"توصیه های فنی در خصوص کاشت نهال انار"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به منظور کاشت نهال انار، رعایت و بکارگیری نکات و توصیه های فنی کارشناسی در این خصوص ضروری است که کاشت قلمه در زمین اصلی به عنوان رایج ترین و سریع ترین روش تکثیر نهال های انار، انتخاب قلم ها از بین شاخه های 2 تا 3 ساله، تهیه قلمه های دارای رنگ روشن و از قسمت جنوب درخت و طول قلم ها بین 30 تا 40 سانتی متر و قطر آنها بین 1 تا 3 سانتی متر از جمله این توصیه ها و نکات می باشند.
همچنین زمان تهیه قلمه همزمان با موقع کاشت و از شروع فصل خواب تا قبل از شروع ظهور جوانه های درختان بوده و قلم ها را باید طوری کاشت که 5 تا 7 سانتیمتر از آن بیرون از خاک باشد.
گفتنی است برای کاشت قلم ها باید 2 تا 3 قلم را به طور مورب داخل چاله ها قرار داد و فاصله بین ردیف ها حدود 2 تا 4 متر و فاصله چاله ها روی ردیف ها 2 تا 3 متر باشد.
در ضمن کاشت قلمه در خزانه در نیمه دوم اسفند ماه، در کرت های کوچک 10 تا 20 متر مربع و به عمق 30 تا 50 سانتی متر به صورت جوی و پشته به فاصله 50 سانتیمتر و قلمه ها به فاصله 25 تا 30 سانتیمتر روی ردیف کاشته می شود.
لازم به ذکر است 2 سال پس از اجرای عملیات داشت، شامل آبیاری و دفع علف های هرز، نهال های ریشه دار شده باید به زمین اصلی انتقال داده شود.
همچنین فواصل کاشت نهال ها در زمین اصلی بر حسب شرایط اقلیمی، واریته، نوع هرس متغیر بوده و به ابعاد 3 در 4 متر و یا 3 در 5 متر توصیه می گردد.
 
*****************************************************
"تولید بیش از 203 تن قارچ خوراکی در شهرستان آمل"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل، از تولید بیش از 203 تن قارچ خوراکی در این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سید مرتضی امینی طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق افزود : در سال زراعی جاری بیش از 4/203 تن قارچ خوراکی از انواع دکمه ای و صدفی از سوی تولید کنندگان و بهره برداران شهرستان آمل تولید و به بازار مصرف عرضه گردیده است.
او تصریح نمود : از این میزان قارچ تولیدی، 9/197 تن به قارچ خوراکی دکمه ای اختصاص داشته که توسط شرکت پیام برکت رینه لاریجان، مرکز فنی و حرفه ای و 4 نفر از بهره برداران این شهرستان در زمینی به مساحت 2566 متر مربع در 19 سالن و طی 2 الی 5 دوره زمانی پرورش و به تولید رسیده است.
وی افزود : قارچ صدفی تولیدی نیز به مقدار 5/5 تن بوده که توسط مرکز فنی و حرفه ای شهید مدنی و یکی از بهره برداران این شهرستان در سطح 250 متر مربع و در 4 سالن با طی 4 الی 6 دوره زمانی پرورش و به تولید رسیده و به بازار مصرف عرضه گردید.
 
****************************************************
"پرداخت بیش از 23060 میلیون ریال تسهیلات از محل کارگروه توسعه بخش کشاورزی به متقاضیان طرح های کشاورزی شهرستان محمود آباد"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، بهرام مهدوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمود آباد طی گفتگویی در خصوص ارائه تسهیلات به متقاضیان طرح های بخش کشاورزی این شهرستان از محل کارگروه توسعه بخش کشاورزی اظهار داشت : با تلاش و پیگیری این مدیریت در سال جاری تاکنون بیش از 84 طرح با 40420 میلیون ریال اعتبار در کارگروه توسعه بخش کشاورزی این شهرستان مصوب شد که برای 82 طرح مبلغ 23060 میلیون ریال تسهیلات پرداخت گردیده و اشتغالزایی 107 نفر را فراهم نموده است.
او در ادامه افزود : از مجموع طرح های فوق، در بخش باغداری 28 نفر برای دریافت 1792 میلیون ریال به بانک عامل معرفی و به 14 نفر مبلغ 917 میلیون ریال تسهیلات پرداخت گردید.
وی با اشاره به اینکه تعداد 9 نفر برای دریافت 9000 میلیون ریال در بخش گلخانه به بانک عامل معرفی که به تعداد 2 نفر به مبلغ 400 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد افزود : در بخش مکانیزاسیون نیز 54 نفر برای دریافت مبلغ 16890 میلیون ریال معرفی که به 27 نفر آنان 7928 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.
وی در پایان از معرفی 2 نفر برای دریافت مبلغ 3400 میلیون ریال در بخش صنایع کشاورزی به بانک عامل خبر داد و افزود : به یک نفر مبلغ 500 میلیون تسهیلات پرداخت گردید.
 
****************************************************
"تأمین و توزیع بیش از 68 هزار تن انواع کود شیمیایی در استان مازندران"
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان مازندران از تأمین و توزیع بیش از 68 هزار تن انواع کود شیمیایی از آغاز سال جاری تا کنون در بخش کشاورزی این استان خبر داد. مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان مازندران از تأمین و توزیع بیش از 68 هزار تن انواع کود شیمیایی از آغاز سال جاری تاکنون در بخش کشاورزی این استان خبر داد.
محمد غلامی طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : از مجموع 68455 تن کود شیمیایی توزیع شده در طی مدت زمان فوق در استان مازندران، 46473 تن از نوع ازته، 18676 تن فسفات و 3306 تن نیز از نوع سولفات پتاسیم بوده است.
او تصریح نمود : کودهای تأمین شده بر اساس نیاز بخش کشاورزی استان مازندران در سطح استان توزیع گردید.
غلامی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه توزیع هوشمند نهاده های کشاورزی در سطح  استان مازندران همزمان با سراسر کشور افزود : این سیستم می تواند با پایش خدمات ارائه شده، به اشخاص و گروه های مختلف بخش کشاورزی، تمامی خدمات ارائه شده از مرحله تأمین، حمل و توزیع تا مصرف نهاده ها ز جمله کود شیمیایی را کنترل کرده و اثرگذاری قابل قبولی داشته باشد.
او در پایان گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 2700 تن انواع بذر گندم از ارقام اصلاح شده بین کشاورزان گندمکار استان مازندران برای سال زراعی جاری توزیع گردید.
 
*****************************************************
"برگزاری کارگاه آموزشی ترویجی هرس مرکبات در شهرستان قائمشهر"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر از برگزاری کارگاه آموزشی ترویجی هرس مرکبات در روستای افراء این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر از برگزاری کارگاه آموزشی ترویجی هرس مرکبات در روستای افراء این شهرستان خبر داد.
علی درویش نیا طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : این کارگاه آموزشی در راستای ادامه توسعه باغداری نوین با شرکت بیش از 25 نفر از بهره برداران در روستای افراء حوزه مرکز جهاد کشاورزی بالاتجن این مدیریت برگزار گردید.
او با اشاره به ضرورت برگزاری این کارگاه آموزشی و اهمیت انجام هرس مرکبات خاطر نشان ساخت : هرس مرکبات اثرات مثبتی در روند رشد متعادل و متقارن درخت و بهبود عملکرد وضعیت باغداری مرکبات خواهد داشت.
او تصریح نمود : در طی برگزاری این کلاس ها و کارگاه های آموزشی، بهره برداران می توانند در فضای صمیمی و چهره به چهره با کارشناسان به طرح سوالات و بحث و تبادل نظر پرداخته و از تجربیات یکدیگر استفاده کنند.
وی در پایان گفت : در این کارگاه آموزشی ضمن پرسش و پاسخ و طرح مباحث نظری پیرامون انواع هرس و زمان های مختلف آن توسط مدرس دوره،  آموزش عملی هرس برای درختان مرکبات در سنین مختلف انجام شد.
 
*****************************************************
"صدور 103 فقره پروانه تأسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی مازندران"
طی نه ماهه سال جاری از سوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تعداد 103 فقره پروانه تأسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی به ظرفیت 498165 هزار تن، 57 فقره مجوز بهره برداری به ظرفیت 118246 هزار تن و 36 فقره مجوز توسعه به ظرفیت 205793 هزار تن صادر گردید.
گفتنی است از مجموع مجوزهای صادره در مدت زمان فوق، 25 فقره به صدور پروانه تأسیس به ظرفیت 227777 هزار تن، 3 فقره پروانه بهره برداری به ظرفیت 29620 هزار تن و 4 فقره مجوز توسعه به ظرفیت 12840 هزار تن مربوط به صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش دام و طیور، 27 فقره پروانه تأسیس به ظرفیت 84028 هزار تن، 36 فقره پروانه بهره برداری به ظرفیت 51926 هزار تن و 29 فقره مجوز توسعه به ظرفیت 179343هزار تن به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی بخش زراعی و 51 فقره پروانه تأسیس به ظرفیت 186360 هزار تن، 18 فقره به صدور پروانه بهره برداری به ظرفیت 36700 هزار تن و 7 فقره مجوز توسعه به ظرفیت 26450 هزار تن به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی بخش باغی اختصاص داشته است.
 
*****************************************************
"افتتاح و بهره برداری از 2 پروژه دامی در بخش بلده شهرستان نور"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نور از افتتاح و بهره برداری از 2 پروژه دامی این شهرستان در ایام ا... دهه فجر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عارف سالاریان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نور از افتتاح و بهره برداری از 2 پروژه دامی این شهرستان در ایام ا... دهه مبارک فجر خبر داد.
وی طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق تصریح نمود : این پروژه ها با حضور فرماندار شهرستان نور، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان، بخشدار، جمعی از مسئولین این شهرستان و ... مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.
ایشان بیان داشت : مرغداری شرکت تعاونی ممتاز جوجه با ظرفیت 20000 قطعه و با اشتغالزائی 5 نفر به صورت دائم با بیش از 150 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات کار گروه توسعه بخش کشاورزی و 300 میلیون تومان تسهیلات از بانک تعاون مورد افتتاح و به بهره برداری رسید.
وی همچنین از افتتاح پروژه پرواربندی 200 رأسی بره با اشتغالزایی 4 نفر به صورت دائم در روستای یوش از توابع بخش بلده شهرستان نور خبر داد که به این واحد تولیدی مبلغ 130 میلیون تومان از محل کارگروه توسعه بخش کشاورزی تسهیلات اعطاء گردید.
سالاریان در ادامه از فعالیت 9 واحد مرغ گوشتی و 3 واحد مرغ مادر گوشتی با ظرفیت تولید 170 هزار قطعه در بخش بلده شهرستان نور خبر داد و تولید گوشت سفید شهرستان را 15 الی 14 هزار تن در سال اعلام کرد.
وی در پایان تولید گوشت قرمز در این شهرستان را 6000 تن در سال اعلام داشت و افزود : بخش بلده شهرستان نور با حدود 180 هزار واحد دامی نقش بسزائی در تولید آن دارد.
 
*****************************************************
"افتتاح و بهره برداری از طرح آزمایشگاه در دامپزشکی شهرستان قائمشهر"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به مناسبت گرامیداشت ایام ا... دهه مبارک فجر، یک طرح آزمایشگاه دامپزشکی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و ... با 600 میلیون ریال اعتبار در شهرستان قائمشهر مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.
علی درویش نیا مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : با افتتاح و بهره برداری این طرح برای 12 نفر ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم گردیده است.
او با بیان اینکه در  این آزمایشگاه دامپزشکی آزمایشات میکروبی، قارچی، انگلی و سرولوژیکی و ... در جهت حفظ سلامت و افزایش تولید شیر و گوشت سفید و قرمز جامعه مصرف عرضه می گردد، تصریح نمود : افتتاح این طرح موجب افزایش توان اقتصادی بهره بردار و تولید کننده شده و سلامت جامعه را حفظ می نماید.
وی در بخش دیگر از سخنانش افزود : در راستای اشتغالزایی مولد و تأمین بهداشت و سلامت جامعه مصرف کننده شیر و گوشت قرمز تولیدی، مجریان طرح های احداث و تجهیز کلینیک دامپزشکی این شهرستان از محل اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی، برای دریافت بیش از 4500 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به بانک عامل معرفی گردیدند.
دبیر کار گروه توسعه بخش کشاورزی شهرستان قائمشهر با بیان اینکه طرح های معرفی شده به بانک برای اشتغالزایی 17 نفر در نظر گرفته شده تصریح نمود : از محل تسهیلات فوق یک طرح در ایام ا... دهه مبارک فجر مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.
 
*****************************************************
"برگزاری بیش از 30 دوره آموزشی مهارتی ویژه مددکاران ترویجی بخش کشاورزی استان مازندران"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، بیش از 30 دوره آموزشی مهارتی ویژه مددکاران ترویجی بخش کشاورزی در اسفندماه سال جاری در این استان برگزار می گردد.
مرتضی مس شناس سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی مازندران طی گفتگویی با اشاره به مطلب بالا افزود : با توجه به اهمیت و ضرورت توانمندسازی و ارتقاء سطح دانش و بینش فنی نیروی انسانی بخش کشاورزی و نقش آن در توسعه کمی و کیفی تولیدات کشاورزی، بیش از 30 دوره آموزشی ترویجی ویژه مددکاران ترویجی در اسفند ماه سال جاری در استان برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینکه این دوره ها، مرحله دوم آموزش مهارتی (ویژه مددکاران ترویجی) بوده که به استناد دستورالعمل معاونت آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، بصورت دوره های آموزشی مهارتی پودمانی در قالب توافقنامه طرح مشترک مدیریت هماهنگی ترویج و مجتمع آموزش جهاد کشاورزی مازندران و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های قائمشهر، جویبار، سوادکوه، بابلسر، فریدونکنار، آمل، محمودآباد، نور، نوشهر، چالوس، عباس آباد، تنکابن و رامسر در اسفند ماه امسال در محل مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی این شهرستان ها برگزار می گردد افزود : پرورش مرکبات (هرس و تولید نهال سالم مرکبات و ...)، آفات و بیماریهای مرکبات، پرورش زنبور عسل (اصلاح نژاد)، پرورش گیاهان سیاه ریشه و آفات و بیماری های گیاهان سیاه ریشه، پرورش گل و گیاهان زینتی، زراعت برنج، بهداشت و بیماری های دام، پرواربندی گوساله، کارآفرینی، بهداشت و بیماری های مشترک دام و انسان و ... برخی از عناوین این دوره ها می باشند.
 
*****************************************************
"اجرای حکم قلع و قمع 4 بنای غیرمجاز در اراضی کشاورزی شهرستان جویبار"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار از قلع و قمع 4 بنای غیر مجاز در اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سلیمان حاتم نژاد طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : در راستای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و نظر به عدم توجه برخی افراد نسبت به احداث بناهای غیر مجاز، پس از طرح دعوی از سوی این مدیریت و صدور آراء از سوی محاکم قضایی، 4 بنای غیر مجاز محکوم به قلع و قمع بناهای احداثی شدند.
لازم بذکر است این حکم با حضور نماینده دادستان استان، مدیر امور اراضی استان، نماینده دادستان و مأموران نیروی انتظامی شهرستان جویبار و ... اجراء گردید.
 
*****************************************************
"صادرات 300000 گلدان انواع گل و گیاه زینتی و باغچه ای از شهرستان چالوس به کشور عراق"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چالوس از صادرات 300000 گلدان انواع گل و گیاه زینتی و باغچه ای این شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون به کشور عراق خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، یزدانقلی خزائی پول مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چالوس از صادرات 300000 گلدان انواع گل و گیاه زینتی و باغچه ای شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون به کشور عراق خبر داد.
وی در این باره افزود : این تعداد گل و گیاه زینتی و باغچه ای شامل، شمشاد طلائی، تویا آمریکائی، ژاپنی کاو، شمشاد توپی و ... است که ارزش ریالی کل صادرات انجام شده بالغ بر 70 میلیارد ریال می باشد .
 
*****************************************************
"افتتاح و بهره برداری از طرحهای زیربنایی و خدماتی بخش کشاورزی شهرستان بابل"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به مناسبت گرامیداشت ایام ا... دهه مبارک فجر دو پروژه خدماتی و زیربنایی آبیاری تحت فشار در روستای کلمدان و کلینیک گیاهپزشکی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و ... مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.
مسعود غلامی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق افزود : در سال جاری حدود 600 هکتار از اراضی باغی 412 بهره بردار این شهرستان با بیش از 25 میلیارد ریال اعتبار به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز گردید که 85 درصد آن بلاعوض و دولتی و 15 درصد نیز از سهم خودیاری باغداران هزینه گردیده است.
وی با بیان اینکه منبع تأمین اعتبار این پروژه ها از صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی بود، افزود : با احتساب پروژه کلینیک گیاهپزشکی بالغ بر 26 میلیارد ریال اعتبار جهت اجرای این پروژه ها هزینه شده است.
 
*****************************************************
"برگزاری برنامه روز انتقال یافته های تحقیقاتی دام سنگین در شهرستان سوادکوه"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به منظور ارتقاء سطح آگاهی و دانش فنی بهره برداران بخش کشاورزی و در راستای فعالیت های مشترک ترویج و تحقیقات، روز انتقال یافته های تحقیقاتی دام سنگین تحت عنوان «پرورش گاوهای شیری، بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو» با حضور محققین بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران، جمعی از کارشناسان مدیریت امور دام و ترویج این سازمان و شهرستان های ساری، قائمشهر، بابل، جویبار و سوادکوه و دامداران این شهرستان ها در روستای آهنگرکلا شیرگاه شهرستان سوادکوه برگزار گردید.
در این برنامه اصغر خدادادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه طی سخنانی در خصوص نقش و اهمیت ترویج و تحقیقات در ارتقاء سطح دانش و آگاهی فنی و کاربردی بهره برداران مطالبی را بیان داشت.
در ادامه دکتر نصرا... واحدی عضو هیئت علمی بخش تحقیقات کشاورزی و مهندس رضا رضایی کارشناس بخش تحقیقات علوم دامی در خصوص بیماری تب خونریزی دهنده کریم کنگو، بیماری مشترک بین انسان و دام و پرورش گاوهای شیری (روش های از شیر گیری گوساله) مطالبی را برای حاضرین ارائه نمودند.
 
*****************************************************
"صدور 29 فقره پروانه تأسیس واحدهای مکانیزاسیون کشاورزی در استان مازندران"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از سوی این سازمان در نه ماهه سال جاری تعداد 29 فقره پروانه تأسیس واحدهای مکانیزاسیون کشاورزی به ظرفیت 71165 هزار تن و یک فقره پروانه بهره برداری به ظرفیت 2867 هکتار صادر گردید.
لازم به ذکر است از مجموع مجوزهای صادر شده پروانه تاسیس در طی مدت زمان فوق به ظرفیت 52040 هزار تن به بخش زراعی، 8745 هزار تن به بخش باغی و 10380 تن به بخش دامی اختصاص دارد.
همچنین از مجموع ظرفیت پروانه بهره برداری واحدهای مکانیزاسیون کشاورزی، 1600 هکتار به بخش زراعی، 567 هکتار به باغی و 700 هکتار به بخش دامی مربوط می باشد.
 
*****************************************************
"برگزاری جلسه ساماندهی و استقرار شرکت های خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی کشاورزی در شهرستان میاندرود"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندرود از برگزاری جلسه ساماندهی و استقرار شرکت های خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی کشاورزی در این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سید شبر موسوی طی گفتگویی با اشاره به اینکه با حضور اعضا کمیته استانی استقرار شبکه شرکت های خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی کشاورزی، جلسه‌ای در خصوص ساماندهی و استقرار شرکت های خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی کشاورزی در شهرستان میاندرود در محل این مدیریت برگزار گردید افزود : در این جلسه نحوه کارسپاری بر اساس توان شرکت های خدمات مشاوره ای با نظارت کارشناسان این مدیریت بر حسن انجام فعالیت های شرکت های فوق مورد بحث و بررسی و تاکید قرار گرفت.
او در پایان از استقرار دو شرکت خدمات مشاوره ای فنی و مشاوره ای کشاورزی و فعالیت 18 نفر کارشناس ناظر زراعت های کلزا، گندم و حفظ نباتات این شرکت ها و مراحل استقرار یک شرکت خدمات مشاوره ای دیگر در این شهرستان خبر داد.
 
*****************************************************
"تخصیص بیش از 47095 میلیون ریال اعتبار کارگروه توسعه بخش کشاورزی به بخش دام و طیور شهرستان جویبار"
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار، از تخصیص بیش از 47095 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی به بخش دام و طیور این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سلیمان حاتم نژاد طی گفتگویی با اشاره به مطلب فوق افزود : با توجه به تخصیص بیش از 47095 میلیون ریال اعتبار از سوی کارگروه توسعه بخش کشاورزی (استانی و شهرستانی) به بخش دام و طیور این شهرستان، تاکنون 20 بهره بردار جهت احداث گاوداری شیری و پرواربندی، احداث مرغداری گوشتی و مادر گوشتی، بهسازی دامداری کوچک روستایی و توسعه زنبورستان به بانک عامل معرفی گردیدند.
او تصریح نمود : خوشبختانه تاکنون مبلغ 36595 میلیون ریال از این اعتبارات جذب گردیده است.
حاتم نژاد در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به ابلاغ و تخصیص سرمایه گردش، از معرفی کشاورزان زراعت گندم و جو شهرستان جویبار برای دریافت مبلغ 470 میلیون ریال در سطح حدود 190 هکتار (به ازای هر هکتار 6 میلیون ریال) به عاملیت بانک کشاورزی خبر داد.
 
*****************************************************
"برگزاری کارگاه آموزشی بهره وری ماشین آلات کشاورزی، مصرف بهینه آب، سموم و ترویج استفاده از کودهای آلی و زیست محیطی در شهرستان آمل"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به منظور ارتقاء دانش و آگاهی مدیران عامل و اعضاء هیئت مدیره شرکت های تعاونی تولید روستایی و ... یک دوره کارگاه آموزشی با موضوع بهره وری ماشین آلات کشاورزی، مصرف بهینه آب، سموم و ترویج استفاده از کودهای آلی و زیست محیطی با حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی و سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل، مدیران عامل و اعضاء هیئت مدیره شرکت های تعاونی تولید روستایی استان، کارشناسان مرتبط و ... در محل سالن اجتماعات اداره تعاون روستایی شهرستان آمل برگزار گردید.
در این کارگاه آموزشی یحیی ابطالی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران و یکی از مدرسین این دوره طی سخنانی با اشاره به بیاناتی از حضرت امام (ره) اظهار داشت : اگر امروز کشاورزی ما، کشاورزی سالم و متعهدانه باشد و کوشش کنیم در راستای خودکفایی محصولات کشاورزی و تأمین غذای سالم مردم حرکت کنیم، به قطع وابستگی به بیگانگان نائل می شویم.
او با اشاره به مسائل و مشکلات و مضرات ناشی از کاربرد آفت کش ها و سموم افزود : ایجاد مقاومت آفت نسبت به آفت کش ها و عوارض زیست محیطی از جمله مشکلات مهم ناشی از کاربرد آفت کش ها می باشد.
وی با ذکر اهمیت مدیریت تلفیقی و انبوهی آفات (IPM)، تشخیص درست عامل خسارت زا، شناخت بیولوژی، مراحل حساس و آسیب پذیری خسارت زا، انتخاب آفت کش های مناسب و سمپاش مناسب، انتخاب زمان مناسب کاربرد آفت کش ها و شرایط جوی، استفاده از حجم مناسب محصول و مواد افزودنی، به هم زدن سموم و کودها و توسعه مکانیزاسیون را از عوامل موثر در مصرف بهینه و صحیح سموم  بر شمرد.
گفتنی است این کارگاه آموزشی با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، اداره تعاون روستایی و اتحادیه تعاونی تولید روستایی شهرستان آمل برگزار گردید.
 
*****************************************************
"صادرات 28 میلیون دلاری محصولات شیلاتی از استان مازندران به خارج از کشور"
مدیر کل شیلات مازندران از صادرات بیش از 28 میلیون دلاری محصولات شیلاتی از استان مازندران به خارج از کشور در ده ماهه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن حبیب نژاد طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود : تا پایان دی ماه سال جاری بیش از 7362 تن ماهی به ارزش بالغ بر 28 میلیون دلار به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر گردید.
وی این محصولات شیلاتی را شامل، 7125 تن انواع ماهی پرورشی تازه به ارزش 27 میلیون و 966 هزار دلار، 156 کیلوگرم خاویار پرورشی به ارزش 136 هزار دلار، 221 تن ماهی منجمد کیلکا به ارزش 177 هزار دلار و 17 تن گوشت ماهی خاوریاری پرورشی به ارزش 204 هزار دلار عنوان داشت.
او با اشاره به اینکه ارزش کل محصولات شیلاتی صادراتی استان به خارج از کشور در ده ماهه امسال بالغ بر 28 میلیون دلار می باشد افزود : این محصولات از شهرستان های ساری، بابل، بهشهر و آمل به کشورهای امارات، عراق، آذربایجان و ترکمنستان، فرانسه، آلمان و سوئیس صادر گردید.
او در پایان تصریح نمود : برنامه امسال صادارت محصولات شیلاتی استان، 3780 تن بوده که با توجه به آمار ارائه شده نه تنها برنامه فوق محقق شده بلکه فراتر از آن صادرات محصولات شیلاتی داشته ایم.
 
*****************************************************
"نرخ انواع برنج های تولیدی استان مازندران در هفته منتهی به 21 بهمن سال جاری"
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، میانگین قیمت عمده فروشی انواع برنج های تولیدی استان مازندران به تفکیک ارقام محلی و پر محصول در کارخانه ‌های شالیکوبی استان در هفته منتهی به 21 بهمن ماه امسال بشرح ذیل می‌باشند :  انواع طارم محلی بین 50000 - 47000 ریال، طارم هاشمی 49000   45000 ریال، بی نام 47000  - 43000 ریال، خزر 43000 - 39000 ریال، شیرودی 43000 – 38000 ریال، فجر 43000 - 38000 ریال و ندا و نعمت بین 39000 - 36000 ریال

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما