تحت هیچ شرایطی حرکت خود را نیمه کاره نخواهیم گذاشت/با مجلس هشتمی ها فرق داریم/خواهید دید که چگونه از احمدی نژاد سؤال می کنیم/درباره لحن سخن گفتن هم هر کسی برای خود رفتار مشخصی دارد و باید با این مساله کنار بیاییم/نباید جلسه اسفند سال گذشته را با جسله‌ای که ما در حال پیگیری‌اش هستیم، قیاس کرد. طرح سؤال از رییس جمهوری در حال آماده شدن برای اجراست تا احمدی‌نژاد از حیث حضور در بهارستان برای پاسخگویی به مجلسی‌ها رکورددار باشد. رییس فعلی قوه مجریه در بین شش رییس جمهوری تنها رییس دولتی است که قوه مقننه او را برای تحت سؤال قرار دادن به صحن علنی مجلس فرا می‌خواند.

محمد دامادی نماینده ساری و سخنگوی طراحان اصلی طرح سؤال در پایان جلسه عنلی یکشنبه مجلس با سعید شمس،خبرنگار عصر ایران گفتگویی کوتاه داشت.

- طرح سؤال از رییس جمهوری جدی است یا...؟

این طرح به طور جدی مطرح است و در حال حاضر بیش از یکصد نماینده امضای خود را اعلام کرده‌اند. با این شرایط نمی‌دانم با کدام دلیل برخی‌ها دنبال این هستند تا آن را جدی نگیرند.

-یعنی به طور جدی دنبال این هستید تا رییس دولت بار دیگر برای پاسخگویی به مجلس بیاید؟

حتماً ، ایشان باید با حضور در صحن علنی به سؤالات مجلس پاسخ بدهند. به عنوان یکی از نماینده‌هایی که پیگیر این مساله هستم، می‌گویم که تحت هیچ شرایطی این حرکت خود را نیمه کاره نخواهیم گذاشت.

-البته عده‌ای هم اعتقادشان این است که طرح سؤال از رییس جمهوری به نوعی با مصالح نظام و منافع ملی منافات دارد؟

من نمی‌دانم با کدام دلیل و استدلال اجرایی شدن یکی از بندهای قانون اساسی را در تضاد با منافع عمومی می‌بینند. این سؤال را باید از کسانی پرسید که تحت هر شرایطی از دولت حمایت می‌کنند و دنبال این هستند تا با این نوع اظهارات غیرمنطقی، مجلس نشینان را از انجام وظیفه قانونی خود بر حذر دارند.

-امکان دارد که تعداد امضا‌ها کم شود و طرح سؤال را منتفی کند؟

الان دقیقا (این گفتگو بعد از پایان جلسه علنی یکشنبه ۲۳ مهرماه جاری انجام شده است) ۱۰۲ نفر امضا کرده‌اند و حتم داشته باشید که آقای احمدی‌نژاد را برای پاسخگویی به بهارستان دعوت خواهیم کرد.

-شائبه‌هایی در خصوص تلاش هیات رییسه برای منتفی کردن طرح سؤال به وجود آمده است.

اصلاً و ابداً چنین چیزی را احساس نکرده‌ایم. به همین دلیل این شایعه را به شدت تکذیب می‌کنم.

- منتقدان احمدی‌نژاد هم به این دلیل مخالف این طرح هستند که اعتقاد دارند رییس دولت با لحن خود مجلس را به سخره می‌گیرد. این می‌تواند دلیل خوبی برای حاشیه نشین کردن طرح سؤال باشد؟

البته این بار با اصلاح آیین نامه نماینده‌ها این فرصت را دارند که بعد از سخنان رییس دولت درباره اظهاراتش سؤال‌های خود را مطرح کنند.

-به هر حال برخی نگران شأن مجلس هستند.

شأن مجلس نوکری مردم است و به همین دلیل حاضریم تا هر هزینه‌ای را به جان بخریم. درباره لحن سخن گفتن هم هر کسی برای خود رفتار مشخصی دارد و باید با این مساله کنار بیاییم.البته باید بگویم که مجلس نهمی‌ها با مجلس نشینان هشتم فرق دارند و به همین منظور نباید جلسه اسفند سال گذشته را با جسله‌ای که ما در حال پیگیری‌اش هستیم، قیاس کرد.

- قبول دارید که احمدی‌نژاد مجلس را جدی نمی‌گیرد؟

 (با مکث) بگذریم!

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما