پيام مشترك نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه ساري و استاندار مازندران به مناسبت تاسوعا و عاشوراي حسيني و روز بسيج مستضعفان.

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه ساري و استاندار مازندران به مناسبت تاسوعا و عاشوراي حسيني و روز بسيج مستضعفان پيام مشتركي صادر كردند. متن كامل اين پيام به شرح زير است:

عاشورا جريان جاوداني و مستمر حق طلبي است

محرم ماه دلدادگی، جانبازی، ایثار و ماه دلدادگان آقا ابا عبدالله الحسین " علیه السلام " است. محرم، فصل عشق، فصل با شکوه عشقبازی مشتاقان در شکوه هیات ها، دسته ها، مساجد، حسینیه ها و تکایا در رثای خون خدا و کربلا صحنه درآمیختن و رویایی تمامی حق در برابر تمامی باطل است.

کربلا صحنه پرشکوه جانبازي و شهادت طلبي است. محراب عبادت دل باختگان است، که کربلاييان و عاشوراييان را از خاک تا افلاک و از زمين تا عرش برين پرواز مي دهد. فرياد سرخي که از خاک تفتيده کربلا برخاست، طنين بيدارباشي بود که تمامي اعصار و قرون را درنورديد و با رنج مظلومان تاريخ آميخته شد و به ابديت پيوند خورد.

آری شورمحرم با عظمت و شكوه فراوان قيام حسيني اش جای جای ایران اسلامی و اطراف و اکناف عالم را فرا گرفته است، تا رمز شهامت، آزادگي و حقیقت طلبی و پیام حریت و آزادی را به گوش جان و دل حق خواهان و حق طلبان برساند.

 و تاسوعا و عاشوراي حسینی، لحظات مانا و جاودان قیام آقا ابا عبدالله الحسین " علیه السلام " است، که به صورت رمزی برای احرار و آزادگان عالم درآمده است.

واقعه عاشورا درمحرم صرفا یك رویداد نیست. عاشورا يك جريان جاوداني و مستمر حق طلبي استكه سخن‌ گفتن‌ و هر حركتي‌ در مورد اين‌ حماسه‌ عظيم‌، در اين‌ جمله‌ ي پرمعنا تجلّي‌ يافته‌ است‌ كه‌ كل يوم عاشورا، كل ارض كربلا.حسين " عليه السلام " كعبه دل‌هاي شيعيان و بلكه همه آزادگان جهان و عاشوراي حسيني، تجلي گاه همه فضايل متصور انساني در جبهه حق است، آنچنان كه جان‌ها پس از قرن‌ها هم چنان شيفته‌ ي پيام كربلاست.

عاشورا نه یك حادثه كه یك فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب كه نقش حیاتى را در استحكام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ایفا كرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلكه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حركت ها، جنبش ها و قیام هاى راستین شیعه در برابر كانون هاى ظلم و كفر و نفاق بوده است و مي طلبد تا از پيام‌هاي عميق اين واقعه ي عظيم پر از رمز و راز غافل نشويم و پيام عاشورا و فلسفه قيام امام حسين" عليه السلام " را در اعماق وجودمان نهادينه كنيم.

انتظار می رود خطبا، وعاظ و نوحه گران حماسه آقا ابا عبدالله الحسین " عليه السلام"   به فلسفه، حکمت و هويت قیام عاشورا و ميراث گران قدر ایثار و شهادت با بینشی عمیق تر و متفکرانه تربنگرند و ابعاد برجسته و متدبرانه این قیام درس آموز را برای عزاداران و سوگواران حسینی تبیین کنند و در مساجد، تکایا و هیات های عزادارای، چونان سال های گذشته، جوانان نقشی ویژه را ایفا کنند و دسته های سوگواری، تعزیت توام با تامل و تفکر در عظمت این واقعه تاریخ ساز را در سرلوحه کار خویش قرار دهند چراکه عاشورا برای ما تنها یک حادثه نیست؛ بلکه فرهنگ عمیق و غنی و تاریخ آغازی دیگر است.

در جاي جاي استان مازندران كه نخستين خاستگاه مذهب نوراني تشيع در كشور است، آيين‌هاي سوگواري و خيمه هاي آقا ابا عبدالله، هيات ها و دسته هاي عزاداري و منابر وعظ و سوگواري روحانيان و مداحان با شور و شعوري وصف‌ناپذير برگزار مي‌شود و آيين هاي عزاداري سنتي و مازندراني بر جاي مانده از درگذشتگان عاشورايي اين سامان در جاي جاي شهرها، روستاها و مناطق كوهستاني استان در جلوه است، كه زيباترين نمود اين مراسم، ميدان‌داري نوجوانان و جوانان ولايي استان و اوج ارادت اين عزيزان به شعائر ديني و مذهبي ست.

و بسيج يک جريان زلال و ريشه دار مکتبي و انقلابي ست كه با الهام از آموزه های امام حسین " عليه السلام " و قیام کربلا با بصیرت و آگاهي در صحنه‌هاي تکليف و تعهد، استوار ايستاده است و حيات انقلاب و تداوم حرکت مردم ايران اسلامي در پيمايش قله‌هاي رفيع و افتخار آفرين پيشرفت و سربلندي را تضمين نموده و نقش طلايي خود را در هر زمان و مکان ايفا كرده و خواهد کرد.

این نهاد ارزشمند انقلابی با بهره گیری از پاک ترین و شریف ترین افراد و حضور در صحنه‌های مختلف از دفاع مقدس تا حضور در صحنه های آبادانی ایران اسلامی و مقابله با هجمه‌های فرهنگی و عقیدتی نقشی بسیار حساس، مهم و اساسی را در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران عهده دار بوده است.

بحمدالله امروز نيز نهاد مقدس بسيج در عرصه هاي مختلف علمي، فناوري، تكنولوژي، اقتصادي، سازندگي و ورزشي نقش بي بديلي داشته و خودكفايي و استقلال كشور را در همه زمينه ها رسالت والاي خود قرار داده است و با عزم و اراده اي استوار آن چه را كه در حوزه علم و فناوري در انحصار چند كشور جهان بود، از انحصار آنان خارج نمود و قله هاي عزت و اعتبار ايران اسلامي را يكي پس از ديگري فتح نمود.

تقارن روز عاشوراي حسيني و بسيج مستضعفان، تقارن دو انديشه و جريان ناب و با عظمت تاريخي است و نشانگر اين نكته ي نغز كه چگونه جريان بسيج با الهام از تفكر و فلسفه قيام آقا ابا عبد الله الحسين " عليه السلام " به عرصه وجود آمد و در حساس ترين مقاطع انقلاب شكوهمند اسلامي هم چون دفاع مقدس و سازندگي كشور، خالق حماسه هاي شكوهمندي شد.

 اينجانبان با عرض تسليت ايام سوگواري حضرت آقا اباعبدالله الحسين ( عليه السلام ) و ياران فداكارش به مردم ولايي، مومن و سوگوار استان مازندران و گرامي داشت هفته بسيج و خاطره بسيجيان سرافراز و دلاور به ويژه بسيجيان جان بركف لشكر هميشه پيروز 25 كربلا كه ياد دليرمردان اين سامان علوي را در دوران دفاع مقدس در ذهن متبادر مي سازد، توفيق همگان را در پيمودن راه شهدا و درک قیام و پیام عاشوراییان، با بهره ‌گيري از آرمان‌هاي بلند بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، حضرت امام خميني (ره) و در پرتو منويات مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) از درگاه خداوند متعال مسالت مي‌نماييم.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما