سفیر جمهوری آذربایجان در ایران خواستار تقویت روابط تجاری و اقتصادی استان‌های شمالی ایران با کشور آذربایجان شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران، جوانشیر آخوندوف در نشست با تجار و فعالین اقتصادی استان در اتاق ساری افزود: کشور آذربایجان از 22 سال پیش مستقل شده و به سمت توسعه اقتصادی متوازن سوق یافته است.

وی با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون کارخانجات و پارک های فناوری بسیاری در این کشور رشد یافته و این کشور اکنون با کشورهای بسیاری در مراوده اقتصادی و تجاری است.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با اشاره به اینکه 85 درصد مردم کشور مسلمان و شیعه هستند، گفت: این کشور از حیث ادبیاتت، تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و دین تشابهاتی با ایران دارد.

آخوندوف با بیان اینکه جمهوری آذربایجان اکنون با 136 کشور دنیا مراوده اقتصادی دارد، یادآور شد: آذربایجان از سرمایه گذاران در حوزه تکنولوژی و کارخانجات مالیات نمی گیرد.

وی با اعلام اینکه یکی از مشکلات پیش روی اقتصادی ایران و آذربایجان نبود سیستم جمل و نقل ریلی است، اظهار داشت: با ایجاد این خطوط ریلی می توانیم با کشورهای سی آی اس ارتباط برقرار کنیم.

سفیر آذربایجان در ایران در مورد اهمیت ال سی در روابط اقتصادی دو کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مسئولان اقتصادی دولتی ایران و آذربایجان در مورد بازگشایی خط اعتباری نشست های متعددی را برگزار می کنند.

وی بیان داشت: بانک ملی و مرکزی ایران در شهر باکو آذربایجان شعبه دارد و رایزنی های بازگشایی ال سی نیز صورت گرفته است.

آخوندوف از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان با حضور وزرا و مسئولان این دو کشور، فروردین سال 92 در باکو خبر داد و گفت: امید است مشکلات دولتی و بازرگانی دو کشور در این نشست رفع شود.

سفیر آذربایجان در ایران به سخت گیری های گمرکات در مرز دو کشور اشاره و تصریح کرد: به دلیل خطرات ناشی از واردات انواع مواد مخدر، مسئولان آذربایجان با حساسیت و سخت گیری های شدید واردات و صادرات را کنترل کنند./

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما