استاندار مازندران گفت: با توسعه سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها، گام خوبی در جهت بهره گیری مناسب از دریای خزر برداشته شد. به گزارش روابط عمومی استانداری، سید علی اکبر طاهایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیمای شبکه تبرستان ، بنادر استان مازندران را ظرفیت مطلوبی در راستای ترانزیت اقتصادی دریای خزر دانست و اذعان داشت: ظرفیت بنادر مازندران در دولت نهم و دهم به 2برابر افزایش یافت.
وی حضور نظام مقدس جمهوری اسلامی در دریای خزر را چشم گیر و با اقتدار توصیف کرد و افزود: امروز در حوزه اکتشاف نفت تلاش و همت شایان توجهی توسط متخصصان ایران اسلامی در دریای خزر صورت می گیرد.
طاهایی با اشاره به ظرفیت های فراوان اقتصادی استان مازندران، تصریح کرد: اگر تعاملات و ارتباطات فی مابین استان های همجوار کشورهای حاشیه دریای خزر تقویت شود به خوبی می توان از ظرفیت های تجاری و اقتصادی دو طرف استفاده کرد.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه بیش از 2 میلیون تن مرکبات و کیوی امسال در مازندران تولید شد، خاطرنشان کرد: برای بیش از 1 میلیون تن از این محصولات، مشتری در کشورهای حاشیه خزر وجود دارد.
وی تولید گل و گیاه و خاویار در مازندران را نقطه عطفی در توسعه تجارت دانست و اظهار داشت: امروز نام خاویار در اروپا به نام جمهوری اسلامی ایران شناخته شده است که می بایست با توسعه فعالیت های شیلاتی و فراهم کردن شرایط صادرات، از این امتیاز ویژه به نحو احسن استفاده شود.
استاندار مازندران ادامه داد: برای استفاده از دریا و هم استفاده گردشگری در ساحل نیازمند زیرساخت های لازم هستیم که با کمک و همکاری دولت و مجلس باید این مهم تحقق یابد.
طاهایی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید هاشمی نژاد (امیرآباد) را فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: این منطقه با هدف جذب و جلب سرمایه گذاری ایجاد شده و آمادگی کامل جهت حمایت از بخش خصوصی وجود دارد.
علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه با استقبال از پیشنهادهای استاندار مازندران در خصوص بسترسازی لازم جهت بهره گیری از دریای خزر، تاکید کرد: دولت می بایست از این پیشنهادها حمایت عملی کرده و آنها را تصویب کند.
وی افزود: ما هم ضمن حمایت جدی از این پیشنهادها، آنها را مکتوب به رییس جمهور اعلام می کنیم.
بروجردی با اشاره به برگزاری دومین همایش ملی دریای خزر در مازندران، افزود: پی گیری رژیم حقوقی دریای خزر، توسعه پرورش ماهیان خاویاری و استفاده بهینه از این ثروت ملی، تقویت راه های ارتباطی شمال به جنوب، تلاش در جهت استحصال سوخت های فسیلی از بستر دریای خزر، برقرای امنیت این دریا تنها توسط کشورهای حاشیه خزر، بررسی پیشنهاد تشکیل مجمع مجالس کشورهای حاشیه خزر و پی گیری تاسیس سازمان اقتصادی کشورهای همسایه خزر از جمله مهم ترین اهداف برگزاری این همایش ملی است.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما