استاندار با اشاره به افتتاح رسمي دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در ساري، بيان داشت:  اين دفتر علاوه بر ارائه ي خدمات مربوط به وزارت امور خارجه به انگيزه توسعه و تقويت چرخه صادرات و داد و ستد خارجي تاسيس شده است

به گزارش روابط عمومي استانداري، سيد علي اكبر طاهايي، استاندار مازندران در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با اشاره به افتتاح رسمي دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در ساري، بيان داشت:  اين دفتر علاوه بر ارائه ي خدمات مربوط به وزارت امور خارجه به انگيزه توسعه و تقويت چرخه صادرات و داد و ستد خارجي تاسيس شده است.

استاندار با بيان اين كه توسعه مناسب و مطلوب نيازمند ارتباطات بين المللي است، عنوان كرد: فعاليت دفتر نمايندگي وزارت خارجه در ساري مي تواند بر استراتژي توسعه صادرات به ويژه صادرات غير نفتي كه در برنامه پنجم بر آن تاكيد شده است، تاثير مطلوب بگذارد.

وي با اشاره به اين كه اين دفتر مي تواند آموزش هاي ديپلماتيك را براي ارتباط با كشورهاي حاشيه درياي مازندران و توسعه مناسبات في مابين در دستور كار خود قرار دهد، گفت: بايد به دفتر نمايندگي وزارت خارجه در استان به عنوان يك نهاد آموزشي و تعليمي در حيطه روابط ديپلماتيك نگريسته شود.

طاهايي با بيان اين نكته كه با اقتصاد بسته نمي توان صادرات را توسعه داد، خواستار اهتمام بيشتر توليد كنندگان، تجار، فعالان اقتصادي و دستگاه هاي مرتبط براي ورود به بازارهاي بين المللي شد.

وي ياد آور شد: دفتر نمايندگي وزارت خارجه بايد طوري تجهيز شود تا بتواند تمامي خدمات لازم را به تجار در استان ارائه نمايد.

استاندار با اعلام اين كه مازندران در 7 ماهه نخست امسال، 223 ميليون دلار صادرات داشته است، عنوان كرد: اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل به ميزان 152 ميليون دلار، 46 درصد افزايش رشد داشته است.

طاهايي ظرفيت مازندران براي توسعه صادرات را بيش از رقم هاي ياد شده عنوان كرد و خاطرنشان ساخت: در صورت بهره گيري تجار و صادركنندگان استان از توان مندي هاي دفتر نمايندگي وزارت خارجه به نحو مطلوب، اين رقم تا مرز يك ميليارد دلار قابل افزايش خواهد بود.

وي با اعلام اين كه كشور چين سالانه نزديك به هزار و 400 ميليارد دلار به كشورهاي امريكا، ژاپن و اتحاديه اروپا صادرات دارد، ضمن سودمند توصيف كردن سفر هيات اقتصادي استان به اين كشور، گفت: هيچ كشوري در مرزهاي توسعه قرار نگرفت، مگر آن كه از مرزهاي خود بيرون رفت.

استاندار در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اين كه امروزه با اتكاي به انرژي هاي نو، زباله به مواد اوليه صنعت و يك فرصت تبديل شده است، خبر داد: به زودي خبرهاي موفقيت آميزي از فيلترينگ شيرابه زباله با بهره گيري از فناوري نانو از سوي دانشگاه هاي مازندران خواهيم شنيد.

با حضور استاندار، معاون كنسولي، امور مجلس و ايرانيان خارج از كشور وزارت خارجه و هيات همراه و برخي مديران استاني، دفتر نمايندگي وزارت خارجه در ساري رسما افتتاح شد.

گفتني ست در اين جلسه منصور علي زارعي به عنوان رييس بنياد حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس استان معرفي و از زحمات سيد مهدي كيا الحسيني در مدت مسووليت اين بنياد تقدير شد.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما