سمینار آموزشی بررسی مزایا ومعایب استفاده از پلی استایرن در صنعت ساختمان و اثرات زیست محیطی آن با حضور شهردار ساری مهندس خاوری نژادرئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و جمعی از مهندسین و اعضا هیات علمی دانشگاهها ی مازندران در ساری برگزار شد.

ساری-لیلا ناطقی-خبرنگار مازنا:

سالهاست که از استفاده تیرآهن بلژیکی در ساختمان سازی می گذردو هر روزه وسایل و ابزارو امکانات جدیدی در ساختمان سازی به کار میرود و دگر گونیهای جدیدی در صنعت ساختمان اتفاق می افتد والبته صرفه اقتصادی مسائلی است که یک  سازنده رعایت میکند. تا کجا باید سر جلو تکنولوژی پایین آوریم استفاده از کدام تکنولوژی جدید را باید استفاده کرد؟

سمینار آموزشی بررسی مزایا ومعایب استفاده از پلی استایرن در صنعت ساختمان و اثرات زیست محیطی آن با حضور شهردار ساری مهندس خاوری نژادرئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و جمعی از مهندسین و اعضا هیات علمی دانشگاهها ی مازندران در ساری برگزار شد.در این مراسم که به استفاده صحیح از پلی استایرن اختصاص داشت مطالب ارزشمندی ارائه گردید تا خطرات صنعت ساختمان سازی به حداقل برسد.

ـ تشويق حرفه ايي سازي و ايجاد بستر مناسب براي سرمايه گذاري و انبوه سازي مسكن زمينه فعاليتهاي انبوه سازي  با هدف ارتقاي كيفيت توليد مسكن و حفظ منافع ملي  ترويج سياستهاي ملي مسكن و بهينه سازي،انبوه سازي،ارزان سازي،گسترش فن آوري نوين و افزايش كيفيت ساخت در توليد مسكن ـ انتقال تجربيات انبوه سازان از طريق ارتباط اعضاي صنف با يكديگر ـ دفاع از حقوق اجتماعي و حيثيت حرفه ايي انبوه سازان و سرمايه گذاران مسكن و ارائه مشكلات و نقطه نظرات انجمن صنفي به دستگاههاي اجرايي ذيربط و مشاركت در تدوين سياستها و آين نامه هاي اجرايي بخش مسكن با رعايت حقوق بهره برداران مسكن باعث شده است تا در استفاده از مصالح دقت بیشتری به کار رود کمیته آموزش انجمن صنفی انبوه سازان وسازندگان مسکن  ساختمان مازندران یک دوره بررسی استفاده از پلی استایرن و اثرات زیست محیطی آن بررسی شددر این جلسه مهندس قدسی  ،دکتر جلالی،مهندس عابد پور ،مهندس نیازی از تولید کنندگان پلی استایرن،مهندس پریش،هرکدام به ایراد سخن پرداخته و با توجه به تخصص خود در مورد این محصول اطلاعاتی را به سمع شرکت کنندگان رساندند که خلاصه این مطالب وجمع بندی آن را در اختیار خوانندگان می گزاریم.

پلی استایرن، پلیمری است که از مونومر استایرن ساخته شده است، هیدروکربن مایعی که در واقع یکی از مشتقات نفتی است. در دمای اتاق، پلي استايرن به صورت جامد و البته انعطاف پذیر است ولی در دماهای بالاتر می تواند ذوب شده و به صورت قالب هایی درآید.استایرن یک مونومر آروماتیک است، بنابراین پلی استایرن هم یک مونومر آروماتیک است. • مقاومت مكانيكي لازم:

حداقل مقاومت بلوكهاي توليدي در برابر بارهاي حين اجرا بايد برابر با 200 كيلوگرم به ازاي هر 30 سانتي متر طول بلوك باشد. اين بار بايد در نواري به عرض حداكثر 7 سانتي متر در وسط بلوك اعمال شود. تذكر: آزمايشها نشان مي دهند كه به علت تفاوتهاي موجود در مواد اوليه و فرآيند توليد، چگالي دقيقي براي كسب مقاومت مذكور در فوق نمي توان مشخص كرد. معهذا به عنوان يك راهنماي كلي انتظار مي رود كه درصورت توليد مناسب، بلوك سقفی با عرض 50 و ارتفاع 25 سانتي متر با دانسيته حدود (kg / m ^ 3 )13 14 مقاومت مورد نظر كسب شود.
• مشخصات ظاهری:

بلوک ها بايد داراي ظاهر سالم و يكپارچه باشند. سطح بلوك بايد نسبتا صاف باشد و بين دانه هاي پلي استايرن فاصله مشخص ظاهري وجود نداشته باشد. لازم است تا نام توليد كننده، كند سوز بودن محصول و چگالي متوسط آن بر روي تمام بلوكهاي توليدي كارخانه حك يا چاپ شود.

• عايق داخل پانلها :

این دو سطح مشبك فولادي ماده عايقي از جنس پلي استايرن كند سوز  گريد Fو يا عايق هاي شناخته شده ديگر با ضخامت هاي مناسب قرار دارد كه كاربرد اين عايقها در جلوگيري از تبادل حرارت و برودت و صدا به تناسب موقعيت ساختمان – عملكرد خوبي دارد و در آزمايشات انجام شده بر روي يك قطعه پانل كه شرايط مناسب ساخت و نصب و بتن پاشي را گذرانيده باشد نشان داده است كه ديورا 10 سانتي متري ( شبكه 5/7 با عايق 6 سانتي متري پلي استايرن و اندود سيماني طرفين ) معادل 60 سانتي متر ديوار آجررآورده عايق كاري صلبي عموماً با سطح مقطع مستطيل و با ضخامتي كه به طور قابل توجهي كوچكتر از عرض آن نیست، مي باشد، پلي استايرن از گرانول هاي سبك ساخته شده، كه به دليل هزينه پايين، وزن كم، زمان كم، ضريب هدايت حرارتي پايين و مزاياي جذب انرژي و صدا و ساير مزايا كه ذكر خواهند شد، در سطح جهاني مورد استفاده و توجه قرار گرفته است.

مزایای استفاده از بلوک پلی استایرن در ساختمان :

سبکی سقف به میزان 15 تن در 100 m2
کاهش تعداد تیرچه
کاهش حجم بتن
کم هزینه بودن
سرعت بیشتر در اجرا
عایق صدا ، رطوبت و بهینه سازی مصرف سوخت گرمایی و سرمایی
عبور آسان تر لوله های آب ، فاضلاب ، برق و تلفن
حمل ونقل آسان بدلیل سبکی
مقاوم در برابر آتش سوزی (غیر قابل اشتعال)
کاهش زمان ساخت سقف از 4 ماه به 10 روز بدون ضایعات سیمانی و بتونی
کاهش 30% از آهن آلات مصرفی
دارای ابعاد مختلف طبق سفارش مشتری
به خاطر انعطاف پذیری و دانه بندی خاص ، مقاوم در برابرو زلزله عدم ایجاد آوار
کاربردی فراگیر در صنایع غذایی وبهداشتی
مناسب برای تمامی شرایط آب و هوایی
بهترین جایگزین بلوک های سفالی در سقف های تیرچه بلوک

در ايران نه تنها اين نوع از مصالح ساختماني بلكه تعداد بي شماري از مصالح ساختماني مورد استفاده قرار مي گيرد كه از استانداردهاي اجباري برخوردار نيستند و همچنان در ساختمان سازي به كار مي روند.


جالب اينكه اين بلوك ها برخلاف تصور و ذهنيت برخي از كارشناسان، به دليل يكپارچه نبودن در برابر ضربه كوبه اي اثرات مثبت ندارند و بر عكس در تقويت صدا اثرگذار خوبي دارند و استفاده از انواع معمولی پلی استایرن در
ساختمان مجاز نیست.


 -  
بر خلاف تصور عمومی،انواع دیرسوز بلوک پلی استایرن نیز در صورت برخورد مستقیم با آتش مشتعل می شوند و می توانند به گسترش حریق کمک کنند.بنابراین برای حفظ از بلوک سقفی پلی استایرن و جلوگیری از برخورد مستقیم هرگونه شعله احتمالی با بلوک لازم است که زیر سقف به وسیله مناسب می توان موارد زیر را نام برد:اندود گچ یا پوشش های پایه گچی محافظت کننده در برابر آتش به ضخامت حداقل 5/1 سانتی متر به نحو مناسب و مستقل از بلوک به سقف سازه مهار شده باشد.

 -
بلوک سقفی بلوک پلی استایرن در دمای 95 درجه سانتی گراد به سرعت جمع می شود. بنابر این اتصال مستقیم اندود یا پوشش به بلوک پلی استایرن یا هر شکل هندسی ( اعم از معمولی یا دارای انواع شیار) به تنهایی و بدون استفاده از اتصالات مکانیکی به هیچ وجه صحیح نبوده و خطرناک است.حتماً باید از اتصالات مکانیکی مهار شده به کار برد. ضوابط فني پيشنهادي مركز تحقيقات ساختمان و مسكن براي استفاده از بلوك سقفي پلي استايرين منبسط شده در ساختمان بلوك هاي پلي استايرين سقفي در صورتي عملكرد مناسب و قابل قبول خواهند داشت كه مواردي از قبيل ايمني در برابر آتش، رواداري هاي ابعادي، مقاومت مصالح (كه مي تواند با دانسيته مصالح ارتباط داشته باشد ) و شكل هندسي مناسبي در آن رعايت شده باشد.

الزامات ايمني در برابر آتش استفاده از انواع معمولي ( قابل اشتعال ) بلوك پلي استايرين منبسط شده ممنوع بوده و تنها استفاده از انواع كند سوز شده ( fire retarded ) مجامي باشد. با توجه به نتايج آزمايشهاي انجام شده، اتصال مستقيم اندود به بلوك با هر شكل هندسي ( اعم از معمولي يا داراي انواع شيار ) به هيچ وجه مجاز نبوده و ضرورتا بايد از اتصالات مكانيكي مهار شده به تيرها و تيرچه ها ( نظير سيستم رابيتس ) استفاده شود.در صورت وجود هر گونه ديوار مقاوم حريق در ساختمان ( مانند ديوار بين آپارتمانها در مجموعه هاي مسكوني )، اين ديوارها بايد از لايه بلوكهاي پلي استايرن عبور كرده و تا زير سقف سازه اي ( يعني زير تيرچه يا بتن ) امتداد داشته باشند يا به طور مناسب از مصالح حريق بند استفاده شود،به گونه اي كه بلوك هاي پلي استايرن در اين قسمت بين دو فضاي مجاور پيوستگي نداشته باشند و از گسترش حريق احتمالي بين دو فضايي كه به وسيله ديوار مقاوم حريق جدا شده اند، جلوگيري گردد.انبار كردن بلوكها در كارگاه ساختماني: توصيه مي شود كه بلوكهاي پلي استايرن منبسط شده در محل كارگاه ساختماني به دور از هر گونه مواد قابل اشتعال (نظير رنگها، حلالها يا زباله هاي قابل اشتعال ) نگهداري شوند.محل نگهداري بايد به گونه اي باشد كه از احتمال ريزش يا تماس براده هاي داغ يا جرقه هاي ناشي از جوشكاري يا هر گونه شيء داغ ديگر با بلوكها در كارگاه ساختماني پيشگيري شود. توصيه مي شود كه محل انبار اصلي بلوكها حتي الامكان به دور از محل کار ویا آتش باشد.
رعایت پخی در دو لبه فوقانی به ارتفاع و قاعده 5 سانتی متر به منظور تسهیل بتن عبور بتن به داخل تیرچه ها ضروری است.

 بلوک ها باید دارای ظاهر سالم و یکپارچه باشند.سطح بلوک باید نسبتاً صاف باشد و بین دانه های پلی استایرن فاصله مشخص ظاهری وجود نداشته باشد.

10- تعیین طول بلوک ها و تقسیم بندی آنها روی پلان سقف ها باید به گونه ای باشد که حداقل طول برش خورده 30 سانتی متر محدود شود.استفاده از بلوک با طول کمتر از 30 سانتی متر در سقف مجاز نیست پس از به کار گیری این مواد در سقف باید از سقف دوم و یا گچ استفاده شود تا به راحتی قابل اشتعال نباشد..

 به همگان توصیه می شود تهیه بلوک های پلی استایرن از کارخانجات دارای گواهینامه فنی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن صورت گیرد.این کارخانجات ملزم به ارایه محصول مهردار با ارایه مشخصات فنی هستند.

 رعایت مشخصات فنی مذکور توسط مراجع قانونی الزامی شده است و عدم رعایت آنها می تواند ایمنی جانی و مالی شهروندان را با خطر مواجه نماید.بدیهی است که مجریان ساختمان و مهندسین ناظر در مورد رعایت نکات ایمنی مذکور در فوق مسول بوده و انتظار می رود بر رعایت آنها به نحو شایسته نظارت نمایند.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما