سيد علي اكبر طاهايي، استاندار مازندران در ديدار با سفير جمهوري آذربايجان در ايران هدف از اين ديدار را توسعه ي روابط و مناسبات في مابين دانست و ياد آور شد: رابطه ي دو كشور دوست و برادر ايران و آذربايجان كه داراي مشتركات ديني و فرهنگي هستند، داراي سوابق ديرينه اي ست.

استاندار به كمك هاي انسان دوستانه ي دولت و ملت ايران اسلامي در سال هاي گذشته به مردم آذربايجان اشاره كرد و گفت: ايران اسلامي تصوير ماندگاري از خود در برخوردهاي انسان دوستانه به نمايش گذاشت و همين گام مهمي در ارتباط دوسويه و دوستانه بين دو كشور شد.
طاهايي ظرفيت هاي دو كشور را براي توسعه ي مناسبات بسيار مطلوب ارزيابي نمود و عنوان كرد: اميدواريم با توسعه ي مناسبات تجاري و اقتصادي، سطح مبادلات دو كشور از ميزان 500 ميليون دلار افزايش پيدا كند.
وي با بيان اين كه در مازندران در عرصه هاي كشاورزي، صنعت، معدن و گردش گري توان مندي هاي بسياري وجود دارد كه در حوزه هاي مشترك كاري مي تواند ايفاي نقش كند، ياد آور شد: با توسعه ي ناوگان حمل و نقل ريلي، هوايي و دريايي و ترانزيت كالا بين دو كشور اين ظرفيت ها شكوفا خواهد شد.
طاهايي گفت: گسترش راه آهن مازندران به گيلان و آستارا با عبور از بنادر شمالي و توسعه ي مناسبات پروازي گرگان ساري رشت با باكو و آستارا به تحقق اين مهم خواهد انجاميد.
نماينده عالي دولت به ظرفيت توليد برخي محصولات كشاورزي و ترانزيت آن به آذربايجان اشاره كرد و ابراز نمود: در زمينه ي خدمات فني مهندسي هم در مازندران ظرفيت سازي هاي فراواني صورت گرفته كه در توسعه مناسبات موثر خواهد بود.
دكتر جوانشير آخوند وف، سفير جمهوري آذربايجان در ايران نيز اين ديدار را دليل علاقه كشورش به توسعه ي روابط و مناسبات في مابين دانست و گفت: مردم آذربايجان كمك هاي انسان دوستانه مردم و دولت ايران را در سال هاي گذشته هرگز فراموش نخواهند نمود.
وي از احداث پروژه راه آهن آستارا، رشت، قزوين اظهار خوشحالي نمود و ابراز داشت: افتتاح اين پروژه به توسعه و پيشرفت اقتصادي مناطق مسير و ترانزيت بار و حمل و نقل مسافر كمك بسياري خواهد كرد.
آخوند وف به ظرفيت والاي بنادر مازندران و گيلان و ترانزيت بار در اين خطوط اشاره كرد و ضمن اعلام آمادگي خود براي توسعه مناسبات بين استان مازندران و كشور آذربايجان، خواستار توسعه ي حمل و نقل مسافر از اين طريق شد.

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما