مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران با سرد شدن هوا نسبت به گاز گرفتگی با مونوکسید کربن هشدار داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان ، دکتر علی عباسی افزود : مرگ ناشي از مسموميت با گاز مونوكسيد كربن عمدتا در نيمه دوم سال به دليل استفاده از  وسايل گرمايشي افزايش مي يابد، بنابراين مي توان  با رعايت نكات ايمني و اطمينان از سلامت اين وسايل، زمينه كاهش هر چه بيشتر مرگ ناشي از مسموميت با اين گاز  را فراهم كرد.

عباسی تصریح کرد : درشش ماهه سالجاری خوشبختانه گزارشی از فوتی ناشی از گازگرفتگی نداشتیم اما متاسفانه در سال90، جمعا 16 نفر از هموطنان در استان بر اثر مسموميت با گاز مونوكسيد كربن جان خود را از دست دادند. از اين تعداد 14 نفر مرد و 2نفر زن بودند . دکتر عباسی در خصوص اماکن شايع تجمع گاز مونوکسيد کربن گفت: حمام، کابين وسايط نقليه سنگين و مكان هاي سرپوشيده و فاقد تهويه مناسب شايع ترين اماکن گازگرفتگي هستند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان به هم‌ميهنان عزيز توصيه کرد ضمن استفاده بهينه از وسايل گرمازا،‌ به توصيه هاي ايمني در خصوص سالم بودن و استفاده صحيح از وسايل گرمايشي و مسير خروجي گاز مونوكسيد كربن  از دودکش اين وسايل توجه نمايند. 
      
لازم به ذكر است گاز مونوكسيد كربن گازي بدون رنگ و بو است. عمده ترين منبع توليد اين گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولي اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختني خصوصاً در محيط هاي در بسته و فاقد اكسيژن ممكن است توليد شود. استفاده از آبگرمكن يا بخاري هاي مستعمل يا داراي نقص فني و فاقد دودكش يا داراي دودكش بدون عملكرد مناسب در منزل بيشترين موارد ابتلا به مسموميت را تشكيل مي دهند. از آن جا كه تمايل اين گاز براي تركيب با هموگلوبين خون ما 250 برابر بيش از اكسيژن مي باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هواي اتاق، به سرعت باعث ايجاد مسموميت خواهد شد و اكسيژن رساني به بافت هاي مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال مي نمايد كه به علت بي رنگ و بي بو بودن اين گاز، ممكن است وجود آن در محيط تا زمان ايجاد علايم مسموميت شديد مورد توجه واقع نشود.

علايم مسموميت حاد با اين گاز شامل سردرد، سرگيجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شكمي و سپس حالت بيهوشي، تشنج و اغما مي باشد. در بيماران مبتلا به ناراحتي هاي قلبي ممكن است تشديد بيماري يك علامت هشدار دهنده باشد.
 از ساير علايم مسموميت مي توان به سفتي عضلات، افزايش تعداد تنفس،كاهش فشار خون و گاه تنگي مردمك ها اشاره كرد. بايد توجه داشت كه اگر فردي در اثر ابتلا به مسموميت با گاز مونوكسيد كربن جان خود را از دست ندهد ممكن است دچار نواقص عصبي و رواني پيشرفته نظير فلج عضوي يا اختلال قواي مغز ي‌شود. مسموميت شديد با اين گاز مي تواند كشنده باشد

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما