روسای ادارات کتابخانه های عمومی مازندران با حضور در دفتر مدیرکل ، با بررسی موضوعات مرتبط با کتابخانه های عمومی ، به بررسی نقاط قوت و ضعف کتابخانه پرداختند .  

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران ، در ابتدا محمد اسماعیل امامزاده مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با تبریک ماه ربیع الاول و اشاره به مناسبت های این ماه ، به سالروز ازدواج حضرت خدیجه با پیامبر گرامی اسلام دراین ماه اشاره کرد و گفت : کمالات و فضائل حضرت خدیجه بیش از آن است که بتوان وصف کرد و بزگترین ویژگی ایشان که موجب شد پیامبر گرامی ما تا پایان عمر هر روز او را یاد کنند ، همراهی این بانوی بزگوار با پیامبر در تمامی لحظه ها و سختی های ان دوران بود .
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در ادامه با ذکر این نکته که همه نظم جویان جهان اهل کتابند گفت : این به خاطر آنست که کتاب به انسان یک تفکر منتظم می دهد و امکان ندارد انسان اهل مطالعه و کتاب باشد و نظم در تمامی زوایای زندگی اش حاکم نباشد.
امامزاده با اشاره به فرمایش امام علی (ع) که هیچ آرامشی را با مطالعه برابر نمی داستند ، اظهار داشت : اینکه امام فرمودند هیچ طوفانی این آرامش را به هم نخواهد زد به واسطه نظمی است که کتاب به خواننده خود می بخشد .
دبیر سند نضهت مطالعه مفید در مازندران با بیان اینکه کتابداران به واسطه ارتباط بیشتر با کتاب باید پیشقراولان نظم در جامعه باشند ، گفت : ما باید این نظم را به دیگران و از جمله مراجعین به کتابخانه های عمومی انتقال دهیم .
وی یکی از مصادیق نظم را شرکت منظم و حضور به موقع در جلسات مربوط به کتابخانه های عمومی دانست و اظهار داشت : تاخیر در حضور و یا عدم حضور در جلسات ، به هیچ وجه در شان کتابداران عزیز نیست و امیدوارم همکاران ما به این مهم توجه لازم را معطوف دارند .
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با ذکر آمارهای خرید کتاب و نشریات در نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، به شاخص های مد نظر نهاد در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت : انتظار ما اینست که همکاران عزیز شاخص ها را با دقت و حساسیت بالا پیگیر باشند تا تلاش ما در مجموعه کتابخانه های مازندران منجر به رشد و ارتقاء شاخص ها شود .
دبیر سند نضهت مطالعه در مازندران کمیت را شاخص گویای کیفیت در کارها دانست و گفت : هر اندازه گفته شود در پی کیفیت هستیم ، باز هم آن کیفیت باید به صورت کمیت خود را نشان دهد .
وی افزود : اعداد و ارقام شاخص ها گویای اتفاقاتی است که در زمینه کتاب و کتابخوانی رخ می دهد لذا باید مراقب بود شاخص ها و کارهای ما بر اساس شاخص ها تعریف شود .
دبیر انجمن کتابخانه های عمومی مازندران خاطرنشان کرد : نهاد کتابخانه های عمومی کشور سیاهه ای از شاخص های مورد نظرش را عنوان کرده و به شدت در این موضوعات پیگیری می کند لذا باید روسای ادارات ما نیز در شهرستانها برنامه های خود را بر اساس شاخص های مورد نظر نهاد تعریف کنند .
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با تاکید بر اینکه ارتقاء شاخص ها باید بحث تک تک کتابداران باشد ، گفت : علیرغم اینکه در بسیاری از شاخص ها در بحث انجمن و فرهنگی و دیگر بخش ها دچار رشد بودیم ، در بسیاری از شاخص ها وشعیت ما خوب نیست و نیازمند بازنگری همکاران در آن حوزه هاست .
مدیر ارشد کتابخانه های عمومی استان مازندران در پایان به بازرسی کارشناسان نهاد از کتابخانه های عمومی کشور اشاره کرد و گفت : این تیم بازرسی در برنامه خود به تمام استان ها از جمله مازندران سرکشی خواهد کرد و بر طبق لیستی که در اختیار روسای محترم در این جلسه قرار داده شد ، وضعیت کتابخانه ها را بررسی خواهند کرد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران گفت : نهاد برای افزایش وزن ادارات شهرستان ، به معاون امور استانها ماموریت داد با تک تک روسای ادارات کتابخانه های عمومی در استان ها مصاحبه داشته باشد و وضعیت آنان را از لحاظ توانمندی و کارایی بررسی کند .
وی درپایان از همکاران خواست با تلاش مضاعف وظایف خود را به نحو شایسته انجام دهند و تراز برخورداری مردم از کتابخانه ها را نیز مورد دقت و نظارت میدانی قرار دهند .
جلسه در ادامه با پرسش و پاسخ همکاران در مورد فرم بازدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور و همچنین بیان کاستی ها و نقاط ضعف و قوت ادارات در شهرستانها ادامه یافت و موضوعاتی همچون مشکلات باز یا بسته بودن مخزن کتابخانه ها ،  گنجایش قفسه ها ، نرم افزار پیام مشرق ، کندی سرعت اینترنت ، فضای کتابخانه ای ، رابطین فرهنگی ، نیروی انسانی و ... به بحث و تبادل نظر روسای ادارات گزارده شد

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما