مدیرکل امورتوانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشوردر اختتامییه جشنواره تئاتر معلولین منطقه ی خزربا اعلام اینکه هدف بهزیستی از برگزاری این جشنواره این است که معلولان بتوانند توانمندی خود را به جامعه نشان دهند افزود : امروزه دید جامعه نسبت به معلولین عوض شود حقوق برابر برای معلولین وجود دارد. نوپرست با بیان اینکه هنر درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است ودر نهایت منجر به توانمندی می شود گفت : این دومین جشنواره منطقه ای است که در استان مازندران برگزار می شود.

وی با بیان اینکه باید این جشنواره را باید به نحو بهتری در سطح کشور اجرا کرد ادامه داد: استانداری را برای مراکز غیر دولتی روزانه در نظر گرفتیم تا در مدت چهار سال آینده با تشکیل یک گروه هنری زمینه حضور آنها در تمام مراکز غیردولتی روزانه فراهم شود.

مدیرکل امورتوانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشوربا بیان اینکه در سال آینده جشنواره های استانی غنی تر و منطقه ای بیشتر و بین المللی منظم تر ودر سطح فراملی برگزارمی شود افزود : جشنواره سراسری ملی مهرآیین در سال 92 برگزارمی شود.

 دکتر کمالی : با استفاده از عرصه تئاتر پلی برای معلولان بسازیم

باید بین معلولیت و ناتوانی تفاوت قائل شد

عضو هیات علمی دانشگاه پزشکی تهران در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر معلولین منطقه ی خزربا اشاره به اینکه هنر تئاتر باعث می شود معلولان به جامعه برگردند گفت : باید با استفاده از عرصه تئاتر پلی برای معلولان بسازیم .

کمالی  با تاکید بر اینکه از دیر باز برخورد با معلولان از بین بردن ومحو کردن معلولان در جامعه بود افزود : در گذشته نگاه مردم میل به جداسازی معلولان بوده است.

وی با بیان اینکه از اواخر دهه 70 نهضت عادی سازی ایجاد شد ادامه داد : در سال 1980 با تغییراتی که در بخش های مختلف زندگی افتاد به ویژه در سازمان جهانی بهداشت قانونی تصویب شد که همه باید از بهداشت برابر استفاده کنند.

وی ادامه داد: یکی از بند های این قانون توانبخشی در جامعه است به این معنی که افرادی که دچارمعلولیت هستند باید بتوانند زندگی کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه پزشکی تهران یکی از مهم ترین کارههایی که درعرصه معلولین اتفاق افتاده است را تصویب کنوانسیون در ابتدا قرن 21 دانست وگفت :بر اساس این کنوانسیون هر گونه تبعیضی به واسطه معلولین در جامعه برقرار باشد باید برداشته شود. 

کمالی  با تاکید بر اینکه این قانون در13 آذر 87 در مجلس ایران تصویب شد افزود : ورود معلولان به عرصه اجتماع باعث شد که سازمان ملل سال 1981 را به عنوان سال جهانی معلولین انتخاب کند.

وی با بیان اینکه نگاه جامعه می تواند تاثیر خوبی در معلولان داشته باشد ادامه داد : همیشه نگاه به معلولان این بوده است که مقصر همه چیز معلولین هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  با اشاره به اینکه در جامعه موانع زیادی بر سر راه معلولین وجود دارد و امکاناتی برای معلولان در نظر گرفته نشده است گفت : کسانی که در توانبخشی و تئاتر کار می کنند رسالت مهمی دارند و می توانند در نشان دادن توانایی های معلولان به جامعه کارهای ارزنده ای انجام دهند.

کمالی با تاکید بر اینکه باید بین معلولیت و ناتوانی تفاوت قائل شد افزود : کسانی که در مراکز توانبخشی کار می کنند و هنرمندان می توانند  خصلتهای انسانی را به خوبی نشان دهند.

وی نقش رسانه را در شکل گیری فرهنگ جامعه نسبت به معلولان ویژه دانست و اظهار داشت:تصویری که رسانه در طول تاریخ از معلولین نشان داده است در ده گروه می توان جای داد از جمله اشخاص رقت انگیز وقابل ترحم ، اشخاص شرور وشیطانی ، انسان های شگفت انگیز وفرشته ، موضوعی برای ریشخند وتمسخر ، موضوعی برای خشونت ، اشخاص مرموز ، بار و تحمیل به جامعه ، ضد اجتماعی ، اشخاص عادی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه باید نگاه درستی به معلولان داشته باشیم و نباید در تئاتر ونوشتن از معلولان فرشته بسازیم ادامه داد : توانبخشی یعنی اینکه معلولان را وارد جامعه کنیم و می توان از منظر هنر به معلولین نزدیک شد و این توانای را درآنها بوجود آورد.

کمالی مهمترین نزدیکی به معلولین را درک معلولیت دانست و افزود : در کشور ما بخاطر نگاه غلط جامعه به نابینایان این گروه ازعصای سفید بسیار کم استفاده می کند در حالی که در کشورهای مختلف جهان نگاه جامعه نسبت به معلولان نگاه خوبی است.

وی با تاکید بر اینکه باید در عرصه تئاتر احساس زنده بودن را به بچه های معلول داد گفت : هدف ما در توانبخشی فرصت یکسان به همه هست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ما قائل به تئاتر معلولین نیستیم ولی قائل به حضور معلولان در تئاتر هستیم تاکید کرد : در کوتاه مدت مجبوریم تئاتر معلولین داشته باشیم تا معلولین جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند.

کمالی با اعلام اینکه توانبخشی مدت طولانی طول می کشد ادامه داد :در عرصه توانبخشی می توان کارهای زیادی کرد ومی توان تمرین زندگی کردن را به آنها بیاموزیم

 وی با  تاکید بر اینکه زندگی کردن با آمدن به این صحنه آغاز می شود افزود : بزرگترین مشکل ما در توانبخشی فقدان آگاهی جامعه نسبت به توانمندی معلولین است.

روح اله ردایی : 10 درصد جامعه دچار معلولیت هستند

مدیر کل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه در قران مجید بیش از 25 آیه درباره ی کمک به محرومان بوده است و خوشحالیم در سازمانی زندگی می کنیم که کارش کمک به محرومان است افزود : جامعه باید بپذیرد شرایط مساوی برای همه مردمان به ویژه معلولان فراهم کند ودر خدمت این جامعه باشد که امروزه جامعه به این دیدگاه رسیده است .

ردایی با بیان اینکه باید امکانات جامعه را برای معلولین در نظر گرفت و در متون شهروندی محدودیتی برای معلولین قائل نشویم ادامه داد : هر کسی ممکن است با یک اتفاق دچار معلولیت بشود پس باید نگاه جامعه را تغییر داد وهر انچه برای خود می پسندیم برای دیگران نیز بپسندیم .

وی هنر را دمیدن روح در کالبد بی جان آدمی دانست وگفت : 10 درصد جامعه دچار معلولیت هستند ودنیا باید بتواند حوایج این قشر از جامعه را برآورده کند.

 مدیر کل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه میز باید میز خدمت باشد و باید خدمت رسانی خوبی برای معلولین صورت گیرد ادامه داد : 160 هزار معلول در استان مازندران وجود دارد که از این تعداد 4 هزارو ششصد معلول ورزشکار مدال آور هستند.

ردایی با اشاره به اینکه استان مازندران 5 سهمیه در پارالمپیک داشته است افزود : این استان مقام دوم دنیا را در پارالمپیک کسب کرد.

وی با انتقاد از مسولان و تاکید بر اینکه باید در ساخت شهرها  و مراکز عمومی معلولین را درنظر گرفت ادامه داد : بر اساس قانون باید همه ادارات برای معلولان مناسب سازی شود.

مدیر کل بهزیستی استان مازندران  در پایان با بیان اینکه کارهای خوبی در کشور صورت گرفته است این امکانات را برای معلولان کافی ندانست واز تمام مسئولان خواست نگاه ویژه ای نسبت به این قشر از جامعه داشته باشند.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما