مهندس خسروی نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در روز عاشورا (5/9/1391) به روستای اروست، سفر کردند ... و در پایان به منزل یکی از اهالی اروست رفت و با برگزاری جلسه ای با مسئولین روستا که پشت درهای بسته انجام شد به بررسی راهکارهای برون رفت از مشکلات فعلی و مسائل دیگر پرداختند. سايت چهاردانگه نیوز كه فعاليت آن در منطقه چهاردانگه ساري مي باشد در ياداشتي اختصاصي نوشت : « مهندس خسروی نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در روز عاشورا (5/9/1391) به روستای اروست، سفر کردند ... و در پایان به منزل یکی از اهالی اروست رفت و با برگزاری جلسه ای با مسئولین روستا که پشت درهای بسته انجام شد به بررسی راهکارهای برون رفت از مشکلات فعلی و مسائل دیگر پرداختند.»
البته اعلام نشده و نمی دانیم در آن جلسه که در پشت درهای بسته! برگزار گردیده؛ چه کسانی حضور داشتند و چه تصمیماتی اتخاذ شده تا قابل ذکر و نقد دقیق تر باشد. اما اگر تصمیمی به نفع مردم و منطقه پشتکوه گرفته شده باشد که یقیناً باید مطرح می گردید تا مردم نامحرم به حساب نیایند. اما اگر نماینده محترم سمنان جناب آقای خسروی ( و هم چنین نماینده قبلی سمنان جناب آقای کواکبیان) علی رغم آشکار بودن حضور غیرموجه و خارج از شرح وظایف نمایندگی ایشان و تشکیل جلسه محرمانه در روستای اروست که هیچ ارتباطی هم به وظایف نمایندگی ایشان ندارد، خود را موظف به حل مشکلات استان های دیگر می دانند، از چند جهت قابل برررسی است:

1 . این سفر و سفرهای مشابه از سوی نمایندگان سمنان در مجلس شدیداً شائبه جداسازی منطقه پشتکوه ( یا سفیدکوه ) از استان مازندران و الحاق آن به استان سمنان را تقویت می سازد.

چهاردانگه محروم است و صد البته مناطق همجوار در استان سمنان مثل فولادمحله و پرور و حتی شهمیرزاد هم از مشکلات عمرانی و رفاهی رنج می برند و حتی خواهان الحاق به مام خود مازندران هستند. اینکه چگونه از استانی که علی رغم داشتن حدود یک هشتم جمعیت نسبت به استان مازندران که هنوز با مشکلات ریز و درشت دست به گریبان است انتظار بهبود شرایط را داریم به موضوعاتی دیگر برمی گردد که سال هاست دلسوزانه تذکر داده می شود.

2 . نمایندگان محترم شهرستان ساری جناب دکتر شجاعی کیاسری و مهندس دامادی که خوشبختانه هر دو از منطقه چهاردانگه و دودانگه هستند، در 9 ماه گذشته که مسئولیت نمایندگی مردم را بر عهده گرفته اند، کمتر به این مناطق محروم سفر کرده و با مردم ارتباط ارتباط داشته اند و ظاهراً بیشتر وقت خود را صرف وظایف اصلی نمایندگی یعنی قانون گذاری و نظارت بر دستگاه های اجرایی استان مازندران نموده اند.

الف. شدیداً انتظار می رود تا نمایندگان محترم ساری نسبت به اتفاقات این چنینی که دخالت در وظایف و زیر سوال بردن جایگاه نمایندگی آنان می باشد، واکنش نشان داده و طبق قانون به نماینده سمنان تذکر بدهند.

ب. حضور بیشتر و موثرتر نمایندگان ساری در بخش محروم چهاردانگه باعث قوت قلب مردم و  تقویت باور آنان در اعتماد به نمایندگان شان در پیگیری مشکلات می شود تا در این خلاء، نماینده سمنان بجای آنان در منطقه حضور نیافته و مردم او را ناجی خود نپندارند.

3 . در ماه های منتهی به انتخابات مجلس نهم در زمستان 1390، آقای کواکبیان نماینده قبلی سمنان نیز به این منطقه سفر کرده بودند و وعده و وعیدهای انتخاباتی مبنی بر جدایی این بخش از استان مازندران و الحاق آن به استان سمنان را به مردم چهاردانگه مازندران داده بودند. اکنون با حضور نماینده جدید سمنان به منطقه موضوع وارد فاز جدی تری شده است و انتظار می رود که:

الف. بخشدار محترم چهاردانگه جناب آقای امینی این موضوع را پیگیری نمایند که آیا واقعاً قرار است با اعمال نفوذ عده ای در روستاهای منطقه پشتکوه و حمایت نمایندگان سمنان و سکوت نمایندگان و مسئولان دستگاه های اطلاعاتی و سیاسی استان مازندران، این بخش شامل 20 روستا از مازندران جدا شود؟ در آن صورت باید منتظر بود تا به زودی مناطق همجوار مثل دهستان چهاردانگه نیز علی رغم داشتن مشکلات عدیده ای مثل جاده، خانه بهداشت، بیکاری و مهاجرت و ... خواهان الحاق به استان سمنان شوند و حتی باید پیش بینی کرد که روزی کیاسر هم به استان سمنان ملحق شود.

ب . از دستگاه های سیاسی استان مازندران (فرمانداری ساری و استانداری)، دستگاه های اطلاعاتی و سایر ارگان های ذیربط انتظار می رود تا این موضوع را پیگیری نمایند حضور نمایندگان استان سمنان در بخش چهاردانگه استان مازندران و تشکیل جلسه پشت درهای بسته! چه پیامدهای روانی و اجتماعی، سیاسی و امنیتی برای مردم و مدیریت اجرایی و سیاسی بخش چهاردانگه، شهرستان ساری و استان مازندران خواهد داشت؟

4 . قبلاً هم در نقدی در مورد حضور آقای کواکبیان به منطقه پشتکوه نوشته ایم که یک سر ماجرا در کم توجهی و بی توجهی مسئولان اجرایی مازندران به مناطق محرومی مثل چهاردانگه ختم می گردد. اکنون این سوال ها یک بار دیگر مطرح می شود که:

اگر در بخش چهاردانگه مشکلاتی وجود دارد چرا نسبت به رفع آن اقدام نمی شود تا مردم برای حل مشکلات شان به سوی استان های دیگر گرایش پیدا نکنند؟

آیا نماینده سمنان باید در امور مربوط به حوزه استان مازندران آن هم در پشت درهای بسته جلسه بگیرد تا « راهکارهای برون رفت از مشکلات فعلی و مسائل دیگر » را بررسی کند؟ چرا این جلسه با نمایندگان ساری برگزار نمی شود؟

چگونه در طول سال های گذشته همواره مسئولان استان مازندران و نمایندگان ساری در مجلس در برهه ای مشخص از زمان در چهاردانگه حضور می یابند و وعده هایی مبنی بر حل مشکلات داده ولی از رفع مشکلات خبری نیست؟

چرا هنوز مشکل زباله های ساری که در منطقه پشتکوه ریخته می شود و حدود 6 سال است روزگار مردم چهاردانگه را سیاه کرده، لاینحل باقی مانده و مسئولان هر  روز وعده و  وعید می دهند؟

چرا منطقه پشتکوه با داشتن چشمه منحصر بفرد آب معدنی سورت، از رونق اولیه گردشگری حرفه ای برخوردار نیست؟

چرا جاده 26 کیلومتری ایلال تا بالاده سال هاست زخمی به حال خود رها شده و علی رغم حضور جناب مهندس بشارتی رئیس قبلی مناطق محروم ریاست جمهوری به همراه مهندس اسد مدیر کل محترم راه و تربری استان مازندران و سایر مسئولان استانداری در 22 تیر 1391 در منطقه دوسرشمار (بالاده، پایین ده، تیله بن، قلعه و واوسر) برای پیگیری این موضوع و اینکه بیش از سه میلیارد تومان بودجه برای این پروژه تصویب شده ؛ رفت و آمد و عرصه زندگی بر مردم 13 روستای دهستان چهاردانگه تنگ کرده است؟

چرا بعضی از طرح های صنعتی در کیاسر نیمه کاره باقی مانده و یا پیشرفت چندانی ندارد و از طرح های مادر در زمینه کشاورزی، دامداری و گردشگری در چهاردانگه خبری نیست؟

و ده ها سوال بی جواب مانده دیگر، نشانه درخواست های جدی و انتظارات بحق مردم چهاردانگه از مسئولان استان مازندران و نمایندگان مردم ساری در مجلس بوده و واجب است مسئولان در خصوص حل مشکلات چهاردانگه چاره ای اندیشیده و آن را برطرف کنند تا اینگونه شاهد دلسوزی دایه های مهربان تر از مادر از استان سمنان برای چهاردانگه مازندران نباشیم.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما