سرپرست کمیته امداد امام خمینی گفت: اعتباراتی که برای توسعه اشتغال در اختیار کمیته امداد قرار می‌گیرد از طریق بانک‌ها و در قالب قرض‌الحسنه است که شورای اشتغال آن را تصویب کرده و شائبه انتخاباتی ندارد.

حسین انواری در نشست خبری کمیته امدادمازندران در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: فعالیت نهاد کمیته امدادامام در 14 اسفند سال 57توسط فرمان امام خمینی رسما موجودیت پیداکرد واز تئوری به عمل در آمد..

وی با اشاره به اینکه «کمیته امدادیکی از قطعات ماشین انقلاب است» ابراز داشت: این شبکه مردمی متعلق و متکی به مردم است و در همه دوره ها حضور مردم پرررنگ بوده است..

انواری با بیان اینکه 100 هزار نیروی داوطلب در کنار 14 هزار پرسنل در کمیته امداد در سال‌های اخیردر حال خدمت رسانی هستندتا بحث جهاد اقتصادی و رویکرد توانمندسازی خانواده‌ها به استحکام برسد..

وی با اعلام اینکه یک میلیون و صدو پنجاه هزار زن سرپرست خانوار از خدمات حمایتی این نهاد بهره‌مند می‌شوند، متذکر شد: یک میلیون و 500 سالمند، 800 هزار دانش‌آموز و 100 هزار دانشجو نیز از کمک‌های مادی و آموزشی این نهاد بهره‌مند می‌شوند.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته هشتاد هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد به  خودکفایی رسیدند، تصریح کرد: در سال گذشته 320 هزار فرصت شغلی برای مددجویان با کمک وام‌های اشتغالزایی و قرض‌الحسنه فراهم شد..

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امسال 100 هزار خانوار مددجوی کمیته امداد به مرحله خودکفایی رسیدند و جشن خودکفایی این تعداد مددجویان برگزار شد، اضافه کرد: امسال در برنامه کاری ایجاد 500 هزار فرصت شغلی در دستور کار قرار دارد.

انواری با اعلام اینکه از این میزان فرصت شغلی تعریف شده 200 هزار شغل برای روستاییان غیر مددجو و 300 هزار فرصت شغلی برای مددجویان امداد در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: تفاهم‌نامه همکاری با بانک‌ها بسته شده است

وی میزان کمک‌های مردمی به کمیته امداد در سال‌‌ جاری را تاکنون 900 میلیارد تومان برشمرد و بیان داشت: این کمک‌ها در قالب نذورات، خیرات، هبه و انواع کمک‌ها در اختیار کمیته امداد قرار می‌گیرد.

انواری در پاسخ به سئوالی درباره اینکه افزایش اعتبارات اشتغال کمیته امداد در سال‌جاری ممکن است شائبه انتخاباتی داشته باشد نیز اظهار داشت: اعتباراتی که برای توسعه اشتغال در اختیار کمیته امداد قرار می‌گیرد از طریق بانک‌ها و در قالب قرض‌الحسنه است که شورای اشتغال آن را تصویب کرده است و شائبه انتخاباتی ندارد چون کمیته امداد دستگاه سیاسی نیست.

وی در این زمینه ادامه داد: در کمیته امداد افراد و گروه‌های خاص از خدمات این نهاد بهره‌مند می‌شوند، که این افراد شامل ارامنه، زرتشتی و اهل سنت هستند و چنین برداشتی درست نیست.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره کمک‌های کمیته امداد به افراد نیازمند خارج از کشور بیان داشت: کمیته امداد در تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان، سوریه و مجمع الجزایر کومور، دفتر دارد و در صورت نیاز کمک‌هایی به این نهاد می‌کند.

انواری در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره کمک این نهاد برای ساخت مسکن مددجویان و تغییر رویکرد این نهاد نیز گفت: تغییر رویکرد کمیته امداد بر اساس مقتضیات زمان است و در سال گذشته که سال جهاد اقتصادی بود در لبیک به فرمان رهبر انقلاب 3 هزار و 200 واحد اشتغال مددجویان ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه کمیته امداد مسئول ساخت مسکن برای مددجویان نیست، افزود: تامین مسکن، کمک به ودیعه مسکن و بهسازی و بازسازی از اقداماتی است که کمیته امداد در این بخش مشارکت می‌کند.

انواری از احداث یک‌هزار و 600 واحد مسکونی برای مددجویان زلزله‌زده آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: این تعداد واحد مسکونی از کمک‌های مردمی تامین شد.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی درباره تعداد افراد ثبت‌نام شده در سامانه کمیته امداد برای اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت نیز خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه شورای اشتغال 200 هزار نفر می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند که 300 هزار نفر برای تسهیلات در این بخش ثبت‌نام کردند و نیاز است با بررسی افراد مشمول و غیرمشمول شناسایی و مشخص شوند.

انواری درباره میزان مستمری که کمیته امداد به خانواده‌ها پرداخت می‌کند، تصریح کرد: میزان مستمری از سوی قانون در قالب بودجه مشخص می‌شود و ما فقط قانون را اجرا می‌کنیم هر چند که در حال حاضر به همه خانواده‌ها مستمری یکسان و ثابت پرداخت می‌کنیم اما باید با توجه به نیاز منطقه و شرایط افراد مستمری پرداخت شود

انواری ایجاد صند.ق صدقه تلفنی را یکی دیگر از کارها و ابداعات کمیته امداد برشمرد وگفت 25 هزار تماس با این سامانه را داشتیم و راه اندازی این سیستم از طریق موبایل را نیز در دستور کار داریم

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما