در چهارمین روز از دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی ایران پروژه تثبیت بستر رودخانه تالار در محل بارفیکلا قائمشهر به بهره برداری رسید . در آئین بهره برداری از پروژه تثبیت بستر رودخانه تالار در محل بارفیکلا قنبرعلی نجفی مدیر امور منابع آب قائمشهر با تشریح نقش رودخانه تالار در تامین آب زراعی شهرستان قائمشهر و شهرستانهای مجاور آن از جمله جویبار و سوادکوه گفت : متاسفانه در سال های اخیر به علت برداشت غیر اصولی و غیر

مجاز این شاهرگ حیاتی دچار مشکلاتی از جمله افت بستر در بعضی از مناطق شدوی در ادامه افزود: سیلاب های مکرر نیز خساراتی به اراضی مجاور وارد کرده است، لذا به ناچار جهت حفظ تاسیسات تقاطعی از جمله سردهنه ها و بندهای انحرافی مسیر نیازمند به احداث سازه تثبیت می باشد که در این راستا شرکت آب منطقه ای برای حفظ بند انحرافی روستای بارفیکلا و بالارستم و انهار زراعی آن که تامین آب بیش از200 هکتار را به عهده دارد.
مدیر امور منابع آب قائمشهر اظهار کرد:  سازه تثبیت بستر بارفیکلا از ابتدا سال عملیات اجرایی آن آغاز شد و در کمتر از 11 ماه عملیات اجرایی آن به اتمام رسید و ما شاهد بهره برداری آن در این ایام مبارک هستیم.
نجفی با اشاره به مشخصات فنی این سازه گفت : طول سرریز این پروژه 60 مترو ارتفاع آن 5/1 متر از بستر رودخانه می باشد و حدود 240 متر دیواره در ساحل چپ و راست این سازه احداث شد که با بهره برداری آن حدود 2 کیلومتر از رودخانه در بالادست تثبیت و مشکلات کشاورزان در بهره برداری از منابع آب رودخانه برطرف می شود .
مدیر آب قائمشهر در پایان حجم عملیات خاکی این طرح را 34000 متر مکعب و بتن ریزی آن را 1300 مترمکعب اعلام کرد و گفت :جهت اجرای این طرح بیش از 65 تن میلگرد مصرف شده است .
در ادامه فرماندار قائمشهر از رودخانه تالار به عنوان یک فرصت برای این شهرستان یاد کرد و گفت : اگر از این فرصت درست بهره برداری نشود چه بسا ممکن است این فرصت تبدیل به تهدید بشود .
وی ضمن قدردانی از شرکت آب منطقه ای مازندران در اجرای اینگونه طرح ها ی ارزشمند گفت :بحمدا... طی سالهای اخیر سازه های تثبیت بستر بسیار خوبی در مناطق مختلف این شهرستان بر روی رودخانه تالار و سیاهرود احداث شده که این امر رضایت مردم منطقه بخصوص مجاورین و حاشیه نشینان رودخانه را در پی داشته است و در مواقع بروز سیلاب تا حدود زیادی از خسارات سیل جلوگیری بعمل می آورد .

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما