در مراسمی با حضور استاندار ، فرمانداران و شهرداران برتر استان، خادمان کتاب کتابخانه‌های عمومی مازندران تجلیل شدند.
مراسم آئین تجلیل از خادمان کتاب استان مازندران  با حضور استاندار ، مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران و جمعی از فرمانداران و شهرداران برتر استان در سالن معاونت برنامه ریزی استانداری برگزار و از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی در بخش‌های مختلف تجلیل شد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، در این مراسم 58 نفر اعضای انجمن برتر استانی، خیران نمونه، شهرداران نمونه، کتابخوانان برتر در سه گروه سنی، کتابداران و فعالان کتابداری در بخش های مختلف مورد تجلیل قرار گرفتند.
سيد علي اكبر طاهايي، استاندار مازندران، خواستار قرار گرفتن كتاب در سبد خريد مردم شد و گفت: كتاب، مهمترين ابزار دانايي و اساسي ترين عامل براي رسيدن فرد به تعالي و پيشرفت در همه ابعاد زندگي و جامعه مي باشد.
وي از شهرداران استان خواست تا در پرداخت نيم درصد درآمد شهري به كتابخانه ها اهتمام داشته باشند و افزود: امروزه هرآنچه مربوط به كتاب و كتاب خواني است بايد مورد توجه قرار گيرد چرا كه شهروند آگاه و باسواد در مسائل شهري مشاركت بهتري خواهد داشت
.
استاندار مازندران از كتاب به عنوان غذاي سالم روح نام برد و تصريح كرد: مربيان و خانواده ها به نوع و محتواي كتاب هايي كه توسط فرزندانشان مطالعه مي شود دقت كنند چرا كه کتاب خوب، دروازه ای به سوی جهان گسترده دانش و معرفت تلقي مي شود و یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری است
.
طاهايي ترويج فرهنگ كتاب خواني را جزو دغدغه هاي مقام معظم رهبري و نظام اسلامي اعلام كرد و بيان داشت: عناصر ونحوه تشويق نوجوانان و جوانان در توسعه كتابخواني بسيار تاثير گذار است چرا كه برای یک فرد، توفیق عظیمی است که با کتاب مأنوس شود و همواره در حال آموختن مطالب تازه باشد
.
عالی ترین مقام اجرایی استان مازندران نقش نظام آموزشي در ارتقاء فرهنگ كتاب خواني در جامعه را بسيار مهم و اساسي دانست و گفت: مربيان براي معرفي كتاب هاي آموزشي مرتبط با چگونگي تغيير رفتار مصرف گرايي در جامعه واز بين بردن آفت هايي نظير مطالعه سطحي، بين جوانان و نوجوانان اهتمام داشته باشند
.
رييس انجمن كتابخانه هاي عمومي استان تصریح کرد : بی گمان آنان که گام های بلندی در وادی پیشرفت های گوناگون برداشته اند، هرگز با کتاب و کتاب خوانی بیگانه نبوده، بلکه مطالعه را، عنصر اصلی و ضروری در زندگی خود می دانستند.
در ابتدای این مراسم محمد اسماعیل امامزاده مدیر کل کتابخانه های عمومی استان نیز با اشاره به اینکه این مراسم هرسال یک بار برای تجلیل از بهترین خادمان کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود گفت : یکی از اجزا و سرشاخه های مطالعه خواندن است و ریشه اش به زمان بعثت پیامبر اکرم (ص) برمیگردد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با بیان اینکه توجه به نخبگان کتابخوان باید مدنظر برنامه ریزان فرهنگی قرار گیرد،اظهار داشت: تلاش ما اینتس که دانایی محوری را در کتابخانه های استان تقویت کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با تاکید بر مشارکت بیشتر خیران در امر کتابخانه سازی، اظهار داشت: 35 کتابخانه از 47 کتابخانه استان در روستاهای مازندران در حال احداث است ولی اعتبارات احداث کتابخانه های روستایی استان به اتمام رسیده است .
وی افزود: اعتبارات احداث کتابخانه های روستایی مازندران از سه ماهه گذشته به اتمام رسیده و خواستار کمک خیران برای اتمام فعالیتها هستیم.
دبیر انجمن کتابخانه های عمومی مازندران در ادامه با اعلام اینکه مازندران دارای رتبه چهاردهم کشور از حیث تعداد کتابخانه ها در کشور است،یادآور شد: در حال حاضر 33 هزار جلد کتاب در کتابخانه های استان موجود است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با اشاره به اینکه هم اکنون 104 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان هستند، تصریح کرد : در یکسال اخیر بالغ بر سه میلیون جلد کتاب به امانت داده ایم که نشان دهنده اقبال بالای مردم استان به کتاب و کتابخوانی است .
امامزاده با بیان اینکه 150 هزار نفر از اعضای کتابخانه های استان در مسابقات کتابخوانی مکتوب و آنلاین شرکت کردند، اظهار داشت: فرهنگ مطالعه کتاب در زندانهای استان نهادینه شده است.
وی در ادامه از هماهنگی‌های انجام شده برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در بین زندان‌های مازندران خبر داد و گفت: برنامه‌های نقد کتاب در زندان با مشارکت فعال زندانیان برگزار می‌شود.
این مسئول در ادامه افزود: رویکرد کتابخوانی در زندان مقبول قرار گرفت و یکی از زندانیان کتابی به نام شرارت تا عبادت را تدوین کرد که جلد دوم این کتاب نیز در حال نگارش است.
وی به نقد کتاب در زندانهای مازندران نیز اشاره داشت و گفت :  شور و هیجان زندانیان کتابخوان در زندانهای استان وصف ناپذیر است و جلسات نقد کتاب در آن مکان واقعا دیدنی است .
دبیر سند نهضت مطالعه مفید در مازندران با اشاره به کاهش 15.35 درصدی اعتبارات نیم درصدی شهرداریهای استان به امر کتابخوانی، تصریح کرد: از شهرداران خواستار حمایت بیشتر از مقوله کتابخوانی هستیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با بیان اینکه در سال 52 زمان مطالعه دو دقیقه و میزان تیراژ کتاب حدود 272 عنوان بود، ادامه داد: امروز بیش از 60 هزار عنوان کتاب در سال تولید می‌شود و میانگین مطالعه در کشور از دو دقیقه به 89 دقیقه رسیده است .
جلسه با سخنرانی برخی از فعالان حوزه کتاب ادامه یافت و  محمد علی قمی اویلی فرماندار نوشهر به عنوان فرماندار برتر ، فرهاد عسگری شهردار بابل به عنوان شهردار برتر ، اصغر اصغری بخشدار برتر ، ام البنین باقر پور کتابخوان برتر ، سکینه مهدوی مسئول کتابخانه برتر  از کسانی بودند که در موضوع کتاب و کتابخوانی به سخنرانی پرداختند .

در پایان از 58 فعال برتر در حوزه کتاب و کتابخوانی تجلیل و هدایایی به رسم یادبود به آنان تقدیم شد .

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما