مهدی غلامی معاون اجرایی طرح سیاه بیشه پس از بازدید خبرنگاران از این طرح ملی در نشستی خبری گفت : نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه نخستین نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای ایران است که تا پایان سال اولین واحد آن به بهره برداری می رسد.

 

 

وی با بیان اینکه سد سیاه بیشه دارای اولین سد سنگریزه‌ای با پوشش بتنی در ایران است ادامه داد : اعتبار طرح سیاه بیشه 14هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که تا به امروز حدود 12 هزار میلیارد ریال برای آن هزینه شده است .
غلامی با اشاره به موقعیت مکانی مناسب برای احداث نیروگاه تلمبه ذخیره ای در سیاه بیشه خاطر نشان کرد: اختلاف ارتفاع در این منطقه باعث شد تا این نیروگاه در این منطقه احداث شود .
معاون اجرایی طرح سیاه بیشه یاد آور شد : این طرح بزرگ دارای دو سد سنگريزه اي با پوشش بتني و يك نيروگاه تلمبه ذخيره اي زيرزميني به ظرفيت 1040مگاوات است .
وی با بیان اینکه قرار گرفتن این طرح در کنار جاده پر تردد چالوس مشکلاتی را بوجود آورده است اضافه کرد : حمل تجهیزات در این جاده دشواری هایی را به همراه داشت بنابراین بخشی از تجهیزات سنگین در داخل کارگاه ساخته شد.
غلامی در ادامه افزود : اجرای سد سیاه بیشه در این منطقه بدون کمک و همراهی مردم امکان‌پذیر نبود و طبق برنامه ریزی که انجام شد تا پایان سال 92 تمام واحد های طرح سیاه بیشه به بهره‌برداری می رسد .
وی ساخت شفت فولادی به طول 500 متر و با پوشش فلزی را یکی از دشوار ترین بخش های طرح عنوان کرد و گفت : بخش عمده ای از این طرح در زیرزمین اجرا شده به طوری که چندین کیلومتر تونل برای انتقال آب از سدها به یکدیگر و احداث مغارهای استقرار نیروگاه در عمق 300 متری زمین ساخته شده که از بیرون قابل مشاهده نیست .
غلامی با بیان اینکه اختلاف ارتفاع دو سد بالا و پائين حدود 500 متر و حجم مفيد هركدام از مخزن ها برابر با 5/3 ميليون مترمكعب است ادامه داد : نصب تجهیزات هیدرومکانیک نیروگاه سياه بيشه مربوط به شفت مایل هر دو آبراهه مجموعا بالغ بر 130 قطعه پوشش فلزی به قطر پنج متر و طول های پنج تا10 متر در مدت زمان حدود یکسال نصب شد.

اطلاعات تکمیلی سد و نیرو گاه سیاه بیشه
ساختگاه سدها و نیروگاه تلمبه – ذخیره ای سیاه بیشه در 125 کیلومتری شمال تهران و در 12 کیلومتری شمال تونل کندوان در استان مازندران و در مسیر رودخانه چالوس قرار گرفته است . محل ساختگاه در نزدیکی روستای سیاه بیشه بوده و لذا به همین نام خوانده می شود . تاج سد بالا در 2411/5متری از سطح دریا واقع شده است و تاج سد پایین در تراز 1911/5 متر از سطح دریا برروی رود خانه چالوس و در فاصله حدود 3 کیلومتری از سد بالا ساخته شده و بدین ترتیب اختلاف تراز بین دو سد حدود 500 متر است . نیروگاه سیاه بیشه از نوع زیرزمینی و در حد فاصل سد های بالا و پایین در فاصله 3 کیلومتری پایین دست سد بالا قرار گرفته است . مجموعه نیروگاه دارای 3 مغار است . مغار نیروگاه ، مغار ترانسفورماتور و مغار دریچه ها . سیستم انتقال آب نیروگاه از طریق 2 رشته انجام می شود که طول هر آبراهه 2200 متر، ظرفیت آبگذری هر آبراهه 130 متر مکعب بر ثانیه ، دبی طراحی زمان پمپاژ هر آبراهه 100 متر مکعب بر ثانیه ، قطر شفت های مایل 5 متر ، طول هر شفت مایل 504 متر و نوع پوشش شفت فلزی است. حجم کل بتن ریزی در این طرح 504000 متر مکعب ، حجم کل خاکریزی بدنه سدها 1/4 میلیون متر مکعب ، حجم کل حفاری و سنگبرداری6/8 میلیون متر مکعب ،حجم کل حفاری زیر زمینی 700000 متر مکعب ، طول تونل های زیرزمینی 4/12 کیلومتر ،طول کل جاده دسترسی 5/26 کیلومتر ، طول پرده آببند 112کیلومتر ، طول گالری زهکش و تزریق 1500متر، تعداد تاندونهای نصب شده 925 عدد به طول 26665 متر ، تعداد مونوبارهای اجرا شده زیرزمینی 1571 عدد به طول 27568 متر
فعالیتهای جانبی طرح : جاده جایگزین چالوس ، تونل جایگزین چالوس ،طرح احیاء و جنگل کاری ، طرح ساماندهی ، مطالعات میراث فرهنگی و گردشگری

");

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما