی ایران فاصله گرفته‌اند.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما