رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران گفت: تراز تجاری ایران و قرقیزستان راضی کننده نیست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران، غلامرضا عشریه در نشست با رییس کمیسیون اجتماعی مجلس قرقیزستان ابراز امیدرواری کرد با سفرهای مقامات ایرانی و قزاقی به دو کشور، شاهد توسعه مراودات باشیم.

وی افزود: هم اکنون مازندران رتبه چهارم تولید قطعات خودرو کشور را به خود اختصاص داده و دارای پتانسیل بالای صادراتی در حوزه گل و گیاه، مرکبات و کیوی است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه مواد معدنی، محصولات کشاورزی و سیمان مازندران اکنون در کشورهای آسیای میانه صادر می شود، تصریح کرد: باید ارتباط استان مازندران با کشورهای سی آی اس بیشتر باشد.

عشریه با بیان اینکه تراز تجاری ایران و قرقیزستان مناسب نیست، یادآور شد: در سال 90 بالغ بر 632 تن انواع کالای مازندران به ارزش 962 هزار دلار به قرقیزستان صادر شده است.

وی با اعلام اینکه متاسفانه روند ارتباطات تجاری مازندران با قرقیزستان رو به کاهش بوده است، افزود: میزان مراودات تجاری به 35 هزار دلار معادل 40 تن فولاد و چدن تنزل یافته است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه امیدواریم در آینده نزدیک شاهد سفر هیئت های تجاری قرقیزستان به مازندران و مازندران به این کشور باشیم، اظهار داشت: با اعزام هیئت های دو طرف توسعه مراودات اقتصادی در دو کشور را تقویت می کنیم.

عشریه در ادامه با تاکید بر اجرایی شدن موافقت نامه بازرگانی دوجانبه ایران و قرقیزستان برای توسعه صادرات، تصریح کرد: پروتکل اجرایی تعرفه های ترجیحی متقابل سال 87 دو کشور هنوز اجرایی نشده است.

وی با اعلام اینکه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تشویق برای سرمایه گذاری متقابل بین دو کشور باید تقویت شود، افزود: باید قانون تضمین های سرمایه گذاری در قرقیزستان صورت گیرد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران خواستار شناسایی فرصت ها و زمینه های سودمند متقابل بین مازندران و قرقیزستان شد و گفت: زمینه حضور طرف های قرقیزی برای حضور بیشتر تجار ایرانی در مناقصات باید فراهم شود./

اخبار استانها

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما